0 obserwujących
2 notki
603 odsłony
  410   0

Zanim wynajmiesz mieszkanie

Nadchodzi nowa era niewolnictwa, gdzie nieruchomości należą do wąskiej grupy milionerów, a pozostali ciężko pracują na ich dochód pasywny.

Nawet 90% mieszkań na nowych osiedlach jest kupowanych na wynajem za gotówkę. Znaczną część mieszkań skupują także spekulanci pod późniejszą odsprzedaż z zyskiem, najczęściej jako gotowiec inwestycyjny.

Efekt?

Zakup mieszkania w gotowej inwestycji jest niemożliwy. Zostały sprzedane za gotówkę “pod inwestycję” zanim deweloper wbił łopatę w ziemię.

To jest patologia! Młodzi pozbawieni możliwości zakupu swojego własnego mieszkania muszą wynajmować i godzić się na najgorsze warunki.

Tylko w ciągu ostatniego roku ceny mieszkań wzrosły o 50%. Zapowiadają się kolejne wzrosty, bo popyt jest sztucznie generowany przez inwestorów.

Kto na tym korzysta?

  • Rentierzy — posiadają wiele mieszkań na wynajem, żyją z dochodów pasywnych i nie wnoszą do gospodarki wartości dodanej
  • Spekulanci — liczą na szybki zarobek ze sprzedaży mieszkań pod klucz
  • Agenci nieruchomości i pośrednicy najmu

Co w tej sytuacji mają zrobić młodzi ludzie, którzy chcą się ustabilizować? Większość nigdy nie kupi własnego mieszkania, bo nie będzie ich na to stać ani bank nie udzieli im kredytu. Zamiast spłacać własne mieszkanie będą płacić czynsz rentierowi do końca życia za mieszkanie lub pokój (często kilkuosobowy) z zupełnie obcymi osobami.

Dziś młodzi ludzie gniją w postpeerelowskich studenckich melinach po babci nienadających się do zamieszkania albo oddają połowę wypłaty rentierowi za “apartament”, czyli kawalerkę o wysokim standardzie.

Drugą opcję wybierają młode pary, ponieważ nie stać ich jeszcze na własne mieszkanie. Przyjdzie im tak mieszkać co najmniej kilka lat, a może do końca życia, ponieważ spłacając raty za własne mieszkanie (na tym etapie za dziurę w ziemi) muszą płacić czynsz za wynajęte lokum. W tym czasie nie mogą zdecydować się na dzieci, ponieważ większość wynajmujących się na to nie zgadza.

Młody człowieku. Jeśli szukasz mieszkania lub pokoju do wynajęcia albo jedziesz na wakacje i — o zgrozo — planujesz spać w “apartamencie”, to wiedz, że sam sobie szkodzisz. Chcesz, żeby było lepiej? Marzysz o własnych 4 kątach od dewelopera? To nie napędzaj tej patologii!

Co możemy zrobić, aby to zmienić?

Mieszkaj u rodziców

Jeśli możesz mieszkać u rodziców, a codzienny dojazd do szkoły lub pracy nie stanowi przeszkody, to mieszkaj tam i nie wynajmuj. Za zaoszczędzone pieniądze kupisz mieszkanie od dewelopera, o którym teraz marzysz.

Mieszkanie przed i po ślubie

Nie wynajmujcie “apartamentu” ani — o zgrozo! — meliny do generalnego remontu. Mieszkajcie dalej u rodziców. Za zaoszczędzone pieniądze kupicie mieszkanie spełniające wasze potrzeby. Niech wynajem mieszkania będzie ostatecznością. Jeśli nie stać was na nowe mieszkanie, to złóżcie wniosek o przyznanie mieszkania spółdzielczego lub komunalnego.

Zmieńmy ten system!

Koniec z kupowaniem mieszkań pod wynajem!
Koniec pompowania bańki na rynku nieruchomości!
Młodzi obywatele na swoim.

Nasze postulaty

1. Przywrócić program Mieszkanie dla Młodych

Przywrócić poprzedni program Mieszkanie dla Młodych. To wielka szansa dla rozwoju budownictwa mieszkaniowego w mniejszych miastach i zatrzymanie odpływu mieszkańców emigrujących do większych miast. Skorzystają też duże ośrodki. Dotychczas z MdM skorzystało 110 tysięcy osób, a program podniósł koniunkturę na rynku mieszkań. Młodzi mieszkańcy i młode rodziny na swoim, a nie na wynajętym!

2. Opodatkować rentierów

Koniec z uchylaniem się od opodatkowania! Koniec z nielegalnym najmem! Obowiązkowa działalność gospodarcza i zgłoszenie do urzędu skarbowego oraz do administracji (spółdzielni, wspólnoty). Zlikwidować preferencyjne stawki podatkowe. Odzyskać niekonstytucyjnie przyznane bonifikaty i ulgi podatkowe, a pieniądze przeznaczyć na program Mieszkanie dla Młodych.

3. Wynajem na pokoje zakwalifikować jako usługi hotelarskie

Wynajem mieszkań na pokoje zrównać z prowadzeniem hotelu. Wymagana działalność gospodarcza z 55.10.Z i wpis do rejestru obiektów hotelarskich. Zobowiązać właścicieli do zapewnienia godnych warunków sanitarnych na miarę XXI wieku. Dotkliwe kary za próbę obejścia przepisów.

4. Więzienie za wynajem dziur po babci

Koniec wynajmowania studentom mieszkań odziedziczonych po przodkach nadających się do generalnego remontu. Student nie może być traktowany jako człowiek gorszej kategorii, który zamieszka w największej dziurze. Stwórzmy przepisy, które całkowicie wyeliminują takie meliny z rynku. Zakończmy koszmar setek tysięcy najemców, którzy mieszkają w podłych warunkach. Mamy XXI wiek i wymagajmy standardów XXI wieku.

5. Opodatkować dodatkowe mieszkania

Dodatkowy podatek od każdego kolejnego mieszkania. Uszczelnić system przed działalnością mafii rentierskich i wykorzystywaniem tzw. słupów.

Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka