Tomasz Szymborski Tomasz Szymborski
2905
BLOG

Samobój IPN

Tomasz Szymborski Tomasz Szymborski Polityka Obserwuj notkę 11

Czy to koniec śledztw Instytutu Pamięci Narodowej? Moi zdaniem za kilka tygodni rozpocznie się szybkie "wygaszanie" ważnych, kontrowersyjnych śledztw. Potem przyjdzie pora biuro lustracyjne.

Dzisiaj RMF FM, radio nadzwyczaj dobrze poinfrmowane o kulisach działań Ministerstwa Sprawiedliwości , doniosło że prokurator generalny Andrzej Seremet złożył wniosek o odwołanie prokuratora Dariusza Gabrela.

Gabrel jest dyrektorem Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, podlegają mu między innymi prokuratorzy z pionu śledczego IPN-u. jego los (czytaj - odwołanie)  podobno jest juz przesądzony.

Według - a jakże - nieoficjalnych informacji RMF FM:

"Praca prokuratorów w pionie śledczym Instytutu Pamięci Narodowej jest źle oceniania. Chodzi między innymi o wszczynanie kolejnych kontrowersyjnych dochodzeń, które kosztują olbrzymie pieniądze, a efektów jak na razie nie ma.

Przykładem może być między innymi ponowne śledztwo w sprawie śmierci generała Władysława Sikorskiego. Przypomnijmy, przeprowadzono ekshumację samego generała, później kilku jego współpracowników, którzy zgięli w Gibraltarze. Pogrzeby, kosztowne badania ekspertyzy, delegacje - na to wydano już kilkaset tysięcy złotych.

Nie lepiej wygląda sprawa związana z ponownym wyjaśnianiem okoliczności śmierci Stanisława Pyjasa. W tym przypadku również zdecydowano się na ekshumację, zrobiono badania, a droga ekspertyza dopiero teraz została wysłana do śledczych.

Kontrowersje budzi też badanie zaangażowania służb komunistycznych Polski w zamach na Jana Pawła II, w tym przypadku prokuratorzy chcą przesłuchać Alego Agcę".

Aż dziwne, że nie padł w tym kontekście przykład "śledztwa katyńskiego" czy proces osób odpowiedzialnych za wprowadzenie stanu wojennego. Szkoda tylko, że dziwnym trafem w infromacji nie wspomniano, ze dzięki tym śledztwom do Polski trafiły tysiące stron zeznań, złożonych w sprawie zamachu, ucięto spekujacje TVN i niektórych historyków o tym, że Naczelny Wódz zginął w zamachu. Mało?

Moim zdaniem katalizatorem do odwołania D. Gabrela była zapewne publikacja w Gościu Niedzielnymartykułu Andrzeja Grajewskiego i zapowiedź cyklu publikacji o szczegółach zeznań Ali Agcy i zamachu na Jana Pawła II

Natomiast zupełnie nie rozumiem, dlaczego IPN zamiast wydać książkę, ruszył z "kampanią promocyjną" dając najprawdopodobniej w ten sposób pretekst to gruntownych zmian w tej instytucji?
 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj11 Obserwuj notkę

szymborski[at]gmail.com

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (11)

Inne tematy w dziale Polityka