166 obserwujących
5110 notek
5092k odsłony
  163   0

OPL

Małe też jest piękne

Do europejskiego systemu obrony przeciwrakietowej przystąpią Belgia, Bułgaria, Czechy, Estonia, Finlandia, Niemcy, Norwegia, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Holandia. Do soboty ma być podpisana deklaracja w tej sprawie podczas posiedzenia ministrów obrony NATO. Polska odmówiła udziału w tym przedsięwzięciu.

– Żadna armia nie dysponuje systemem obrony powietrznej, który chroni terytorium całego kraju. Atak rakietowy charakteryzuje się punktowym uderzeniem w wybrany cel, a nie niszczeniem wielu celów na dużych obszarachtwierdzi nasze Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Mamy mieć Patrioty, osiem kompletów. One jednak, jako system Wisła i mniejsze, zgrupowane w konfiguracji o kryptonimie Narew obronią nas przed rakietami i samolotami dopiero od 2035 roku. Na razie mamy chyba jeszcze głównie broń z ubiegłego wieku.

Izrael ma swój Iron Dom, który dla wspomnianych wyżej państw zamierza kupić Unia. On jest ostatnio przystosowany do zwalczania bardziej zaawansowanych środków napadu od tych, którymi dysponuje Hamas.

Z oświadczenia wojskowych wynika, że gdyby ewentualnie ktoś zechciał nas zaatakować międzykontynentalną rakietą, to my mu ją zestrzelimy po otrzymaniu rzeczonych systemów. Mniejszą rakietę lub samolot też. Wtedy jednak, kiedy będą leciały tam, gdzie stoją nasze wyrzutnie. No i jak wróg nas napadnie po 2035 roku.

Małe potencjalne cele są chronione przez ekonomię. Są nieopłacalne dla poświęcania kosztownych pocisków. Kiedy jednak przeciwnik zechce nas terroryzować niszczeniem infrastruktury komunalnej nawet w mniejszych miejscowościach, tańszymi środkami napadu, będziemy musieli je również chronić. Izraelska kopuła by się wtedy przydała.

Każdemu należy się ochrona. Wydaje się, że zbyt pochopnie zrezygnowano z unijnej inicjatywy.


Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale