STARY WROCEK STARY WROCEK
277
BLOG

Do czego mają prawo politycy?

STARY WROCEK STARY WROCEK Sejm i Senat Obserwuj temat Obserwuj notkę 5

Tak sobie przeglądam portale i wygląda na to, że pan Marszałek raczej jeszcze nie zrozumiał w czym jest problem. Oświadczył, że "taki przyjął model pracy". Na szczęście nie powiedział iż "taki przyjął model biznesowy swojej pracy". Cóż...

Wygląda również na to, że latanie (rodziny) rejsowymi połączeniami jest - per saldo - zdecydowanie tańsze. Mądry polityk po szkodzie. Albo i nie ...


Politycy niby mają swoje obowiązki, odpowiedzialność i uprawnienia (prawa). Jest kilka przepisów, z treści których możemy się dowiedzieć co to za obowiązki i prawa - na przykład z ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Ale nie wszyscy politycy są posłami (senatorami) i nie wszyscy aktualni (posłowie, senatorowie) pozostaną na swoich miejscach po wyborach. I dobrze.

W artykule 1 rzeczonej ustawy zapisano, że:

Posłowie i senatorowie wykonują swój mandat kierując się dobrem Narodu.

Sęk w tym, że nie zdefiniowano pojęcia "dobro Narodu" i dlatego można się spodziewać, że każdy polityk (poseł, senator) będzie inaczej definiował i rozumiał to pojęcie: każde swoje działanie i zachowanie mogą interpretować jako działanie na rzecz "dobra Narodu". I kłóć się z nimi, że tak nie jest ...

Popatrzmy dalej. Rozdział 3 nosi tytuł: "PRAWA I OBOWIĄZKI POSŁÓW I SENATORÓW W SEJMIE I W SENACIE". Czytamy tam co następuje:

Art. 13.
1. Posła i senatora obowiązuje obecność oraz czynny udział w posiedzeniach Sejmu lub Senatu oraz Zgromadzenia Narodowego, a także ich organów, do których zostali wybrani.
(...)
Art. 14.
1. W wykonywaniu obowiązków poselskich poseł w szczególności ma prawo:
1) wyrażać swoje stanowisko oraz zgłaszać wnioski w sprawach rozpatrywanych na posiedzeniach Sejmu i jego organów;
2) wybierać i być wybieranym do organów Sejmu;
3) zwracać się do Prezydium Sejmu o rozpatrzenie określonej sprawy przez Sejm lub komisję sejmową;
4) zwracać się do komisji sejmowej o rozpatrzenie określonej sprawy;
5) uczestniczyć w podejmowaniu poselskich inicjatyw ustawodawczych i uchwałodawczych oraz w rozpatrywaniu projektów ustaw i uchwał Sejmu;
6) uczestniczyć w dyskusji nad sprawami rozpatrywanymi przez Sejm lub komisje sejmowe;
7) wnosić interpelacje i zapytania poselskie.
2. Zasady i tryb korzystania z praw, o których mowa w ust. 1, oraz z innych uprawnień poselskich w Sejmie, a także tryb i formy udzielania odpowiedzi na interpelacje i zapytania poselskie oraz ich rozpatrywania przez Sejm, określa regulamin Sejmu.


Jak dla mnie ten zestaw praw posłów (podobnie senatorów) ma charakter wyłącznie proceduralno-techniczny, koncentrujący się na sposobach pełnienia mandatu posła (senatora) - "co może poseł". Brakuje mi odniesień do zachowań polityków, do ich praw w zakresie pożądanych walorów intelektualnych, moralnych i kompetencyjnych. Zatem postanowiłem przedstawić mój punkt widzenia na prawa polityków - w szczególności posłów, senatorów i innych osób pełniących funkcje polityczne (np. ministerialne ale i samorządowe). Prezentowana lista praw polityków nie ma charakteru hierarchicznego, nie stawiam tezy, że najpierw to co najważniejsze. Wszystkie wymienione niżej prawa są równe ... wobec "dobra Narodu".


1. Polityk ma prawo być uczciwy. Nikt nie może mu tego prawa odebrać a on (polityk) nie powinien na to pozwalać.

2. Polityk ma prawo być prawdomówny. Ma prawo nie kłamać i nie świadczyć fałszywie.

3. Polityk ma prawo do skromności: ma prawo uważać, że nie jest najmądrzejszy na świecie (w kraju, województwie, powiecie, gminie, miejscowości...).

4. Polityk ma prawo myśleć. Ma prawo się uczyć przed a nie po fakcie.

5. Polityk ma prawo nie wywyższać i nie wynosić się ponad innych, szczególnie ponad ludzi nie pełniących funkcji politycznych.

6. Polityk ma prawo do pokory. Ma prawo się nie wymądrzać. Ma prawo nie przeceniać swoich dokonań.

7. Polityk ma prawo szanować swoich przeciwników politycznych, swoich wyborców i wyborców swoich rywali. Ma prawo ich nie obrażać.

8. Polityk ma prawo nie być rozrzutnym w korzystaniu z majątku i aktywów publicznych. Ma prawo oszczędnie gospodarować tym, co postawiono do jego dyspozycji.

9. Polityk ma prawo być przyzwoitym. Ma prawo ograniczać swoje potrzeby a prywatnych nie podnosić ponad publiczne.

10. Polityk ma prawo ograniczać swoje zapędy królewsko-cesarskie. Ma prawo nie nadużywać swoich przywilejów i zaufania obywateli.

11. Polityk ma prawo być słowny. Ma prawo dotrzymywać swoich zobowiązań i obietnic.

12. Polityk ma prawo przewidywać skutki swoich działań, słów, oświadczeń i wpisów. Ma prawo rozpoznawać i właściwie oceniać ryzyko swoich decyzji.

13. Polityk ma prawo przepraszać za swoje winy, przewiny i błędy a nie za cudze wrażenia i odczucia.

14. Polityk ma prawo milczeć, gdy nie ma nic sensownego do powiedzenia. Ma prawo nie znać się na wszystkim. Ma prawo się do tego przyznawać.

15. Polityk ma prawo nie traktować jako - i nie uważać innych za głupszych od siebie.


I tak dalej ...


I teraz zastanawiam się tylko, dlaczego tak wielu polityków tak niechętnie korzysta z wyżej wymienionych praw. Może nie wiedzą, nie mają świadomości praw jakie mają? Może trzeba im nieustannie podpowiadać i przypominać?

I jeszcze jedno: my wyborcy nie powinniśmy szczędzić i ograniczać tych praw politykom.

Jestem świadomy, że nie wystarczy dużo wiedzieć, aby być mądrym człowiekiem . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Tu bywam: https://twitter.com/starywrocek

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka