.
11 obserwujących
86 notek
152k odsłony
  1684   0

To czas na kontrofensywę Ukraińców. Potem będzie za późno

- Rosjanie teraz są słabi i to czas na przeprowadzenie kontrofensywy przez Ukraińców. Za półtora miesiąca może być za późno, bo armia rosyjska się przebuduje. Jak co piątek gen. Waldemar Skrzypczak w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym podsumowuje wydarzenia na froncie w minionym tygodniu.

Największy zakres działań ma miejsce na łuku donbaskim. Rosjanie szturmują tam już prawie 2 miesiące. W mojej opinii w skali operacyjnej z niewielkim powodzeniem, w skali taktycznej jest inaczej. Obecnie trwa głównie wymiana ognia artyleryjskiego – opowiada gen. Skrzypczak. Rosjanie zrezygnowali z forsowania Siwierskiego Dońca. Uderzają od kierunku Ługańska łamiąc obroną ukraińską – dodaje.


Na kierunku południowym trwają kontrataki wojsk ukraińskich. Ze zmiennym szczęściem odnoszą sukcesy, ale nie ma to znaczenia w skali operacyjnej – mówi gen. Skrzypczak. Rosjanie przygotowywali się do tych ataków. Przygotowali obronę na północ od Chersonia i północ od Dniepru– dodaje.
Igor Janke pyta generała o ocenę tekstu Marcina Wyrwała z Onet.pl, który od początku wojny jest na Ukrainie. Wyrwał uważa, że obraz wojny w Polsce jest nadmiernie optymistyczny i Ukraina przegrywa.  – Bez wątpienia Rosjanie opanowali część Ukrainy w pierwszej fazie wojny. Ale teraz nie ma już ich pod Kijowem, Czernihowem czy Sumami. Porównując to co było na początku wojny z tym co jest teraz to Ukraina odzyskała część terytorium – odpowiada generał Skrzypczak. Moje informacje są wieloźródłowe. Inna jest perspektywa oceny operacyjnej wojny, a inna jest redaktora Wyrwała, który porusza się wśród żołnierzy - dodaje.
Co działo w kolejnym tygodniu walk na Ukrainie? Jak przebiegają walki na łuku donbaskim? Czy ataki Ukraińców na froncie południowym są skuteczne? Jak Rosjanie odtwarzają własne siły i czemu ma to służyć? Jakie znaczenie ma zdobycie Mariupola? Czy jest szansa na odblokowanie ukraińskich portów? O  tym wszystkim w rozmowie z gen. Skrzypczakiem w Układzie Otwartym.

Posłuchaj rozmowy na Spotify.

Namawiamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: https://igorjanke.pl

Lubię to! Skomentuj42 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka