Układ Otwarty Układ Otwarty
299
BLOG

Anna Maria Dyner: Putin znów grozi Zachodowi w orędziu

Układ Otwarty Układ Otwarty Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
- Rosja przygotowuje się do długotrwałego zaangażowania na Ukrainie. W przemówieniu Putina pojawiła się także kilkakrotnie kwestia integracji terytoriów okupowanych przez Rosję, czyli projekt Noworosji – mówi Anna Maria Dyner, PISM.

- Putin w gruncie rzeczy skupił większość swojego orędzia na kwestiach związanych z programami społecznymi. Jednak na zakończenie pozostawił sobie pewną furtkę, sugerując, że ostateczny los tych programów będzie zależał od tych, którzy obecnie są na froncie. Innymi słowy, jeśli specjalna operacja wojskowa nie osiągnie swoich zamierzonych celów, istnieje ryzyko, że realizacja ambitnych projektów państwowych zostanie zagrożona, a Rosja będzie zmuszona skupić się na innych priorytetach – uważa analityczka ds. bezpieczeństwa.

- Putin omówił również zmiany w systemie edukacji na wszystkich szczeblach, począwszy od przedszkoli aż po uniwersytety. Co interesujące, poświęcił uwagę także rozwinięciu sieci transportowej, z priorytetem oczywiście dla obszarów Rosji Zachodniej i wybrzeża Morza Czarnego. Te zagadnienia są istotne z perspektywy wojskowej, ponieważ zarówno drogi, jak i koleje stanowią klucz do przerzutu wojsk i kontroli nad danym terytorium. Więc myślę, że Putin próbował nam to dookoła przekazać – stwierdza.

- Realizacja zadań na Ukrainie stanowi fundamentalny cel, który Rosja chce osiągnąć w najbliższej przyszłości, niezależnie od wszystkiego. Co było dla mnie zaskakujące, zwłaszcza biorąc pod uwagę ambitne projekty społeczne. Putin przedstawiał rosyjską gospodarkę jako jedną z najsilniejszych w Europie. Natomiast niezależne dane, w tym te dostarczane przez Rosyjską Akademię Nauk, wskazują, że już bieżący rok będzie dla Federacji Rosyjskiej trudny – zaznacza Anna Dyner. 

Anna Maria Dyner twierdzi, że nadchodzące trzy lata będą dla nas kluczowe. Jeśli Rosji uda się zrealizować reformy Szojgu, to NATO może stanąć w obliczu masowej armii w stylu radzieckim. Mimo że taka armia może być częściowo mniej zaawansowana pod względem zasobów i posiadanych środków walki, to jednak jej doświadczenie bojowe i masowość mogą zastępować jakość. Jej zdaniem powinniśmy bardzo poważnie brać to pod uwagę. 

 Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego:

Fot. Wikipedia

 ---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka