0 obserwujących
5 notek
1184 odsłony
  101   0

Koniec pracy zdalnej? Rzuć papierami!

Apple ☹

Pracownicy technologicznego giganta Apple protestują. Nie chcą wracać do biura. W liście otwartym do zarządu firmy argumentują, że powrót do biur oznacza konieczność przeprowadzki i przysporzy wiele trudności. Znaczna część osób po wybuchu pandemii powróciła w rodzinne strony. Teraz znów musieliby wynajmować mieszkanie i codziennie stać w korkach. Praca zdalna ułatwiła też pracę osobom z niepełnosprawnościami - mogą pracować tak samo jak inni. Za pozostawieniem pracy zdalnej świadczą także wyniki finansowe oraz przeprowadzone badania. Wynika z nich, że pracownicy pracują tak samo efektywnie, a nawet wydajniej.

Google ☹

W złą stronę idzie także Google. Powrót do biur zapowiedziano na wrzesień, kiedy wybuchnie IV fala zakażeń. Ci, którzy będą chcieli pracować z domu dłużej niż 2 tygodnie, muszą złożyć specjalny wniosek. Ponadto firma oczekuje, że pracownicy będą mieszkać blisko siedziby, czyli odpada wyjazd za granicę połączony z telepracą.

Microsoft ☺

Wg ankiety przeprowadzonej przez Microsoft 73% pracowników chce pracować z domu po pandemii. Za co należy pochwalić firmę, to jeszcze przed pandemią pracownicy mogli pracować z każdego miejsca na ziemi.

Twitter, Spotify, Salesforce ☺

Twitter jeszcze przed pandemią rozpoczął proces całkowitego przejścia na pracę zdalną. Tak samo Spotify. Travis Robinson, szef różnorodności, chce udowodnić, że nie trzeba wyjeżdżać do dużego miasta, aby znaleźć pracę. Przeprowadzono ankietę, z której wynika, że 61% osób woli pracować 100% czasu z domu.

W 2018 roku Jack Dorsey, prezes Twittera, w swoim e-mailu do pracowników zachęcał do pracy zdalnej, ponieważ sam doświadczył zwiększenie efektywności podczas wykonywania obowiązków w domu aniżeli w biurze.

Tą drogą poszła też firma Salesforce. Pracownicy mają wybór, czy chcą pracować 100% z domu, czy hybrydowo.

Zestawienie firm, które przechodzą na model pracy zdalnej w tabeli w artykule:

https://buildremote.co/companies/companies-going-remote-permanently/

Nie wszyscy przekonani?

Ostatnie 1,5 roku dowiodło, że praca zdalna jest efektywniejsza, zmniejsza korki na ulicach, pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. To jest przyszłość. Wielu menedżerów wciąż nie wierzy w nieuchronność pracy zdalnej i kombinuje, jak przywrócić pracowników do biur, jeśli już tego nie uczynili. Takie firmy upadną, ponieważ doświadczeni specjaliści rzucą papierami i wybiorą pracę z domu dla kogo innego. Praca zdalna była dostępna przed pandemią, a po pandemii stanie się standardem. Nie każdy o tym wiedział. Ludzie przeważnie szli tam, gdzie ich znajomi. Dziś większość pracowników biurowych zaznała pracy zdalnej i nie chce tego zmieniać.

Kopnij swojego szefa w d***

Szef zapowiedział rychły powrót do biura? Rzuć papierami i zacznij rozglądać się za nową firmą. Gdzie szukać? Facebook, LinkedIn, GoldenLine, Pracuj.pl, NoFluffJobs, serwisy z ogłoszeniami. Nie ogranicza cię lokalizacja. Teraz możesz zarabiać jeszcze więcej. Dolicz do tego oszczędności na codziennych dojazdach. Poniżej kilka artykułów na temat poszukiwania pracy zdalnej:

https://remoteok.io

https://www.pracawsieci.net/praca-zdalna/

https://interviewme.pl/blog/praca-w-domu-zarabianie-przez-internet

Według ankiety Pulse of the American Worker 87% osób po pandemii chce dalej pracować zdalnie. Blisko połowa rzuci papierami, jeśli pracodawca odmówi im kontynuowania tej formy współpracy i zmusi ich do powrotu do biura.

Zapamiętaj! Jesteś wolnym człowiekiem. Nie podpisałeś(aś) lojalki z obecnym pracodawcą. Nie jesteś przykuty(a) do biurka. To Ty stawiasz warunki. Świat staje otworem - wystarczy poszukać odpowiedniej oferty.

Mieszkaniowy problem

Gdy wybuchła pandemia, część pracowników Facebooka protestowała przeciwko całkowitemu zamknięciu biur. Powód: złe warunki mieszkaniowe. Nie wiedzieli jeszcze, że pandemia potrwa 2 lata, wszak lockdown miał trwać 2 tygodnie i wszystko miało wrócić do normy. Większość z nich to młodzi ludzie, którzy wynajmują pokój lub mieszkanie ze współlokatorami.

Już w 2017 roku media alarmowały o wysokich kosztach życia w San Francisco. Specjaliści zarabiali dużo, ale większość wypłaty przeznaczali na czynsz. Rentierzy (szlachta nie pracuje) utrzymują się z odziedziczonych po przodkach nieruchomościach i żerują na krzywdzie młodego pokolenia. Najbiedniejsi spali w garażach i załatwiali się do wiadra. Zakup mieszkania graniczy z cudem, bo co zarobią, to oddają rentierom. Oszczędźmy młodym tych cierpień. Zaapelujmy do dużych gigantów o pracę zdalną na stałe.

https://www.cnbc.com/2017/03/03/facebook-engineers-struggling-with-rents-ask-mark-zuckerberg-for-help.html 

W Polsce zaczyna dziać się tak samo. Niedługo nieruchomości będą należeć do wąskiej grupy milionerów. Rząd przespał okres, gdy osoby posiadające nadmiar gotówki masowo kupowały całe piętra na wynajem. Dziś ceny mieszkań sięgają zenitu i nic nie zapowiada spadków, ponieważ nadal trwa moda na "inwestowanie" i rosną ceny materiałów budowlanych.

Czy czeka nas ten sam scenariusz, zależy także od Ciebie. Nie musisz, nie wynajmuj!

Należy zmienić sposób myślenia o mieszkaniu wyłącznie jako o miejscu do spania i oglądania telewizji. Każdy, kto podejmuje pracę, powinien mieć własne mieszkanie na miarę XXI wieku. Państwo powinno w tym pomagać.

Jeśli idziesz na studia, już teraz zacznij zbierać na wkład własny.

https://www.salon24.pl/u/stop-patologii/1129753,zanim-wynajmiesz-mieszkanie

Dlaczego warto wprowadzić pracę zdalną na stałe, przeczytasz w artykule:

https://www.salon24.pl/u/stop-patologii/1129766,praca-zdalna-na-stale-oczywiscie-ze-tak

Recenzja książki "Pracuj zdalnie, biuro jest zbędne":

https://www.salon24.pl/u/stop-patologii/1137466,recenzja-ksiazki-pracuj-zdalnie-biuro-jest-zbedne

Pomóż dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Kliknij przycisk Udostępnij poniżej.

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale