13 obserwujących
331 notek
337k odsłon
903 odsłony

10 milionów bezrobotnych w Niemczech i 4-dniowy tydzień pracy

Wykop Skomentuj14

W Niemczech eksperci uważają, że wiele miejsc pracy w wyniku tzw. „epidemii” zostało bezpowrotnie utraconych. Eksperci nazywają te bezpowrotnie utracone miejsca pracy „zombie”. |Zombie” dlatego, że są sztucznie utrzymywane. Na obecną chwilę takich miejsc pracy „zombie” jest w Niemczech ok. 7 milionów. 7 milionów Niemców nie pracuje i są faktycznie bezrobotni, ale nie figurują w statystykach jako bezrobotni, bo oficjalnie są zatrudnieni, tylko czasowo tzw. „urlopowani”. Będąc na „urlopach” dostają pieniądze od niemieckiego państwa.„Oficjalnie” bezrobotnych Niemców, którzy nie są na „urlopach” jest ok. 3 milionów, co w sumie daje 10 milionów faktycznie bezrobotnych i faktyczną stopę bezrobocia ok. 22%.

Aby problem tego kolosalnego bezrobocia rozwiązać Niemcy wpadli na pomysł skrócenia tygodnia pracy o jeden dzień. Skrócenie tygodnia pracy o jeden dzień, czyli o 20% spowoduje, że bezrobocie z dnia na dzień w Niemczech praktycznie zniknie.

W ten sposób znajdzie się praca aż dla 20% z 22% bezrobotnych i praktycznie nikomu nie trzeba będzie dawać za darmo pieniędzy.

Może warto ten pomysł zastosować również w Polsce. Tym bardziej że u nas według informacji rządu tzw. „urlopowanych” może być nawet 5 milionów osób (rząd twierdzi, że tyle miejsc pracy uratował, dając firmom pieniądze). Jeśli się do tych 5 milionów „urlopowanych” doda 1 milion oficjalnie bezrobotnych to faktyczne bezrobocie w Polsce może nawet wynosić ok. 35%. Oznacza to, że skrócenie tygodnia pracy-jak w Niemczech- o dzień to niestety za mało. Przy takim poziomie faktycznego bezrobocia idealnym rozwiązaniem wydaje się byłoby wprowadzenie w Polsce 3,5 dniowego tygodnia pracy.

Wykop Skomentuj14
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo