.
13 obserwujących
161 notek
215k odsłon
  502   0

Atak na Krym to spektakularny sukces propagandowy Ukrainy. Czy to początek kontrofensywy?

- Nie byłem zaskoczony atakiem na Krym. To konsekwencja planu jaki realizują Ukraińcy w ramach kontrofensywy, o której wszyscy mówią. Według mnie to ofensywa, która trwa od miesiąca. Oczywiście nie ma ona takiego wymiaru jak niektórzy oczekiwali. Jak co piątek gen. Waldemar Skrzypczak w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym podsumowuje wydarzenia na froncie w minionym tygodniu.

- Uderzenie na lotnisko na Krymie było w zasięgu ukraińskich rakiet. Skąd mieli rakiety takiego zasięgu to zagadka dla wszystkich. Amerykanie deklarowali, że taki rakiet nie przekażą. Moim zdaniem Ukraińcy mieli potencjał, żeby zrobić z rakiety przeciwokrętowej o dużym zasięgu rakietę ziemia-ziemia – opowiada gen. Skrzypczak. –  To kompleksowy atak na siły lotnicze Rosjan – dodaje.


-  Nie ma miejsca na terenach okupowanych, do którego nie mogliby strzelić Ukraińcy. W ciągu ostatnich dni mieliśmy kompleksowe uderzenie w lotnictwo rosyjskie. Pozbawiono je znacznego potencjału i możliwości bojowych. To jest sprawa zasadnicza, selektywne uderzenie na lotniska, gdzie stoją rosyjskie samoloty, które są dokuczliwe dla obrony ukraińskiej – mówi gen. Skrzypczak.


- Rosjanie próbowali ataków naziemnych na Izjum i Bachmut. Mają niewielki, kilkukilometrowy postęp. Próbują otoczyć Ukraińców w okolicach Siwierska, ale ci prowadzą skuteczną obronę – odpowiada generał Skrzypczak. – Jedyny, poważny sukces Rosjan to zdobycie Awdijiwki – dodaje.


Co działo w kolejnym tygodniu walk na Ukrainie? Czy atak na Krym to początek ofensywy? Jak funkcjonuje rozpoznanie radarowe Rosjan? Dlaczego Rosjanie nie są w stanie zniszczyć HIMARSów? Jakie znaczenie operacyjne i polityczne ma atak na krymskie lotnisko? Gdzie są największe rosyjskie siły? O  tym wszystkim w rozmowie z gen. Skrzypczakiem w Układzie Otwartym.

Posłuchaj rozmowy na Spotify.

Namawiamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: https://igorjanke.pl

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka