Pinopa Pinopa
535
BLOG

Eliminacja hucpy z fizyki

Pinopa Pinopa Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 5

Aby przystąpić do eliminacji hucpy z fizyki, wpierw trzeba poznać, co to jest takiego hucpa i jaka jest jej szczególna postać w fizyce. W artykule "Kącik hucpiarzy - autorów i kontynuatorów hucpy w fizyce" na http://pinopa.republika.pl/Kacik.html można przeczytać:

"Niektórzy mogą nie wiedzieć, co to jest takiego hucpa. Podobno jest aż 22 definicje dla określenia znaczenia hucpy. Oto pięć z nich:

1. łgarstwo, bujda na resorach, 2. fałsz, 3. lipa, bezczelność, zuchwalstwo, 4. bezczelne oszustwo, łgarstwo, 5. kant, krętactwo, matactwo.
A oto fragment "katechizmu hucpiarza", który wyznacza zasady postępowania hucpiarza w życiu - w nauce, w stosunkach międzyludzkich itd.

"Mówcie i postępujcie z przekonaniem, nachalnie i agresywnie, rozbrajająco i oszałamiająco. Jak najwięcej hałasu i słownego blichtru, możliwie najbardziej nieprzejrzyście i pseudonaukowo. Twórzcie teorie, hipotezy, szkoły, realne i nierealne metody; im bardziej ekstrawaganckie, tym lepiej! Niech was nie zniechęca to, że nie są one nikomu potrzebne, nie przejmujcie się tym, że jutro o nich zapomną. Przyjdzie nowy dzień. Przyjdą nowe idee. W tym wyraża się moc naszego ducha, to jest nasza tożsamość, w tym tkwi nasza wyższość. Niech goje opłacają nasze weksle. Niech łamią sobie głowy w poszukiwaniu racjonalnych ziaren w naszych ideach, niech szukają i znajdują w nich to, czego tam nie ma. Jutro damy nowy pokarm dla ich prymitywnych mózgów."

Jest to fragment "Katechizmu Żyda w ZSRR" (cały tekst znajduje się na http://stvaju.chat.ru/katehizis.htm)."

Na czym polega hucpa w fizyce? Kto choć trochę zna tzw. współczesną teoretyczną fizykę, ten wie, jak trudno zrozumieć mechanikę kwantową. Opisuje ona fundamentalne zasady budowy materii, ale ten opis to jest właśnie "hucpa w fizyce". 

To, co razem zawierają mechanika kwantowa i szczególna teoria względności - można tu dodać także ogólną teorię względności - to wszystko jest produktem ludzkiego umysłu. Ludzie wymyślili to wszystko w tym celu, aby wyjaśniać to, co jest niewyjaśnialne. Wcześniej, zanim nastąpił rozwój nauk, bywało, że takie słowa, jak: bóg, anioły, duchy, służyły do wyjaśniania wszystkich istniejących rzeczy i wszelkiego rodzaju zjawisk w przyrodzie. W istocie te słowa służyły do wyjaśniania zjawisk w przyrodzie, które w tamtych czasach nie miały innego wyjaśnienia.
Zostały wymyślone nowe słowa, które jakoby wyjaśniają budowę materii i fizyczne zjawiska, ale to są tylko pozory. Bo to, co przedstawia i opisuje mechanika kwantowa i obie teorie względności, jest celowo tak zagmatwane, że nie mieści się w ludzkiej wyobraźni i nie można tego logicznie opisać za pomocą słów. Do fizyki  zostały wprowadzone niedorzeczności - w postaci niewyobrażalnych postulatów - i na tej podstawie były budowane rzekomo logiczne wywody. Ale to są pozory... Związek z logiką tworzą opisy za pomocą matematycznych formuł i wyprowadzeń, ale jest to pozorny związek. Bo obliczenia można prowadzić, ale co one wyjaśniają?

Można zadać sobie podstawowe pytanie. Na jakiej to zasadzie słowo "kwark", z dodanymi przymiotnikami: górny, dolny, dziwny, powabny, niski (piękny), wysoki (prawdziwy) oraz te same słowa z dodatkiem "anty", lepiej nadają się do opisów przyrodniczych zjawisk, aniżeli słowa: bóg, anioły, duchy? Chyba jedynie na tej zasadzie, że z tymi "kwarkowymi" słowami łatwo było skojarzyć i przypisać im takie cechy, jak: spin, zapach, masa, izospin, kolor itd. Potem tym cechom łatwo było przypisać odpowiednie liczby, aby było na czym przeprowadzać obliczenia. A co jest liczone? Tego można domyślać się na podstawie słów z "katechizmu hucpiarza": "Niech was nie zniechęca to, że nie są one nikomu potrzebne, nie przejmujcie się tym, że jutro o nich zapomną. Przyjdzie nowy dzień. Przyjdą nowe idee."

W wikipedii można przeczytać:
"Zasady mechaniki kwantowej są obecnie paradygmatem fizyki i chemii. Wraz ze szczególną teorią względności mechanika kwantowa jest podstawą opisu wszelkich zjawisk fizycznych."

Można by powiedzieć, że twórcy teoretycznej fizyki starali się dociec, jaka jest obiektywna prawda o składnikach materii i prawach przyrody. Można by tak powiedzieć, gdyby rzeczywiście przedstawiane tam cechy składników materii były logicznie powiązane z fizycznymi zjawiskami i doświadczalnymi faktami i gdyby ta zależność istniała w odwrotną stronę, czyli gdyby w interpretacjach zjawisk i faktów te cechy uzasadniały te fakty i akurat taki, a nie inny, przebieg zjawisk. Ale takie relacje między własnościami składników materii, fizycznymi zjawiskami i doświadczalnymi faktami w dzisiejszej teoretycznej fizyce nie istnieją.

O zastosowaniu nieodpowiednich pojęć w fizyce, które tworzą pozory ścisłej nauki, na swój sposób pisze prof. F.M. Kanarev w liście otwartym do Prezydenta Rosji V.V. Putina i Prezydenta RAN V.J. Fortova z dnia 03.06.2013. - z treścią listu można zapoznać się na http://nasa_ktp.republika.pl/Kanareva_PISMO_pl.html. Oto dwa akapity z tego listu:

"Na pierwszych etapach rozwoju teoretyczne matematyczne modele pomagały eksperymentatorom i przyczyniały się do szybkiego rozwoju różnych gałęzi przemysłu. Jednak w miarę zwiększania się złożoności naukowych zadań wiele ze starych matematycznych formuł straciło swoją uniwersalność i techniczny postęp zaczął bazować głównie na wynikach doświadczeń, jakie były uzyskiwane nie w wyniku teoretycznego prognozowania, lecz w wyniku wykorzystania tak zwanej metody prób i błędów. Badano jeden wariant - nie wychodziło, rozpoczynały się badania drugiego, trzeciego... setnego wariantu, i nagle nieoczekiwany wynik - uzyskiwano całkowicie nowy, nieprawdopodobny wynik, którego nie przewidywała żadna teoria. Można z całą pewnością stwierdzić, że wszystkie naukowe osiągnięcia ludzkości w ciągu ostatnich 50 lat są wynikami realizowania metody prób i błędów, a nie - teoretycznych przewidywań.

Jak do tego zagadnienia odnosili się teoretycy kiedyś i jak odnoszą się obecnie? Oni śmiało przypisują wszystkie te osiągnięcia teoriom swoich poprzedników, które stanowią fundament dla ich osobistych teoretycznych "osiągnięć". W wyniku tego, że nie jest łatwo rozeznać się w gąszczu symboliki matematycznych formuł, aby zrozumieć ich fizyczny sens, jaki jest podkładany pod te symbole, teoretycy czują się królami sytuacji. A sytuację tę ukształtowano w ten sposób, że zgodność realiów nowego teoretycznego rezultatu - jako fundamentu nowych eksperymentalnych osiągnięć, oceniają teoretycy mający starą teoretyczną wiedzę i stare wyobrażenia o fizycznej istocie analizowanych procesów, a wystawiając swoją ocenę zamykają w ten sposób drogę do nauki i praktyki dla nowych teoretycznych rezultatów."

Sposób zamykania drogi do nauki i praktyki dla nowych teoretycznych rezultatów, o którym wspomina prof. Kanarev, działa skutecznie. Zapobiega on rozpowszechnianiu niepożądanych treści - to znaczy, zapobiega rozpowszechnianiu treści, które obnażają wprowadzone do nauki niedorzeczności i które kierują naukę na nowe tory rozwoju. Jak widać, dalszy postęp w rozwoju nauk przyrodniczych zależy obecnie od czynników pozanaukowych, bo decydenci - przedstawiciele nauk nie są tym zainteresowani. Do szerokiego rozpowszechniania naukowych treści powinni włączyć się przedstawiciele pozanaukowych środków masowej informacji, politycy, ekonomiści. To właśnie oni powinni działać i informować świat o istnieniu nowych naukowych rozwiązań, bo oficjalni przedstawiciele nauki nie akceptują nowych rozwiązań, które przeczą ich dotychczasowej wiedzy. Gdy pojawi się tego rodzaju informacyjna presja, wówczas można spodziewać się, że powoli, powoli... ale wreszcie nastąpi eliminacja hucpy z fizyki.

Obecnie naukowy świat fizyki nie jest zainteresowany ani odkryciem fundamentalnej zasady materii (http://pinopa.republika.pl/FunZasMat.html), ani odkryciem podstawy, z której wynikają zasady dynamiki Newtona oraz nowe zasady dynamiki - w tym, wynika ograniczony zakres działania zasady zachowania energii, ani odkryciem trzech fundamentalnych cząstek materii, które są podstawą budowy materii oraz wszelkich fizycznych zjawisk. Obecnie uczeni fizycy nie są zainteresowani tym, że opracowano konstruktywną teorię pola, za pomocą której można wyjaśniać wszelkie fizyczne zjawiska i że można to robić zgodnie z prawami logiki i wyobraźni. Z podstawami konstruktywnej teorii pola można zapoznać się na stronie http://nasa_ktp.republika.pl/Informacja_pl.html. Z przykładami opisów różnorodnych zjawisk fizycznych można zapoznać się na http://nasa_ktp.republika.pl/Ratunek.html (zbiór artykułów - "Ratunek nauki o przyrodzie - Konstruktywna teoria pola") i na http://pinopa.republika.pl/index.html lub http://nasa_ktp.republika.pl/ (najnowsze artykuły).

Bogdan Szenkaryk "Pinopa"
Polska, Legnica, 2015.03.01.

Pinopa
O mnie Pinopa

Jestem wszystkim, wszędzie i zawsze. I wy wszyscy - także, tylko jeszcze o tym nie wiecie. Odkryjcie to na http://pinopa.narod.ru/Polska.html. Przekazuję prośbę od Łukasza - lukasz@lukasz.sos.pl : Bardzo proszę o 1,5 procent, Was nic nie kosztuje poza wypełnieniem dwóch pól w zeznaniach PIT, a mi ratuje życie. Proszę przekażcie ulotki swoim znajomym. Darowizny: FUNDACJA AVALON - Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym 62 1600 1286 0003 0031 8642 6001 BNP PARIBAS Fortis Bank Polska S.A. Bardzo ważny jest dopisek: SOSNA,711 (1,5%) Podatek: KRS: 0000270809 Bardzo ważny jest dopisek: SOSNA,711 PS. Jeżeli znacie firmę, która jest gotowa umieścić mój baner na swojej stronie z przekazaniem 1,5%, również proszę o kontakt. BARDZO DZIĘKUJĘ http://lukasz.sos.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie