2 obserwujących
10 notek
9274 odsłony
  1133   0

Rekordowa majówka ABW. „Nasz kraj przestaje być łatwym łupem dla grup przestępczych”

Fot. ABW
Fot. ABW

„Tylko w maju działania ABW doprowadziły do zatrzymań osób, które naraziły nasze państwo na stratę – w sumie – ponad 522 mln złotych”.


W ostatnim czasie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego imponuje skutecznością, dowodząc jak ważna dla Skarbu Państwa jest walka z przestępstwami ekonomicznymi. Tylko w maju działania ABW doprowadziły do zatrzymań osób, które naraziły nasze państwo na stratę – w sumie – ponad 522 mln złotych.

Wiele skutecznych akcji Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dotyczących przestępczości gospodarczej nie byłoby możliwych gdyby nie wielomiesięczna i skomplikowana praca śledczych. Działania grup przestępczych bardzo często odbywają się na styku z legalną działalnością lub mają parasol ochrony, m.in. w postaci skorumpowanych urzędników. Grupy przestępcze żerujące na Skarbie Państwa liczą na ogromne zyski, mogą więc „zainwestować” wiele, by prowadzić swoje przestępcze procedery w sposób dla siebie bezpieczny. Mafie gospodarcze często korzystają z luk w przepisach, budują wielkie struktury potrzebne jedynie, by prowadzić przestępczą działalność, mylić tropy czy tworzyć taki chaos w dokumentacji, by nikt nie zidentyfikował ich rzeczywistej działalności. Przestępstwa VATowskie przynoszą przestępcom bardzo duże zyski, a ich ściganie jest dla śledczych niemałym wyzwaniem. Jednak ostatnie lata pokazały, że służby specjalne mają odpowiednie narzędzia, by sprostać takim zadaniom. Skuteczność działań ABW związanych ze zwalczaniem przestępstw ekonomicznych jest coraz większa. Majowe działania Agencji są tego przykładem.

O rosnącej skuteczności świadczy choćby akcja Agencji z początku miesiąca. Ówczesne działania funkcjonariuszy ABW doprowadziły do zatrzymania dwóch urzędniczek skarbowych, które założyły zorganizowaną grupę przestępczą mająca na celu wyłudzanie podatku VAT. Wraz z nimi zatrzymano 5 osób – prezesów lub właścicieli i prokurentów firm pełniących rolę tzw. „słupów”. Śledztwo ABW w tej sprawie było bardzo skomplikowane i długofalowe, gdyż przestępczy proceder „realizowały” urzędniczki, znające doskonale realia nie tylko prowadzenia działalności gospodarczej, ale i jej kontroli. To właśnie zatrzymane Bernadeta I. oraz Edyta K. zatrudnione w Pierwszym Śląskim Urzędzie Skarbowym w Sosnowcu organizowały nielegalną działalność pięciu pozostałych podejrzanych: Mykhaylo P., Krzysztofa B., Adriana G., Damiana B. oraz Adriana P. Proceder trwał od stycznia 2014 r. do października 2015 r. Urzędniczki wyszukiwały osoby, które prowadziły nielegalną działalność, a także organizowały siedziby i werbowały pracowników dla wymienionych podmiotów. Następnie tworzyły dokumentację spółek, zakładały rachunki bankowe z prezesami spółek – słupów oraz odbierały gotówkę z tychże rachunków. Grupa przestępcza w czasie swojego funkcjonowania usiłowała wyłudzić nienależny zwrot podatku w wysokości około 2,5 mln zł oraz zdołała faktycznie wyłudzić blisko 750 tys. zł  nienależnego zwrotu podatku. Urzędniczkom postawiono 9 zarzutów, w tym organizowanie grupy przestępczej, wyłudzeń oraz usiłowanie wyłudzenia podatku VAT, czy pranie brudnych pieniędzy. Pozostałe osoby zatrzymane w tej sprawie usłyszały m.in.: zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wyłudzanie podatku VAT. Zatrzymanym grozi kara pozbawienia wolności do lat 10. Grupa przestępcza założona i prowadzona przez urzędniczki była fachowo przygotowana do wyłudzania podatków. Na szczęście okazało się, że ABW jest w stanie skutecznie przeciąć tę patologiczną i bardzo szkodliwą dla państwa działalność. Co ważne, grupie przestępczej nie udało się wyłudzić większości sumy, jaką cała szajka planowała ukraść.

Kolejne dni maja doprowadziły do następnych głośnych zatrzymań. Około 31 mln złotych to straty dla Skarbu Państwa, które wyrządziła kolejna zneutralizowana dzięki sprawnym działaniom ABW grupa przestępcza. Funkcjonariusze Agencji, 8 i 9 maja br., zatrzymali dwie osoby podejrzane o udział w grupie przestępczej zajmującej się uszczuplaniem podatku VAT w obrocie paliwami ciekłymi. Sposób działania grupy przestępczej był bardzo trudny do zidentyfikowania. Działanie grupy polegało na „przerzuceniu” głównej roli w procederze na firmy formalnie zajmujące się wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów i jego wprowadzaniem do dalszego obrotu na terenie RP. Firmy te nie deklarowały i nie odprowadzały należnego z tego tytuły podatku VAT, przyjmując od swoich formalnych odbiorców („bufory”) środki pieniężne z tytułu wystawionych faktur. Z materiałów śledztwa wynika, że jeden z zatrzymanych kierował w latach 2012 i 2013 zorganizowaną grupą przestępczą, której działalność poległa na tworzeniu fikcyjnych przedsiębiorstw przeprowadzających transakcje handlowe umożliwiające legalizację środków pochodzących z przestępstw skarbowych oraz utrudnianie ich wykrycia. Zatrzymanym postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczenie nieprawdy w dokumentach, udzielenie korzyści majątkowej oraz zarzuty karno-skarbowe. Zatrzymanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Jeszcze większe szkody Skarb Państwa poniósł przez grupę przestępczą odpowiedzialną za oszustwa podatkowe przy obrocie paliwami. Przestępcy narazili nasze państwo na szkodę ok. 176 mln złotych. Do zatrzymań sześciu osób w tej sprawie doszło 16 i 22 maja w Krakowie. Funkcjonariusze ABW w toku śledztwa ustalili, że podejrzani prowadzili firmy, które sprowadzały paliwa ciekłe z zagranicy. Następnie sprzedawano je w kraju, ale nie ujawniano tych transakcji w deklaracjach podatkowych. W konsekwencji doszło do uszczuplenia podatku VAT na ogromną skalę. Przestępczy proceder także wykorzystywał mechanizm tzw. słupów oraz znikających podatników, a część spółek pełniła rolę „buforów”. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy i poświadczenia nieprawdy w fakturach VAT. Jak ustaliła ABW grupa przestępcza swoje działania prowadziła w okresie od kwietnia 2014 roku do grudnia 2014 roku. Wartość importowanego przez grupę paliwa opiewa na ponad 760 mln zł. Grupa przestępcza rozbita przez ABW operowała na wielkich pieniądzach. Działania Agencji wymierzone w grupy przestępcze prowadzące swoją działalność kilka lat temu pokazują, że służby dbają o Skarb Państwa nawet długo po dokonaniu przestępstw. Możliwości zidentyfikowania grup łamiących prawo przed laty są coraz większe.

Kolejne działania ABW dotyczące grup przestępczych miały miejsce 22 maja. Doszło wtedy do zatrzymania kolejnej osoby podejrzanej o udział w grupie przestępczej zajmującej się wyłudzaniem i uszczuplaniem podatku VAT przy wprowadzaniu paliwa do obrotu na terenie Polski. Sprawa dotyczy działań grupy przestępczej, która naraziła Skarb Państwa na straty na sumę ponad 150 mln złotych. Do chwili obecnej ww. śledztwie zarzuty przedstawiono 30 podejrzanym. Zatrzymany ostatnio Rafał G. był zaangażowany w pozyskiwanie „słupów” czyli osób, na które rejestrowano fikcyjne podmioty gospodarcze. G. postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz prania brudnych pieniędzy. Prokurator zastosował wobec zatrzymanego środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, poręczenia majątkowego w kwocie 15 000 zł, oraz zakazu opuszczania kraju.

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego działają przeciwko coraz lepiej zorganizowanej przestępczości prowadzonej na wielką skalę. I potrafią być skuteczni, o czym świadczy kolejne śledztwo. 23 maja br. na terenie Warszawy i okolic doszło do zatrzymania związanego z zorganizowaną grupą przestępczą działająca na międzynarodową skalę. Z materiałów ABW wynika, że grupa ta zajmowała się m.in. „praniem brudnych pieniędzy”. Szacunki Agencji mówią, że w ramach prowadzonej działalności grupa „wyprała” ponad 5 mld zł (!), a także dopuściła się szeregu przestępstw skarbowych. Dodatkowo członkom grupy przestępczej zarzucono narażenie Skarbu Państwa na uszczuplenie podatku VAT w kwocie co najmniej 164 mln zł. Na skutek czynności procesowych przeprowadzonych 23 i 24 maja 2018 roku ujawniono składniki majątkowe podejrzanych, w tym trzy mieszkania na terenie Warszawy, dom w Raszynie, samochody luksusowych marek w cenach rynkowych szacowanych na kwoty 375 tys., 345 tys. zł, 125 tys. i 200 tys. Zabezpieczono także biżuterię i luksusowy zegarek o wartości ok. 150 000 zł, środki pieniężne w kwocie ponad 2,1 mln zł. Na koncie spółki zabezpieczono środki w kwotach 665 000 USD i 180 000 EUR, ujawniono i zabezpieczono również narkotyki (m.in. metamfetaminę). Grupa przestępcza prowadziła swoje działania w wielu obszarach i działała, jak widać, na wielką skalę.

Za nami imponujący maj w działaniach Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. ABW udowadnia, że dzięki sprawnym i skutecznym służbom specjalnym wzrasta bezpieczeństwo gospodarcze Polski, zaś nasz kraj przestaje być łatwym łupem dla grup przestępczych. To jasny sygnał dla wszystkich przestępców, że nie ma w Polsce pobłażliwości.

Stanisław Żaryn

Autor jest rzecznikiem prasowym Ministra Koordynatora Służb


Lubię to! Skomentuj20 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo