Układ Otwarty Układ Otwarty
327
BLOG

Puste słowa czy konkrety? Niemcy zapowiadają poważne zbrojenia

Układ Otwarty Układ Otwarty Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 9
- Niemcy w swoich wypowiedziach są już dużo dalej i jeśli uwzględnimy, że słowa mają moc kształtowania rzeczywistości, możemy stwierdzić, że są na dobrej drodze. Warto zauważyć, że przez cały ostatni rok Niemcy skupiali się głównie na jednej rzeczy: odzyskiwaniu wiarygodności i budowaniu poparcia wśród sojuszników, szczególnie po tym, jak prowadzili wcześniejszą politykę wobec Rosji i Europy Środkowej – mówi Anna Kwiatkowska, OSW.

- To, co Scholz mówi w kontekście wsparcia militarnego dla Ukrainy, wydaje się być polityką dezinformacji. W Waszyngtonie wspomniał, że Niemcy przeznaczają 30 miliardów dolarów na samą pomoc wojskową. Instytut Kiloński, którego metody są kwestionowane, szacuje pomoc militarną na 17 milionów dolarów. Z kolei my oraz Francuzi wiemy, że od rozpoczęcia konfliktu Niemcy dostarczyły de facto 5,6 miliarda dolarów, przy czym w zapasie mają jeszcze 10 miliardów dolarów. To znacznie mniej niż deklarowane wcześniej 30 miliardów dolarów. Jednak biorąc pod uwagę, że zaczynali od tych przysłowiowych hełmów 5000, to jest istotna pomoc – uważa Kwiatkowska.

- Niewątpliwie widać postęp. Scholz słusznie apeluje do partnerów z Europy, aby również przyspieszyli swoje działania, ponieważ Niemcy znacząco zwiększyły swoje zaangażowanie. Jednak są państwa w Europie Południowej, które przekazują niewielkie kwoty na pomoc Ukrainie, nie zdając sobie sprawy, że to również ich wojna – podkreśla.

Zdaniem Igora Janke zapowiedzi dotyczące przekazania kolejnej puli środków finansowych dają optymistyczny sygnał. W początkowym okresie konfliktu to Polska zachęcała wszystkich do wspierania, a teraz tę rolę przejęli Niemcy. Według niego jest to dobra wiadomość zarówno dla Ukrainy, jak i dla Polski.

- Z tego powodu Ukraińcy zwrócili się w kierunku Niemiec ze względu na ich duże zasoby, ale również zdolność do wpływania nie tylko na Europę, lecz także na Stany Zjednoczone. Sam Generał Hodges przyznał, że Niemcy są najważniejszym sojusznikiem USA w Europie, może niekoniecznie ulubionym, ale najważniejszym – dodaje ekspertka OSW.

Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego:

---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl


Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka