Układ Otwarty Układ Otwarty
300
BLOG

Maciej Samcik: Kolejne banki w kłopotach. Czy fala kryzysu dojdzie do Polski?

Układ Otwarty Układ Otwarty Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Upadek Credit Suisse nie jest wynikiem nagłej sytuacji. Jako jeden z największych banków w Europie miał kłopoty od dawna. Jego problemy rozpoczęły się od próby wejścia na rynek amerykański kilkanaście lat temu. Dodatkowo w ostatnich latach bank doświadczył różnych problemów i skandali, które wpłynęły na jego reputację oraz wyniki finansowe - twierdzi Maciej Samcik z portalu Subiektywnie o finansach.

- Szwajcarzy nie mogą dopuścić do niekontrolowanego upadku tak wielkiego banku. To będzie oznaczać zniszczenie reputacji i gospodarki tego kraju. Muszą coś z tym zrobić, więc chwytają się każdej metody, łącznie z tymi kontrowersyjnymi. Przejęcie Credit Suisse przez UBS jest jedną z nich. Jeśli im się nie uda i reputacja Szwajcarii bardzo mocno osłabnie, pieniądze z tego połączonego szwajcarskiego banku zaczną odpływać - twierdzi Maciej Samcik z portalu Subiektywnie o finansach.

Maciej Samcik twierdzi, że zacznie słabnąć również frank szwajcarski, który swoją silną pozycję zawdzięcza ciągłym napływem pieniądza do Szwajcarii.

- Pamiętajmy, że jeszcze kilka lat temu do Szwajcarii płynęły miliardy dolarów euro. Były tam wymieniane na franki i lokowane w bankach szwajcarskich, którym trzeba było dopłacać między 0,5% a 1% w skali roku za to, że banki przechowywały depozyt - mówi Maciej Samcik.

Gość Układu Otwartego zaznacza, że sytuacja banków szwajcarskich będzie mieć skutki dla kredytobiorców we frankach. Jego zdaniem jeśli ze Szwajcarii zaczną odpływać pieniądze, to prawdopodobnie Szwajcarzy będą podnosić stopy procentowe jeszcze szybciej. W takiej sytuacji z punktu widzenia frankowiczów byłaby to zła wiadomość. Natomiast gdyby w dłuższym terminie okazało się, że szwajcarskiej reputacji nie da się uratować, wtedy prawdopodobnie frank szwajcarski nie będzie tak silny. To z kolei wpłynęłoby pozytywnie na sytuację osób posiadających kredyty we frankach.

Który bank będzie następny? Z czego wynikają problemy banków? Czy fala bankructw może dotrzeć do Polski? Czy coś nam grozi? Na te pytania odpowiada na kanale Układu Otwartego Maciej Samcik.

---

Posłuchaj na Spotify.

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka