.
5 obserwujących
57 notek
119k odsłon
  785   0

Czy Rosjanie znów uderzą na Kijów? Czy można odbić Donieck, Ługańsk i Krym?

-Ukraińcy przeprowadzają kontrofensywę, ale wojska rosyjskie przemieszczają się i nie jest wykluczone, że będę ponownie próbowały zaatakować Kijów. Jak co piątek gen. Waldemar Skrzypczak podsumuje w rozmowie z Igorem Janke sytuację na froncie. Już we wtorek o godz.18 w Układzie Otwartym generał na żywo będzie odpowiadał na pytania widzów.

Od 24 marca Ukraińcy mieli częściową inicjatywę operacyjną. Teraz przejęli ją całkowicie. Na wschód od Charkowa trwa wypieranie Rosjan z terytorium Ukrainy. To jest bez wątpienia sukces ukraiński. Kolejne uderzenie ukraińskie wyszło na rosyjskie zgrupowanie atakujące Izium. To uderzenie zagraża tyłom wojsk rosyjskich atakujących na łuku donbaskim – opowiada gen. Skrzypczak. Charków jest poza zasięgiem głównej masy artylerii. Są jednak systemy rakietowe , które mają w zasięgu to miasto – dodaje.


W  tej chwili Rosjanie skupiają się na tym, żeby zahamować napływ sił i środków z Zachodu na Ukrainę. Niszczą węzły kolejowe, centra logistyczne, składy paliw. Chcą sparaliżować dowóz amunicji , paliwa, nowych czołgów i innego sprzętu – mówi gen. Skrzypczak. – Jeśli Rosjanie odetną dowóz to Ukraińcy będą mieli ograniczone możliwości prowadzenia operacji. Według mojej oceny Rosjanie niszczą 20-25 % dostaw. To dla wojskowych nie jest dużo – dodaje.
- Są informacje, że na terenie Białorusi wyładowuje się kilkanaście transportów operacyjnych z bronią i amunicją. Przyjechały z centralnego okręgu wojskowego. Podejrzewam, że chodzi o 2 Armię Gwardii. Do tej pory nie była używana. Prawdopodobnie od połowy marca się mobilizowała i szkoliła. Trzy armie rosyjskie powoli uzyskują zdolność zaczepną. Z położenia tych jednostek może wynikać, że planują wykonać kolejną operację zaczepną – uważa generał. Być może w kierunku Kijowa. Ukraińcy mają tam cały czas siły i potencjał, żeby związać siły rosyjskie – dodaje.
Co działo w kolejnym tygodniu walk na Ukrainie? Czy jest szansa na odblokowanie Odessy? Jak Rosjanie uzupełniają zasoby? Czy Ukraińcy mogą wyprzeć Rosjan z Chersonia?   O  tym wszystkim w rozmowie z gen. Skrzypczakiem w Układzie Otwartym.

Posłuchaj rozmowy na Spotify.

Namawiamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: https://igorjanke.pl

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka