Układ Otwarty Układ Otwarty
459
BLOG

Kim jest Maciej Wilk?

Układ Otwarty Układ Otwarty Centralny Port Komunikacyjny Obserwuj temat Obserwuj notkę 7
- Współczesna polska polityka jest kulą u nogi dla społeczeństwa i hamuje nasz potencjał do dynamicznego rozwoju, zamiast go wspierać. Jestem niezmiernie rozczarowany tym, że od kilkunastu lat nie ma na kogo głosować – mówi Maciej Wilk.

- Do mnie nie przemawia narracja, że jesteśmy dumnym narodem, który wstaje z kolan i będzie otrzymywać coś co mu się należy. Uważam, że nic nam się nie należy. Jedyne co możemy zrobić to ciężką pracą i determinacją zabiegać o to, żeby kraj się dalej rozwijał. W Polsce mamy 38 milionów ludzi, wielu z nich bardzo dobrze wykształconych, zwłaszcza wśród młodszych pokoleń, co nie jest zbyt częste na Zachodzie. Jako naród marnujemy czas, energię i zasoby na bezsensowną wojnę polityczną między dwoma ugrupowaniami – podkreśla.

- To tragiczne, że ta wojna trwa już prawie 20 lat. Kiedy zaczynała się w 2005 roku, miałem 21 lat i niewiele wiedziałem o świecie. Teraz, 20 lat później, przeraża mnie fakt, że nadal tkwimy w tym samym układzie, krążymy wokół tych samych nazwisk, a premier Polski zamiast dzielić się codziennie informacjami o ciekawych projektach, zajmuje się jedynie tematami związanymi z PiS-em i Kaczyńskim na zmianę. To jest po prostu nie do zniesienia – uważa Wilk.

- Jak Polska mogłaby się rozwinąć, gdybyśmy rzeczywiście skupili się na wspieraniu tego rozwoju? Jak wiele szans straciliśmy w międzyczasie? Weźmy choćby CPK, który miał być zbudowany w 2020 roku na podstawie rekomendacji z 2011. A co mamy dzisiaj? Nic. Podobnie z Koleją Dużych Prędkości (KDP) - tzw. "Y" Warszawa - Łódź - Wrocław - Poznań. Osobiście, jako konsultant w PwC, byłem zaangażowany w ten projekt, a mimo to wciąż stoimy w miejscu. Spółka PGE Energia Atomowa istnieje od 8 lat i dalej nie rozpoczęto budowy elektrowni atomowej – zaznacza dyrektor operacyjny Flair Airlines. 

- Największy potencjał do rozwoju widzę w polskiej przedsiębiorczości, pomysłowości i pracowitości. Pozwólmy ludzkiej energii generować PKB, tworzyć wartość - wtedy, myślę, pójdziemy w dobrą stronę. Państwo zdecydowanie nie powinno zajmować się każdą dziedziną biznesu, ale uważam, że jego rolą jest przede wszystkim nie przeszkadzać przedsiębiorcom, ograniczać bariery w miarę możliwości oraz zapewniać rzeczy, za które państwo jest odpowiedzialne: bezpieczeństwo, infrastrukturę i ogólną stabilność – dodaje Maciej Wilk.

Całość rozmowy o fenomenie CPK, 20 latach w UE, rozwoju Polski i życiu w Kanadzie na kanale Układu Otwartego:

---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka