.
13 obserwujących
161 notek
215k odsłon
  175   1

W sierpniu Ukraińcy muszą rozpocząć ofensywę. Ukraińska partyzantka jest skuteczna

- Od ogłoszenia przez Putina przerwy w „operacji specjalnej”, a dla nas wojny sytuacja operacyjna się nie zmieniła. W rejonie łuku donbaskiego Rosjanie są w kryzysie. Trwa on już dwa tygodnie. Po przerwie Rosjanie mieli uderzyć ze zdwojoną siłą. Jedyne co robią, to rozpoznanie walką. Ukraińska obrona okrzepła i skutecznie odpierają ataki. Na tym kierunku Rosjanie nie będą już mieli powodzenia. Jak co piątek gen. Waldemar Skrzypczak w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym podsumowuje wydarzenia na froncie w minionym tygodniu.

- Rosjanie dokonują przegrupowania w kierunku obwodu zaporoskiego i chersońskiego. Rosjanie grają pod Ukraińców, bo nie wiedzą, czego się mogą po nich spodziewać. Nie wiedzą, gdzie grupują się siły ukraińskie. – opowiada gen. Skrzypczak. – Rosjanie próbują wyczuć miejsce, gdzie Ukraińcy mogą dokonać kontrofensywy. Tego się obawiają – dodaje.


- Skoro Ukraińcy niszczą Most Antonowski, to oznacza, że Chersoń nie będzie celem kontrofensywy. Na podstawie tego, co można wywnioskować, że wysiłek przeniosą na rejon Zaporoża. Mogą uderzyć na Donieck i Mariupol. Odcięliby fundament armii rosyjskiej nacierającej ze wschodu na łuk donbaski, a jednocześnie odcięliby korytarz lądowy między Rosją a Krymem – mówi gen. Skrzypczak. – To byłoby logiczne z punktu widzenia operacyjnego. Uderzając z Zaporoża nie musieliby przeprawiać się przez Dniepr. Nie mają dużo czasu. Z końcem sierpnia zaczynają się jesienne deszcze – dodaje.


-W strategii działań armii ukraińskiej partyzantka będzie miała większy wymiar niż użycie Himarsów. Działania partyzanckie są skuteczniejsze. Sięgają na całą głębokość armii rosyjskiej. Ukraińcy w mojej opinii mają dobrze zorganizowaną partyzantkę w miastach i poza miastami, która bardzo skutecznie zwalcza armię rosyjską – odpowiada generał Skrzypczak.


Co działo w kolejnym tygodniu walk na Ukrainie? Czy Himarsy odmienią przebieg wojny? Gdzie i kiedy Ukraińcy mogą przeprowadzić kontrofensywę? Ilu Ukraińców może wziąć w niej udział? Czy mają odpowiedni sprzęt? Jakie jest znaczenie ukraińskiej partyzantki? Czy sytuacja międzynarodowa może negatywnie wypłynąć na przebieg wojny? O  tym wszystkim w rozmowie z gen. Skrzypczakiem w Układzie Otwartym.

Posłuchaj rozmowy na Spotify.

Namawiamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: https://igorjanke.pl

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka