.
20 obserwujących
288 notek
317k odsłon
  2042   0

Nowa epoka polityczna. Niemcy zerwały partnerstwo z Rosją

Cały szereg i koncepcja pomysłów jak współpracować z Rosją uległa w Niemczech zniszczeniu, mamy zwrot - mówi Kai Olaf Lang, niemiecki politolog, ekspert Fundacji Nauka i Polityka (SWP) w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym.

Nie ma bezpieczeństwa bez Rosji, nie ma bezpieczeństwa przeciwko Rosji, a wyniku współpracy gospodarczej Rosja się zdemokratyzuje  – to podejście dominowało w Niemczech do ostatnich latach. Od  czasu agresji na Ukrainę ta koncepcja współpracy i współzależności Niemiec i Rosji nie istnieje czemu dał wyraz w swoim wystąpieniu kanclerz Scholz – mówi Lang.

Scholz zapowiedział wydatki w wysokości 100 mld euro na obronność w 2022 roku, co oznacza bardzo poważną zmianę w tej kwestii jeśli chodzi o Niemcy. Taki budżet pozwoli na osiągniecie wydatków postulowanych przez NATO.

Niemcy muszą przebudować kwestie energetyczne, zapowiedziano już prace nad budową 2 terminali LNG. Nie wykluczam dalszego procesu dywersyfikacji dostaw gazu – mówi Lang. Aspekt dywersyfikacji dostaw nie był do tej pory tematem w Niemczech. To się skończyło – mówi Lang.


Sprawy dotyczące bezpieczeństwa i polityki wschodniej były tematami dzielącymi Polskę i Niemcy. W tym nieszczęściu jakim jest wojna – mogą stać się czymś co będzie łączyło – Niemcy z większą uwagą podchodzą do stanowiska krajów nadbałtyckich i Polski. Nie stanie się to od razu – dodaje Lang.

Tu możesz zostać twórcą i Patronem Układ Otwartego - Patronite.pl


Strona Autora: https://igorjanke.pl

Lubię to! Skomentuj39 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka