6 obserwujących
61 notek
78k odsłon
  2389   0

"Trzynastka" dla emeryta – czyli kluczowa ustawa rządowej "piątki" z błędem!

Polska Agencja Prasowa / Tomasz Gzell
Polska Agencja Prasowa / Tomasz Gzell

Projekt ustawy o ustawy o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r. mknie jak burza przez proces legislacyjny. Dziś odbyło się pierwsze czytanie projektu  w Sejmie i prawdopodobnie jeszcze na obecnym posiedzeniu zostanie przyjęty przez posłów. Nie będę się rozwodził o tym, czy projekt jest sprawiedliwy czy też nie. Czy przyznanie dodatku do emerytury  w jednakowej kwocie biednej emerytce jak i emerytowi otrzymującemu uposażenie powyżej  20 tysięcy miesięcznie jest prawe i sprawiedliwe? Niech każdy odpowie na to sobie sam… 

Chcę zwrócić uwagę na coś innego. Ustawa tak szybko procedowana przez geniuszy legislacji nie ustrzegła się poważnego błędu. Błędu, która wyklucza określoną kategorię osób z kręgu uprawnionych. Przypomnijmy, że 13 emerytura miała być dla każdego emeryta i rencisty. KAŻDEGO. Słowo „każdy” było w kontekście tego świadczenia odmieniane przez wiele przypadków. Jak się okazuje nie dla każdego…Autorzy projektu postanowili, że wykluczą z prawa do tego dodatku…rolników otrzymujących renty strukturalne. Naprawdę nie mam pojęcia czym się narazili rolnicy na rentach strukturalnych, że nie zostali uwzględnieni w projekcie. Można by uznać to za błąd – jednak ustawa przeszła pełne konsultacje społeczne i uzgodnienia międzyresortowe, dlatego aż nie do uwierzenia jest że ta kategoria rencistów nie została ujęta w projekcie. Gdzie minister rolnictwa? Zasnął? Czy to celowe działanie?

Kim są owi zapomniani rolnicy z rentami strukturalnymi? Renty strukturalne to mechanizm, który polegał na przekazaniu ziemi rolnej (różnego areału, zależnego od województwa, w zasadzie początkowo minimalnie od 1 do 3 ha, potem od 3 do 6 ha; warunek zaprzestania działalności rolniczej uważało się za spełniony, jeśli rolnikowi pozostało 0,5 ha) na rzecz następcy nieprowadzącego wcześniej działalności rolniczej. Renty strukturalne przyznane w ramach PROW 2007-2013 będą wypłacane do ukończenia 65 lat przez każdego z beneficjentów. Przewiduje się, że płatności z tego tytułu będą realizowane do końca 2020 roku. Mówiąc inaczej renty strukturalne to takie unijne wcześniejsze „rolnicze emerytury”.

Niestety 13 emerytura nie dla nich.. Bo do obszernego katalogu osób uprawnionych autor tej ustawy nie wpisał osób, którzy otrzymują renty na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 kwietnia 2001 r. o rentach strukturalnych w rolnictwie. Nie wpisał bo nie wiedział albo po prostu nie chciał i może jak zwykle chodzi o pieniądze. A miało być dla każdego…13 emeryturę otrzyma więc zdrowy 24 letni student (z tytułu pobierania renty rodzinnej), a nie otrzyma 64 – letni rencista rolnik na rencie strukturalnej..


PS. „Trzynastka dla emeryta” – to nazwa handlowa tego produktu – czytaj nazwa wyborcza. (podobnie zresztą jak matczyna emerytura, która wcale żadną emeryturą nie jest tylko zasiłkiem socjalnym wypłacanym przez ZUS matkom które urodziły 4 dzieci i nie mają własnych dochodów. Pan Prezes zapowiedział że KAŻDY emeryt i KAŻDY rencista dostanie tę tzw. 13 emeryturę. KAŻDY. Dlatego między innymi z ustawy realizującej tę zapowiedź wynika, że tę tzw. 13 emeryturę otrzyma również np. syn Pani Hartwich który jest radnym Nowoczesnej (ten którego protest sejmowy w ub. roku nie był rzekomo polityczny). Tak! Dostanie, ponieważ ma rentę socjalną a dzieci z rentą socjalną również dostaną te „trzynastkę”. Pracujący student z rentą rodzinną po zmarłym ojcu tez dostanie tę 13.dostanie bo to wynika z projektu ustawy. Dostanie ja generał Różański który przeszedł w stan spoczynku i dostał kilkaset tysięcy odprawy. To wynika z ustawy! Ale nie dostanie go 64 –letni rolnik którego 10 lat temu namówiono na unijna rentę strukturalną. Taki rolnik musiała być w określonym wieku – przedemerytalnym. Musiał mieć małe gospodarstwo rolne i zaprzestać na nim pracy. W zamian za przekazanie gospodarstwa komuś innemu no synowi mógł przejść na rentę strukturalną do czasu aż osiągnie wiek emerytalny. I on nie dostanie. Dlaczego? Bo tak wynika to z projektu ustawy i na komisji potwierdził to przedstawiciel rządu. Po prostu zapomnieli wpisać ich do projektu a teraz szuka się wymówki żeby im nie dać. A ich jest naprawdę niewielu . Taki wiec Panie premierze Pani Halina na rencie strukturalnej do Međugorje nie pojedzie. Jej się nie należy 13 – jest gorsza od generałów Urbana, emerytów z SB-kimi emeryturami itd.


Lubię to! Skomentuj51 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo