Bartosz Wiciński-STOPS Bartosz Wiciński-STOPS
1068
BLOG

16-latkowie do urn

Bartosz Wiciński-STOPS Bartosz Wiciński-STOPS Polityka Obserwuj notkę 18

Przyznam się bez bicia, że gdzieś mi uciekła propozycja Platformy Obywatelskiej z 2010 roku o zmianie ordynacji wyborczej. Deklarowana zmiana miała polegać na przyznaniu czynnego prawa wyborczego 16-latkom. Aktualnie ten temat na tapetę wziął Ruch Palikota i moim zdaniem pomysł jest ciekawy oraz wydaje mi się, że otwarcie dyskusji w tej kwestii jest całkiem zasadne ponieważ argumenty podnoszone przez partię, która w ostatnich wyborach uzyskała 10% poparcia są racjonalne i są do przyjęcia. 

 
Dwa dni temu na Twitterze napisałem, że Ruch Palikota - takim manewrem - celuje w swojego naturalnego wyborcę, który z namiętnością przychodzi np. na marsze wolnych konopii. Nie ulega wątpliwości, że zmiana ordynacji w tym zakresie siłą rzeczy przyniosłaby Ruchowi Palikota korzyści w postaci zwiększenia poparcia a być może nawet uratowałby temu ugrupowaniu miejsca w przyszłym parlamencie z tego względu, że co jakiś czas pojawiają się sondaże w których Janusz Palikot ze swoją gwardią przyboczną nie przekracza progu wyborczego. 
 
Jednym z podnoszonych argumentów przez polityków Ruchu Palikota jest to, że młodzież ma dostęp do internetu i bardzo często wie więcej od osób, którym przysługuje czynne prawo wyborcze. Trudno się z tym nie zgodzić ale jest też druga strona medalu. Mam nadzieję, że osoby zanagażowane w tworzenie i rozwój partii Janusza Palikota mają świadomość tego - tutaj chyba wszyscy będziemy zgodni - że to Prawo i Sprawiedliwość jest najmocniejsze w internecie. To Prawo i Sprawiedliwość ma najwięcej serwisów internetowych codziennie umacnających, idoktrynujących i ubijających w swoich racjach ten wspomniany młody, przyszłościowy elektorat. To ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego ma w sieci największą liczbę blogerów oraz czynnie blogujących polityków. W sondażu dla Wprost (CBOS), który ukazał się 05-17-2012 widać to gołym nieuzbrojonym okiem. W najmłodszej grupie wiekowej (18-24 lata) na Prawo i Sprawiedliwość chce głosować 24% z nich, 18% odda głos na Platformę a 15 % na Ruch Palikota. W ostatnim sondażu (MillwardBrown SMG/KRC dla TVN24) z dnia 03-07-2013 proporcje w tej grupie wiekowej kształtują się następująco: PO 28%, RP 20%, PiS 19%.
 
Nie sądzę żeby Ruch Palikota wyrwał się do dyskusji na temat zmiany konstytucji nie mając wykonanych sondaży w grupie wiekowej 16-18 lat, chociaż Andrzej Rozenek temu zaprzecza. Moim zdaniem przeprowadzenie takiego badania przez któryś z ośrodków badania opinii publiczej byłoby bardzo ciekawe. Myślę, że nie tylko ja chętnie zobaczyłbym tego rodzaju sondaż. Sprawa jest godna uwagi z tego względu - o czym napisałem kilka pięter wyżej - że to Prawo i Sprawiedliwość jest najmocniejsze w internecie. Na początku wspomniałem o wyborcy Janusza Palikota, który przychodzi na marsze w obronie konpii, ale warto też przy tej okazji zwrócić uwagę na grupę wiekową 16-18 lat, która jest naturalnym elektoratem Prawa i Sprawiedliwości a są nimi kibice piłki nożnej których jest masa w całej Polsce. Dlatego pokazanie takiego sondażu jest arcyciekawe ponieważ może się okazać, że Ruch Palikota wyciąga swoją propozycją pomocną dłoń do Prawa i Sprawiedliwości. Prawda, że egzotycznie by to wyglądało?
 
Follow me on Twitter
 
 

BANUJĘ ZA SPAM. ROCZNIK 1976.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka