Układ Otwarty Układ Otwarty
695
BLOG

Jak bronić się przed atakiem Białorusi na granicy? Jak działa wywiad Łukaszenki?

Układ Otwarty Układ Otwarty Imigranci Obserwuj temat Obserwuj notkę 14
- Komitet Pograniczny Białorusi dysponuje własnym wywiadem elektronicznym oraz oddziałem specjalnym. Dla tych ludzi współpraca z grupami przestępczymi i korzystanie z przestępczości granicznej jest codziennością. Są bardzo dobrze przygotowani do realizacji działań na granicy – mówi ppłk rez. Maciej Korowaj.

- Nasza Straż Graniczna jest typowym oddziałem policyjnym. Obecnie, oprócz realizacji typowo policyjnych działań, nie prowadzi już wywiadu płytkiego, jak to miało miejsce trzy dekady temu. Straż Graniczna często polegała na kontaktach bilateralnych z Białorusią, wzajemnie informując się o przestępczości. Uważam, że nie powinno tak być, tym bardziej że Białorusini prowadzili wywiad płytki i rozpracowywali nasze struktury Straży Granicznej, podczas gdy my nie prowadziliśmy takich działań. Oczywiście, mamy Agencję Wywiadu i Służbę Wywiadu Wojskowego, które realizują czynności rozpoznawcze, ale nie w tak specyficznym zakresie granicznym, jak to powinna robić Straż Graniczna – uważa ppłk rez. Korowaj.

- Łukaszenka wprowadził w zeszłym roku dekret nr 344 dotyczący konsolidacji służb w celu realizacji zadań wywiadowczych na terenie Polski i w regionach przygranicznych. Dlaczego nie przeanalizowano zagrożeń, jakie to stwarza i jak może zostać wykorzystane? Mamy Grupę Wagnera, która szkoli na Białorusi wojska wewnętrzne, Komitet Pograniczny i jednostki OSAM, ale nie wyciągnęliśmy wniosków z tych działań, mimo że Grupa Wagnera działa poniżej progu wojny. Można było przewidzieć te zagrożenia, odpowiednio zareagować, przeszkolić wojsko i działać bardziej proaktywnie na granicy. Powinniśmy byli pokazać drugiej stronie, że monitorujemy ich działania, przewidujemy scenariusze i przygotowujemy nasze siły na odpowiednią reakcję. Brakowało jednak takiego przekazu medialnego i szkoleń dla wojska – zastanawia się ekspert.

- To jest wojna kognitywna. Musimy wysłać im jasny sygnał: przygotowujemy się, niezależnie od tego, co zrobicie. Mamy siły, które będą reagować, ponieważ właśnie je szkolimy. Nie róbmy z tego tajemnicy – musimy pokazać drugiej stronie, na co jesteśmy gotowi – podkreśla gość Igora Janke.

Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego:

---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka