0 obserwujących
5 notek
1184 odsłony
  96   0

Recenzja książki "Pracuj zdalnie, biuro jest zbędne"

Pandemia wymusiła przejście na pracę zdalną tam, gdzie to jest możliwe. Okazuje się jednak, że taka forma współpracy zdobywała popularność wiele lat przed pandemią. Dziś istnieją jeszcze lepsze narzędzia do komunikacji i pracy na odległość. Dlaczego warto porzucić kulturę korporacyjną i przejść całkowicie na model pracy z domu, można przeczytać w książce:

REMOTE. Pracuj zdalnie, biuro jest zbędne
Jason Fried, David Heinemeier Hansson

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4924126/remote-pracuj-zdalnie-biuro-jest-zbedne

Autorzy radzą, jak prawidłowo wprowadzić model pracy zdalnej, żeby wszystko zadziałało. Rozprawiają się z powszechnymi mitami. Przedstawiają zalety i wady. W książce znajdziemy też porady dla pracowników, jak pracować efektywniej w domowym zaciszu.

Poniżej krótkie streszczenie książki.

Dedykacja

Autorzy dedykują książkę tym, którzy właśnie stoją w korku do pracy.

Opinie krytyków

Krytycy pozytywnie oceniają książkę jako lekturę obowiązkową i zachęcają do porzucenia typowego modelu pracy opartego na przywiązaniu do czasu i miejsca na rzecz nowych technologii. W czasach postępującej globalizacji zespoły są rozproszone po całym świecie. Przejście na pracę zdalną jest nieuniknione - jeśli pandemia nie przekona nieprzekonanych, to przekona ich rynek oraz rosnąca konkurencja na rynku pracy. Przejście na pracę zdalną pozwoliło im spędzać więcej czasu z dziećmi.

W "pracy" pracuje się trudniej

Współczesne biura coraz bardziej przypominają generatory szumu. Aby kreatywna praca mogła przynieść owoce, wymaga chwili spokoju. W open space ciągle się rozpraszasz i twoja praca staje się mocno nieefektywna.

Dojazdy do pracy

Marnujesz czas na dojazdy. Tracisz pieniądze na paliwo. Zaniedbujesz inne aspekty życiowe. Naukowcy wykazali, że długie dojazdy powodują stres, bezsenność i choroby układu krążenia. Czas poświęcany na dojazdy możesz wykorzystać bardziej produktywnie.

Technologia

Kiedy powstawała książka, technologia była znacznie mniej rozwinięta niż dziś. Do komunikacji na odległość najczęściej używano programów WebEx i Skype. Pandemia wymusiła dynamiczny rozwój narzędzi do telepracy. Dziś w Microsoft Teams przez kamerki może rozmawiać nawet 300 osób jednocześnie. Spotkania już nie muszą odbywać się w salkach konferencyjnych, gdzie by dojrzeć cokolwiek, musisz oglądać ekran lub tablicę przez lornetki. Teraz siedzisz wygodnie w domu przed ekranem i wszystko widzisz.

Można pracować całym zespołem nad projektem w czasie rzeczywistym. Umożliwiają to narzędzia typu Trello, Flowdock, Slack, Miro, Convergence i znacznie więcej, zaś w przypadku zespołów programistycznych wtyczka Code With Me.

Reżim 9-17

Tam, gdzie trzeba współpracować z klientami zza granicy i nie wymaga tego specyfika projektu, porzucenie ścisłego reżimu pracy w godzinach 9-17 i wprowadzenie elastycznego czasu pracy przyniesie dodatkowe korzyści.

Koniec monopolu miast

Praca zdalna oznacza koniec potrzeby relokacji pracowników i dostęp do talentów także spoza wielkich metropolii. Mniejsze miasta i wsie przestaną w końcu się wyludniać, ponieważ niższe koszty życia przekonają wielu pracowników do powrotu lub przeprowadzki do mniejszych miast/wsi.

Praca stacjonarna jak zdalna?

Ludzie przychodzą do biura i zachowują się zupełnie tak, jakby pracowali zdalnie. Zamiast podejść do kolegi lub koleżanki, piszą na komunikatorze. To dlatego wymuszone przez pandemię przejście na pracę zdalną nie przysporzyło większych problemów.

Kontrola pracowników

"Skoro ich nie widzę, to skąd mam wiedzieć, że pracują?"

Jeśli firma ma problem z zaufaniem do pracowników, to popełniła błąd na etapie rekrutacji. Sadzanie ich w biurze nie jest gwarancją produktywności. Jeśli któryś z członków zespołu nie umie wywiązać się z obowiązków, to dalsza współpraca przestaje mieć sens. Należy zatrudniać specjalistów, który umieją zarządzać czasem i wnoszą wartość dodaną. Firma to nie opiekunka do dziecka.

Aby skutecznie współpracować, trzeba ufać sobie nawzajem i mierzyć efekty pracy.

Kontrola bezpieczeństwa

Dziś to nie problem. Najczęściej pracownicy do pracy zdalnej dostają sprzęt firmowy. Należy przestrzegać kilku zasad opisanych w książce, m.in. szyfrować dyski, włączyć automatyczną blokadę ekranu, używać różnych haseł.

Ryzyko izolacji

Kontakty nie muszą kończyć się na współpracownikach. Rodzina, dzieci, znajomi z okolicy. Może warto poznać nowych znajomych? Jeśli członków zespołu nie dzielą tysiące kilometrów, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby organizować imprezy integracyjne.

Ergonomia pracy

Praca zdalna daje swobodę w organizacji domowego biura. Powinieneś zadbać o wygodne stanowisko pracy: ergonomiczny fotel, odpowiednie (regulowane?) biurko, wysokiej klasy monitor. Zakup może być kosztowny, ale chodzi o twoje zdrowie. Firmy często decydują się zapewnić pracownikom sprzęt i meble lub wypłacają im jednorazowy dodatek na ich zakup.

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo