.
18 obserwujących
247 notek
287k odsłon
  3332   1

Pierwsze błędy Ukraińców – armia niepotrzebnie rozprasza się na trzech frontach.

Na trzech kierunkach - charkowskim, donbaskim i chersońskim, Ukraińcy strategicznie rozpraszają swój wysiłek. Armii ukraińskiej na to nie stać. Dziwię się temu, że nie dochodzi choćby na jednym froncie do przełomu, skumulowanego uderzenia, które zdemoluje rosyjską armię. Teraz jest najlepszy czas, bo armia rosyjska słabsza już nie będzie – mówi Generał Waldemar Skrzypczak w kolejnej rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym.

W większości terenów objętych walką trwa taktyczna przepychanka, z przewagą raz po jednej raz po drugiej stronie.

Rozproszenie armii ukraińskiej na wielu frontach, ale także w miejscach przygranicznych - nieaktywnych bojowo - działa na jej niekorzyść.

Za chwilę Rosja dobrze wykorzysta czas i zaplecze Białorusi na przeszkolenie żołnierzy z nowej mobilizacji, a także na uzupełnienie i zmodernizowanie sprzętu. Odzyska zdolność bojową.

Kluczowa będzie zima – po możliwym okresie spowolnienia obie armie wrócą inne, ale Rosja będzie silniejsza niż do tej pory.

Niektórzy mówią, że w wyniku tej zimy ruszy kolejna fala uchodźców, na którą musimy się przygotować, moim zdaniem - nic bardziej mylnego, bo ci, którzy chcieli porzucić Ukrainę już to zrobili. Zostają ci, którzy tyle wycierpieli i zobojętnieli, by chcieć przetrwać, a nie tylko uciekać.

Co może sprawić przełom na froncie? Czy Ukraińcy do zimy zajmą część okupowanych przez Rosjan terenów? Jak będą wyglądać obie armie po zimie? Kiedy i czy będzie szansa na rozmowy pokojowe? Jaki jest wpływ propagandy rosyjskiej na samych Rosjan? Dlaczego przywódcy natowskich państw chcą wciąż rozmawiać ze zbrodniarzem wojennym? Czy zimą uda się utrzymać jedność narodu ukraińskiego?

Posłuchaj na Spotify

Namawiamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Lubię to! Skomentuj45 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka