Układ Otwarty Układ Otwarty
884
BLOG

Anna Maria Dyner: Rosja chce obalić Pax Americana

Układ Otwarty Układ Otwarty Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 16
- Niezależnie od tego, co będzie się działo w Stanach Zjednoczonych, cele Putina na najbliższą kadencję są jasne: zrealizowanie założeń tzw. specjalnej operacji wojskowej, czyli zmiana władzy w Kijowie, uniemożliwienie Ukrainie przystąpienia do NATO oraz zajęcie większości terytoriów tych obwodów, które formalnie zostały przez Rosję anektowane w 2022 roku – mówi Anna Maria Dyner, ekspertka PISM.

- Najprawdopodobniej celem maksimum jest zajęcie całej wschodniej Ukrainy do linii Dniepru. Rosja nie zrezygnuje z realizacji specjalnej operacji wojskowej, ponieważ postrzegają ją jako wojnę obronną. Dla nas to brzmi jak herezja, ale tak naprawdę jest. To jest również kwestia prestiżu nie tylko wewnętrznego, lecz także międzynarodowego – tłumaczy ekspertka.

- Przewiduję, że za 3 lata w Rosji mogą wystąpić perturbacje finansowe. Do 2026 roku Rosja ma zapewnione finansowanie na prowadzenie specjalnej operacji wojskowej, co sugeruje, że Rosja może być bardzo zdeterminowana, aby zrealizować te cele do tego czasu – twierdzi.

- Kolejną bardzo istotną kwestią dla Putina jest niepodzielone bezpieczeństwo, czyli osłabienie NATO poprzez dążenie do wycofania infrastruktury wojskowej Sojuszu z państw przyjętych po 1997 roku. Putin dąży również do ograniczenia dużych ćwiczeń wojskowych NATO na wschodniej flance oraz do uczynienia państw wschodniej flanki swoistą szarą strefą buforową w ramach NATO, które formalnie będą członkami, ale bez pełnych gwarancji bezpieczeństwa – wyjaśnia.

- Rosji zależy na obaleniu obecnego porządku pax americana poprzez realizację koncepcji razem z Chinami oraz w ramach szeroko pojętego BRICS, mającej na celu ustanowienie wielobiegunowego świata, gdzie nie istnieje jedna dominująca kultura, wartości czy system polityczny. Ich celem jest stworzenie swoistego koncertu mocarstw, co z naszej perspektywy jest bardzo niebezpieczne. Niestety, znajdujemy się na styku tych potencjalnych stref wpływów, a historia pokazuje, że zazwyczaj kończyło się to dla Polski źle – zaznacza Dyner.

Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego: 

---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka