Układ Otwarty Układ Otwarty
248
BLOG

Generał Waldemar Skrzypczak: Ukraińcom brakuje amunicji

Układ Otwarty Układ Otwarty Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
- Armia ukraińska intensywnie broni się na całej linii frontu. Obecnie głównym celem Ukraińców jest zatrzymanie natarcia armii rosyjskiej. Niestety Rosjanie mają powodzenie, ponieważ grunt im na tyle sprzyja, że mogą używać wojsk pancernych do wsparcia piechoty. Okazuje się, że piechota jest kluczem sukcesów armii rosyjskiej, która stopniowo wypiera ukraińskie siły z okopów i pozycji obronnych na kilku kierunkach jednocześnie – mówi gen. Waldemar Skrzypczak.

- Rosjanie chcą za wszelką cenę wyrzucić Ukraińców w rzekę Oską. Jest to ta rzeka, którą Ukraińcy przekroczyli podczas wrześniowej kontrofensywy w 2022 roku. Obecnie Rosjanie krok po kroku odzyskują utracone terytoria. Swatowe już jest pod ich kontrolą, a Ukraińcy wycofali się na pobliskie wzgórza, broniąc się nadal na prawym brzegu rzeki – uważa.

- Obwód Charkowski w dużej mierze jest teraz pod kontrolą Rosji, podobnie jak wcześniej Ługański i Doniecki. Rosjanom sprzyjał fakt, że aktywowali kierunek biełgorodzki, kierując się od Biełgorodu w stronę Charkowa. Prowadzą intensywne działania, głównie artyleryjski ostrzał i operacje dywersyjno-sabotażowe, celem osłabienia obrony armii ukraińskiej na wschód od rzeki Oski i na kolejnej linii obronnej. Ukraińcy przygotowali obronę na rzece, ale Rosjanie próbują obejść ją od północy. Aktualnie uważam, że ten kierunek jest najbardziej zagrożony przez rosyjską ofensywę, ponieważ tam osiągnęli znaczne postępy – twierdzi. gen. Skrzypczak.

- W Awdijiwce i Bachmucie Rosjanie mają przewagę, którą chcą wykorzystać, aby ostatecznie wypchnąć wojska ukraińskie z tego obszaru. Jednocześnie prowadzą działania mające na celu osłabienie obrony ukraińskiej na kierunku Kramatorsk-Słowiańsk, który zamyka Donbas. Jeśli Rosjanom uda się dotrzeć do linii Kramatorsk-Słowiańsk, będą mogli ogłosić, że mają pełną kontrolę nad Donbasem. Mimo to mam nadzieję, że ukraińskie pozycje obronne są na tyle solidne, że nie pozwolą na zdobycie tego kierunku przez armię rosyjską – dodaje.

Co się działo w ostatnim czasie na froncie? Czego najbardziej potrzebują Ukraińcy? Jak wygląda ukraińska obrona? Czy Ukraińcy przeprowadzą mobilizacje? Jak Rosjanie uzupełniają straty? Dlaczego Zełenski chce zdymisjonować Załużnego? Jak szybko można przeprowadzić mobilizacje? Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych Układu Otwartego:

---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka