.
18 obserwujących
248 notek
289k odsłon
  1239   2

Strategia dla Polski: silny blok. Szczery wywiad po opuszczeniu Kancelarii Prezydenta

O strategii dla Polski, roli Ukrainy w przyszłości i trudnych kwestiach historycznych. O tym, jak wyglądały rozmowy z Wolodymyrem Zełenskim tuż przed wybuchem wojny. O spotkaniach z Jackiem Sullivanem, Emanuelem Macronem i Olafem Scholzem. Pierwsza, długa, szczera rozmowa po opuszczeniu Kancelarii Prezydenta Jakuba Kumocha z Igorem Janke w Układzie Otwartym.

- W ciągu najbliższych lat ukształtuje się nasze sąsiedztwo na Wschodzie. Głównym celem jest takie ukształtowanie, aby Polska nie była zagrożona fizycznie. Bardzo ważna jest budowa jedności regionu w tej kwestii.

- Nasz Prezydent był przekonany, że Ukraina będzie się bronić. Czy to będzie skuteczne, tego nie wiedzieliśmy, ponieważ nie wiedzieliśmy jakimi środkami naprawdę dysponuje Rosja, ale to, że oni będą walczyć i że to będzie walka skuteczna, że obronią swoją niepodległość, tego byliśmy pewni. Gdybyśmy w to nie wierzyli, to zupełnie inaczej wyglądałaby nasza polityka.

- Zełenski nigdy mnie nie zaskoczył tym, że jest odważnym człowiekiem. Jest człowiekiem skromnym, natomiast jest bardzo mocno stąpającą po ziemi i realnie myślącą osobą.


- W Niemczech opinia publiczna się zmieniła, co więcej media zmieniły stanowisko. Dzisiaj, jeżeli Prezydent Duda lub Prezydent Zełenski skrytykują Scholza to media niemieckie nie staną w jego obronie.

- Powinniśmy koncentrować się na stosunkach z tymi krajami, które znajdą się w niebezpieczeństwie razem z nami. To jest bardzo istotne, bo Rosja ma tendencje do atakowania krajów jeden po drugim.

Jaki powinien być dziś wielki strategiczny cel Polski? Co wynika z sytuacji, w której jesteśmy dzisiaj? Dlaczego Polska wspiera Ukrainę? Jak wygląda praca dyplomaty podczas wojny na Ukrainie? Na czym polega strategiczne partnerstwo? Jaką rolę odegra Polska w UE? Co z Niemcami?

---

Posłuchaj na Spotify

Namawiamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Lubię to! Skomentuj20 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka