Tomasz Sakiewicz Tomasz Sakiewicz
3460
BLOG

ACTA to nie wpadka

Tomasz Sakiewicz Tomasz Sakiewicz Polityka Obserwuj notkę 38

Wyraźnie widać, że Donald Tusk traci na sprawie porozumienia w sprawie własności intelektualnej. Prawdopodobnie pozbawiony dawnego zaplecza nie jest w stanie skutecznie rozgrywać kryzysowych sytuacji. Niezależnie jednak od błędów piarowych, jestem przekonany, że Tusk chciał takiego porozumienia i wygodne było mu zasłanianie się Unią Europejską i USA. Skorzystał też z tego, że opozycja słabo doceniła rolę umowy i w ogóle internetu.

Premier dąży do ograniczania wolności słowa w Polsce. Rok temu podjęto próbę kontroli całego przekazu wideo w internecie. Udało się jedynie połowicznie. Protesty internautów i właścicieli setek tysięcy firm zablokowały zapędy rządu. Ludzie Tuska konsekwentnie pozbywają się z mediów niewygodnych dla władzy dziennikarzy. Utrzymywane jest niezwykle restrykcyjne prawo prasowe, karne i cywilne, ograniczające swobodę debaty. Takie prawo przy dotychczasowym orzecznictwie sądów to pluton egzekucyjny dla niezależnych dziennikarzy.

Efekty tego już widać. Tam, gdzie kontrola jest silna, Tusk ciągle utrzymuje wysokie poparcie. Tam, gdzie te zabiegi są nieskuteczne, PO traci popularność. W ciągu ostatnich kilku lat Platforma utraciła poparcie znacznej części młodzieży. Umocniła ją za to wśród ludzi po czterdziestce. Z czego to wynika? Młodzież posługuje się głównie internetem, starsi jako główne źródło informacji traktują telewizję. Cenzura wprowadzana jest w Polsce cynicznie na użytek jednej partii. Ostrzegamy o tym od pięciu lat i chyba tym razem ludzie zaczynają nam wierzyć. W każdym razie miliony przekonały się o tym już na własnej skórze. 

 

Autor Bajek dla Marysi i Alicji, współautor książek Układ i Flaki z nietoperza oraz Partyzant wolnego słowa. www.gazetapolska.pl www.niezalezna.pl www.GPCodziennie.pl  www.TelewizjaRepublika.pl ur.31.12.1967. W latach osiemdziesiątych działał w ruchu Oazowym i Muminkowym opiekującym się dziećmi z upośledzeniem umysłowym. Uczestnik organizacji opozycyjnych, w tym konspiracyjnych struktur w liceach na warszawskim Żoliborzu, Ruchu Katolickiej Młodzieży Niepodległościowej, NZS wydział psychologii. Współpracownik ukazujących się w drugim obiegu "Słowa Niepodległego" i "Wiadomości Codziennych". W 1989 r. współzałożyciel ZChN. Wycofał się z polityki w 1991 i zajął dziennikarstwem. 1991-1992 dziennikarz "Nowego Świata", 1992 założyciel "Gazety Polskiej", następnie wieloletni szef działu ekonomicznego, a potem krajowego. Od 2005 r. redaktor naczelny. Prowadził wiele audycji w Polskim Radiu i TVP, w tym "Pod prasą, "Rozmowy Jedynki", "Trójka po trzeciej". Od 2011 red. nacz. Gazety Polskiej Codziennie, współzałożyciel Telewizji Republika.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (38)

Inne tematy w dziale Polityka