60 obserwujących
469 notek
495k odsłon
  1062   0

Miliony samozwańczych prezesów

Lobbują, angażują się w politykę, obracają bajońskimi sumami. Co wiemy o organizacjach pracodawców?

Małe firmy wpłacają po kilkaset złotych miesięcznie. Te wielkie – sumy rzędu 150 tys. zł rocznie. Do każdej z organizacji pracodawców należy po kilka tysięcy przedsiębiorstw. Daje to łącznie milionowe kwoty, nie licząc innych sposobów na zdobywanie pieniędzy.

4 mln zatrudnionych

„Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej (wcześniej Konfederacja Pracodawców Polskich) jest największą i najstarszą organizacją pracodawców w Polsce” – czytamy na stronie internetowej Pracodawców RP. Organizacja powstała w listopadzie 1989 r. Reprezentuje 7,5 tys. firm. Część z nich należy do PRP bezpośrednio, jak Gremi Media Sp. z o.o. Grzegorza Hajdarowicza, Polkomtel S.A. Zygmunta Solorza-Żaka, Giełda Papierów Wartościowych, Bioton S.A., Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. czy System Gazociągów Tranzytowych EuRoPol Gaz S.A. Inne pośrednio, tzn. jako członkowie organizacji, które same są członkami Pracodawców RP. Przykładem mogą być energetyczni giganci, jak RWE Stoen Operator Sp. z o.o., Polska Grupa Energetyczna S.A., Enea S.A. i Energa S.A. Zrzeszone przedsiębiorstwa zatrudniają łącznie ok. 4 mln pracowników.

Między ZSL a listą najbogatszych

Od 2000 r. na czele Pracodawców RP stoi Andrzej Malinowski. Malinowski jest doktorem nauk ekonomicznych. Od 1966 r. należał do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego – partii będącej przybudówką PZPR. W latach 80. objął funkcję wiceministra handlu wewnętrznego i usług. Według „Gazety Polskiej” blisko współpracował wówczas z Janem Kulczykiem, rozpoczynającym właśnie budowanie fortuny. Kontakt nie wygasł po transformacji. Andrzej Malinowski zasiadał w radzie nadzorczej firmy Euro Agro Centrum S.A. należącej do Kulczyka, wówczas już najbogatszego Polaka z listy „Wprost”. Po rozpadzie ZSL Malinowski wstąpił do Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przez 6 lat pracował w spółkach prawa handlowego. Nie rozstał się jednak z polityką. W 1993 r. uzyskał mandat poselski z ramienia PSL, a trzy lata później Włodzimierz Cimoszewicz powierzył mu misję organizacji ministerstwa gospodarki. Malinowski uważa wykonanie tego zadania za jeden ze swoich największych sukcesów. Zaraz potem został wiceministrem gospodarki. W 1997 r. nie uzyskał reelekcji. W 2001 r. odszedł z PSL i został prezydentem Konfederacji Pracodawców Polskich, w której sprawował już wcześniej funkcję wiceprezydenta.

Biznes, polityka, wojsko

Business Centre Club powstał dwa lata później niż Pracodawcy RP. Zrzesza 2,5 tys. osób i firm. Jak podaje Loża Olsztyńska BCC, członkowie klubu obracają w sumie 90 mld zł i zatrudniają pół miliona pracowników. Prezesem BCC jest Marek Goliszewski. W latach 80. pracował on jako dziennikarz. W 1991 r., kiedy zakładał BCC, nie miał jeszcze własnego doświadczenia w kierowaniu przedsiębiorstwami. Dziś jest prezesem Business Center Sp. z o.o. Do BCC z siedzibą w położonym w centrum Warszawy Pałacu Lubomirskich należy Orlen Oil Sp. z o.o., Orange Polska, porty lotnicze w Poznaniu i Gdańsku, a ze znanych osób – ekonomista Ryszard Petru. W 2005 r. tygodnik „Wprost” podał, że BCC przynosi rocznie 1,5 mln zł dochodu. Goliszewski odpowiadał, że ta informacja nie jest prawdziwa. „Jestem właścicielem firmy, która zawiera kontrakty z firmami, stającymi się członkami BCC” – tłumaczył podczas czatu opublikowanego przez Wirtualną Polskę. Szef BCC w 2001 r. i 2011 r. starał się o mandat senatora. Bez powodzenia. W 2005 r. podobno poważnie myślał o prezydenturze, jednak nie znalazł się na liście kandydatów. W zeszłym roku BCC powołał gospodarczy gabinet cieni, który ma za zadanie recenzować prace rządu. W składzie znaleźli się m.in. ekonomista Stanisław Gomułka, wicepremier w rządzie Jerzego Buzka Janusz Steinhoff i gen. Leon Komornicki, który od 1981 do 1984 kształcił się w Akademii Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych ZSRR w Moskwie. Marek Goliszewski jest także prezesem Stowarzyszenia Euroantlantyckiego, mieszczącego się w tym samym budynku, co BCC. SEA „powstało w 1994 r. i odegrało znaczącą rolę lobbingową na świecie w przyjęciu Polski do NATO – czytamy w folderze stowarzyszenia. – W 2009 roku politykę obronną konsultował w SEA minister Bogdan Klich, a politykę zagraniczną minister Radosław Sikorski”. We władzach SEA zasiadają m.in. generałowie Gromosław Czempiński i Bolesław Balcerowicz, który w ostatnich latach dał się poznać jako przeciwnik instalowania w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

Prezeska, ale nie prezydentka

Ponad 700 tys. osób pracuje w 3750 firmach należących do Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Najmłodszy z organizacji przedsiębiorców Lewiatan został zarejestrowany w 1999 r. Członkowie Lewiatana to m.in. PKN Orlen S.A., T-Mobile Polska S.A., Polkomtel S.A. i polski oddział Tesco. Założycielka Lewiatana Henryka Bochniarz do dziś pełni funkcję prezesa. Absolwentka SGPiS, od 1978 r. należała do PZPR. W latach 80. wykładała na uniwersytecie w Minnesocie. Była także stypendystką Fulbrighta. Po przemianach znalazła się w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego jako minister przemysłu i handlu. Zasiadała w radach nadzorczych m.in. Agory S.A., grupy ITI i Commercial Union. W 2005 r. poparta przez Partię Demokratyczną wystartowała w wyborach prezydenckich, uzyskując poparcie 1,26 proc. Od 2006 r. piastuje posadę wiceprezesa Boeing International, zajmując się kilkunastoma krajami Europy Środkowej i Wschodniej. Henryka Bochniarz jest zaangażowana w Kongres Kobiet. Zasiada w radzie programowej stowarzyszenia i występuje na corocznych kongresach w Pałacu Kultury. Propozycja zostania sponsorem Kongresu publikowana jest na stronie Lewiatana (200 tys. zł wpłaca sponsor strategiczny, 100 tys. sponsor wspierający). Przedstawiciele konfederacji zastrzegają, że Kongres Kobiet jest osobną instytucją.

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale