.
10 obserwujących
80 notek
141k odsłon
  2033   0

Jak sobie radzić z uchodźcami? Czy zrodzi się agresja?

- My się boimy, jesteśmy jako Polacy ofiarami wojny któregoś stopnia. Mierzymy się z traumami uchodźców. Strach nas motywuje. Pomaganie jest jednym ze sposobów poradzenia sobie z traumą. Joanna Drosio-Czaplińska, psychoterapeuta i psycholog w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym mówi o tym, dlaczego tak bardzo pomagamy Ukraińcom, co nas motywuje, kiedy zaczną rodzić się napięcia między nami, czy może pojawić się agresja?

- Jesteśmy na fali romantycznego uniesienia, cieszę się że tak pomagamy, natomiast przyjedzie taki moment, kiedy będziemy wyczerpani. Mam obawy, że nie będzie zgody jeśli nie będzie dobrej i przemyślanej pomocy – mówi Joanna Drosio-Czaplińska. To jest kwestia tygodni, kiedy przestaniemy wytrzymywać, polskie rodziny które przyjęły uchodźców nie wiedzą jak reagować na traumy, które oni przeżywają. Pojawiają się głosy o kolejkach czy poczuciu niesprawiedliwości np. w kwestii świadczeń socjalnych – dodaje.


Psycholog opowiada jak postępować z uchodźcami, ich przeżyciami i potrzebami, jak ustalić zasady wspólnego przebywania, jak być słuchaczami czy pomóc w znalezieniu pracy lub mieszkania.

Posłuchaj rozmowy na Spotify.


Skąd wzięła się empatia u Polaków, którzy otwierają drzwi przed Ukraińcami, co przeżywają ludzie, którzy uciekają przed bombami, jak długo wytrzymamy razem, jakie są scenariusze współżycia Polaków i uchodźców z Ukrainy – o tym wszystkim posłuchacie w rozmowie z Joanną Drosio-Czaplińską w Układzie Otwartym.

Zapraszamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy Układu Otwartego na Facebooku i mogą otrzymać cotygodniowy newsletter z autorskim wyborem Igora  najciekawszych tekstów w sieci.

Strona Autora: https://igorjanke.pl

Lubię to! Skomentuj74 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka