Układ Otwarty Układ Otwarty
126
BLOG

Gen. Waldemar Skrzypczak: Ukraińska armia jest gotowa do kontrofensywy

Układ Otwarty Układ Otwarty Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
Armia ukraińska jest gotowa. Dowódcy wojska mają opracowane różne scenariusze kontrofensywy. Wybrali kilka kierunków działań, zorganizowali zgrupowania uderzeniowe i teraz oczekują na decyzje prezydenta Zełenskiego. To od niego obecnie zależy, kiedy rozpocznie się kontrofensywa - twierdzi generał Waldemar Skrzypczak.

- Cezurą czasową jest szczyt NATO, aby Zełenski miał argument wynikający z sukcesu na stole. W związku z tym kontrofensywa musi zakończyć się przed końcem czerwca. Z uwzględnieniem potencjału, którym dysponują Ukraińcy, uderzenie będzie trwało maksymalnie 10-12 dni. To w zupełności wystarczy, aby zniszczyć obronę armii rosyjskiej na wybranym kierunku, dokonać wyłomu w jej obronie, otoczyć zgrupowanie wojsk rosyjskich i je rozbić - mówi.

- Decyzja (odnośnie rozpoczęcia kontrofensywy) zostanie podjęta w ciągu tygodnia, być może dwóch. Ukraińcy otrzymują jeszcze dodatkowe zapasy amunicji do dalekich uderzeń. Bez wątpienia ukraińska armia ma na celu atakowanie głębokich obszarów wszystkich oddziałów rosyjskiej armii zgromadzonych za rzeką Don, jak również kluczowych obiektów infrastruktury, zwłaszcza logistycznej, należących do rosyjskiej armii - uważa generał Skrzypczak.

Zdaniem generała czekanie z kontrofensywą do jesieni, aż Zachód dostarczy Ukrainie samolotów F-16 nie jest uzasadnione. Opóźnienie tego działania, według niego, może nie spełnić oczekiwań wszystkich stron. Cała idea wspierania Ukrainy w praktyce nie zostanie zrealizowana. Gość Igora Janke twierdzi, że wraz z nadejściem jesieni, wojna praktycznie dobiegnie końca, a konflikt przejdzie w stan zamrożenia i głębokiego impasu strategicznego, prowadzącego jedynie do wojny na wyczerpanie.

Co się dzieje w Biełgorodzie? Jakie realne znaczenie ma taki atak? Jakie znaczenie ma rozmieszczenie broni jądrowej na Białoruś? Jaka jest odpowiedź gen. Skrzypczaka na słowa Pieskova? Jaka jest sytuacja wojsk ukraińskich wokół Bachmutu? Czy czekanie na samoloty F-16 ma sens? Jaki jest stan ukraińskiego lotnictwa? Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych Układu Otwartego.

---

Posłuchaj na Spotify.

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka