Układ Otwarty Układ Otwarty
350
BLOG

Generał Waldemar Skrzypczak: Pomoc USA jest coraz bardziej wątpliwa

Układ Otwarty Układ Otwarty Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 9
- Te cele, które sobie założył Zełenski nie zostaną osiągnięte. Obecnie jego największym wyzwaniem jest brak potencjału do wyzwolenia okupowanych terytoriów, co było mocno deklarowane w ubiegłym roku. Musi teraz podjąć decyzję co do swojej roli w przyszłości – mówi gen. Waldemar Skrzypczak.

Obecnie Ukraina przeszła do strategicznej operacji obronnej wzdłuż całego frontu, a jej zdolność do działań zaczepnych została ograniczona. Gen. Skrzypczak zauważa, że to, co obecnie dzieje się na wschodnim brzegu Dniepru, to raczej ograniczone działania taktyczne niż pełnoprawna operacja.

W opinii gen. Skrzypczaka, kluczowe dla Ukrainy jest teraz liczenie na pomoc Zachodu. Niestety, istnieją obawy co do tego, czy ta pomoc będzie wystarczająca, gdyż wola wsparcia ze strony Zachodu słabnie. Działania polityczne w amerykańskim Kongresie są zmartwieniem nie tylko dla samej Ukrainy, ale także dla Europy. Jeśli Stany Zjednoczone zmniejszą swoje wsparcie, Europa może nie być w stanie zrekompensować tej straty ze względu na ograniczone moce produkcyjne. -To jest bardzo niepokojące, a nawet zatrważające, bo zmienia to zupełnie pozycje Ukrainy w tej wojnie – podkreśla.

- Siły rosyjskie prowadzą obecnie operacje zaczepne na kilku frontach w nadziei na przełamanie ukraińskiej obrony. Ofensywa już trwa, a Rosjanie skoncentrowali swoje działania na północy, w rejonie Awdijiwki, w celu okrążenia wojsk ukraińskich. W związku z tym, że armia Ukrainy przeszła do strategicznej operacji obronnej, Rosjanie przejęli inicjatywę zarówno strategiczną, jak i operacyjną na kilku wybranych kierunkach, postępując naprzód z umiarkowanym tempem – twierdzi gość Układu Otwartego.

Według analizy gen. Skrzypczaka sytuacja dla Ukrainy staje się coraz bardziej niekorzystna pod względem operacyjnym i strategicznym. Rosja odtworzyła odwody i wprowadza nowe armie. - To jest moim zdaniem wynik tego, że Rosjanie dzięki sporom w Kijowie uwierzyli w to, że mają szansę, aby dokonać przełomu i rozbić część wojsk ukraińskich. Jest to zła wiadomość dla Ukrainy i dla nas – dodaje.

Jak wygląda sytuacja na ukraińskim froncie? Jakie są nastroje wśród żołnierzy? Jak Ukraińcy przygotowują się na ofensywę armii rosyjskiej? Czy rosyjska ofensywa będzie skuteczna? Czego możemy się spodziewać w najbliższym czasie? Jak można bronić polskiej granicy? Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego.

---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka