166 obserwujących
5109 notek
5092k odsłony
  422   0

Patriotys

Nie znoszę ludzi, którym nazbyt słabe głowy Zamąca moczopędny trunek narodowy. Ich mieszanina jęków od czasu Popiela Jątrzy mnie i do cierpkich wyrażeń ośmiela [Czesław Miłosz].

Jarosław Kaczyński powiedział w Wadowicach "zwyciężymy partykularnie dla nas" i dopiero po chwili dodał "ale przede wszystkim dla Polski" To jest całe sedno rządów PiS: najważniejsze są ich interesy i ich stołki, a Polska jest na kolejnym miejscu. [Alicja Defratyka].

W jednym pochodzie maszerowali nacjonaliści z hasłem “Stop ukrainizacji Polski” i wiceprezes PiS oraz członkowie rządu. Obywateli RP, stojących tylko opodal trasy marszu z hasłem “Nacjonalizm to nie patriotyzm” policja legitymowała i zatrzymywała tych, którzy się wzbraniali przed okazaniem dokumentów.

Jak pisze Józef Bocheński, naród jest przez nacjonalistów traktowany jako rodzaj absolutu. Jako coś w rodzaju bóstwa stojącego ponad wszystkim. Nacjonalizm jest zatem bałwochwalstwem, które ponadto spowodowało wiele niesprawiedliwości i mordów. Głosi, że własny naród jest czymś godniejszym i lepszym od innych. Staje się wynaturzeniem patriotyzmu, czyli miłości do ojczyzny. Wszak ktoś, kto kocha własny kraj, nie musi nienawidzić i lżyć innych.

Ktoś poniżający obcokrajowców daje im też takie samo prawo w stosunku do siebie. Zgodnie z zasadą wzajemności. Nie będziemy więc mogli się oburzać, kiedy obcokrajowcy nas będą mieli za nic. I to nie tylko dlatego, że nasi formalni liderzy wypowiadają oczywiste niedorzeczności, ale wyłącznie dlatego, że jesteśmy Polakami.

Uczestniczenie przedstawicieli władz w imprezach nacjonalistów nadaje rządowi nacjonalistyczny charakter, którego we własnym interesie powinien się wystrzegać. Zwłaszcza wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Podobnie zresztą to się prezentuje jak wypowiedź Prezesa o oponentach, których liderzy rzekomo mają mieć tylko domieszkę krwi polskiej w zestawieniu z nacjonalizmem, prezentowanym na demonstracji, w której uczestniczył jego zastępca.

Ktoś, kto źle dba o własny interes, nie może się troszczyć o cudzy. Nie nadaje się przeto do rządzenia. I to właśnie mimowiednie pokazali nasi jedynie słuszni politycy.

Lubię to! Skomentuj23 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale