Ultima Thule
Triada wolności: WOLNOŚĆ - NARÓD - TRADYCJA
2 obserwujących
8 notek
7842 odsłony
  122   1

REWOLUCJA w EDUKACJI

Ultima Thule
Ultima Thule
1 września - początek kolejnego roku szkolnego realizowanego w archaicznym, XIX-wiecznym systemie klasowo-lekcyjno-ławkowo-dzwonkowym. W ostatnich 2 dekadach w KAŻDEJ dziedzinie zmieniło się praktycznie WSZYSTKO, poza jednym: EDUKACJĄ. Nadchodzi czas na REWOLUCJĘ W EDUKACJI. . "Edukacja to nie napełnianie wiadra, ale rozpalanie ognia" (autor nieznany)

Fundacja PAFERE rozpoczyna dzisiaj projekt "REWOLUCJA w EDUKACJI", którego celem jest promocja alternatywnych metod edukacji, w szczególności EDUKACJI SPERSONALIZOWANEJ oraz EDUKACJI DOMOWEJ.

Projekt rozpoczyna się 1 września od publikacji dyskusji na temat EDUKACJI SPERSONALIZOWANEJ. W ciągu następnych tygodni pojawi się wiele interesujących materiałów pomocnych w podjęciu decyzji o sposobie edukacji dzieci, w tym dokładny przewodnik przejścia na edukację domową "krok po kroku" oraz biznes plan mini-szkoły.

Informacje o projekcie:

link do kanału:

- www.youtube.com/c/pafereorg         playlista: "Rewolucja w edukacji"

- www.pafere.org - zakładka: projekty/rewolucja w edukacji

Pierwszy film z serii "REWOLUCJA w EDUKACJI":

https://youtu.be/bjdj_iqOQ08

Motto projektu: "Edukacja to nie napełnianie wiadra, ale rozpalanie ognia" (autor nieznany)

.

1 września - początek kolejnego roku szkolnego w XIX-wiecznym archaicznym klasowo-lekcyjno-dzwonkowym systemie edukacji. Ten absurdalny system trwa już 200 lat. Od czasów rewolucji technologicznej zmienił się praktycznie każdy aspekt naszego życia. Poza jednym: SZKOŁĄ, która praktycznie nie różni się od szkoły z XIX wieku.

W czasach internetu każdy uczeń ma w telefonie całą wiedzę świata dostępną w ciągu jednej sekundy. Nauka faktów nie ma już większego sensu. Edukacja przyszłości powinna rozwijać umiejętności korzystania z wiedzy, motywowanie, inspirację, poszukiwanie, odkrywanie, logiczne myślenie, analizę i syntezę różnych złożonych problemów. Edukacja powinna być SPERSONALIZOWANA - dostosowana indywidualnie do każdego ucznia z osobna.

Takiej edukacji, bez sztucznego podziału na klasy, roczniki, przedmioty, lekcje, dzwonki nie da się zrealizować w obecnym systemie edukacji. Potrzebna jest CAŁKOWITA REWOLUCJA. Wyzwanie na miarę pierwszego lotu człowieka na Księżyc.

Okres edukacji to 12 najważniejszych lat w życiu człowieka. Te lata są marnowane na absurdalne siedzenie w ławkach i odsłuchiwanie wykładów z minimalnym zaangażowaniem intelektualnym i emocjonalnym. Można wręcz powiedzieć, że typowa lekcja w typowej klasie to spotkanie zombies - zarówno nauczyciel jak i uczniowie czekają jedynie na zakończenie tego stanu dyskomfortu. Nauczyciel myśli o swoich prywatnych sprawach do załatwienia, a uczniowie o najbliższej sobotniej imprezie lub o popołudniowym meczu na osiedlowym boisku. Takiego stanu bierności i marnowania czasu człowiek w swoim życiu nie przeżywa nigdy wcześniej ani nigdy później. 12 całkowicie straconych lat. Każdego roku 5 milionów uczniów spędza w ławkach około 5 MILIARDÓW godzin rocznie. To czas, w którym dzieci i młodzież mogliby rozwijać swoje pasje, trenować sport, uczyć się języków, działać w grupach realizujących projekty, realizować projekty techniczne, naukowe, artystyczne, tworzyć własne dzieła, filmy, sztuki teatralne, podróżować.

Wiedza jest dzisiaj dostępna na ogromnej liczbie platform edukacyjnych: Khan Academy, Brilliant, NASA, polskie i zagraniczne strony edukacyjne. Wiele z nich jest całkowicie darmowych lub dostępnych za niewielką opłatą. Uczniowie powinni z nich korzystać, a czas z nauczycielem powinien być wykorzystany na konsultacje indywidualne lub w małych grupach realizujących projekty edukacyjne.

Kilka lat temu Elon Musk założył szkołę uczącą metodą spersonalizowaną: Ad Astra Nova. Obecnie ten projekt jest kontynuowany jako Synthesis. Dlaczego tylko dzieci Elona Muska mają być uczone w nowoczesny sposób? Dlaczego nie WSZYSTKIE polskie dzieci?

Ostatnie 2 lata całkowicie obnażyły bezsilność szkoły wobec wyzwań przyszłości. Przeniesiona do internetu szkoła zachowała wszystkie swoje wady odtwarzając 1:1 cały swój absurdalny system klasowo-lekcyjny. Zamiast wykorzystać pandemię do całkowitego przedefiniowania szkoły, ten bezwładny biurokratyczny moloch próbuje działać na tych samych zasadach: nauczyciel przed kamerą mówiący do awatarów i uczniowie śpiący lub udający, że słuchają. Ten okres ostatecznie skompromitował stary system. Pozostaje jedynie pytanie, jak przeprowadzić REWOLUCJĘ W EDUKACJI. I na to pytanie pojawi się odpowiedź w najbliższym czasie.

W kolejnych programach serii REWOLUCJA W EDUKACJI zostaną przedstawione dyskusje, debaty, wypowiedzi osób zaangażowanych w alternatywne metody edukacji. Poznamy szkoły przyjazne edukacji domowej, polskie platformy edukacyjne, poradnik krok po kroku jak łatwo i szybko przejść na edukację domową, przykłady rodziców realizujących edukację domową swoich dzieci i wiele innych ciekawych materiałów. Zaprezentujemy też profesjonalny biznes plan mini szkoły i małej szkoły prywatnej, w której mogą się uczyć dzieci z edukacji domowej. Bo edukacja domowa to nie jest, jak mówi jeden z mitów, izolacja dziecka od rówieśników. Edukacja domowa pozwala na bardzo wszechstronną socjalizację dziecka na o wiele wyższym poziomie, niż robi to standardowa szkoła i bez jej patologii. Obecnie istnieją prywatne szkoły/mini-szkoły wyspecjalizowane w edukacji dzieci w Edukacji Domowej, dzięki czemu dzieci mają normalne kontakty z rówieśnikami. Różnica jest jednak FUNDAMENTALNA: w szkole z edukacją domową dzieci nie siedzą w ławkach czekając na koniec lekcji, bo nie ma tam ani ławek ani lekcji. Dzieci podzielone na małe 3-5 osobowe GRUPY PROJEKTOWE realizują naukę metodą Project Based Learning.

Na stronie PAFERE pojawi się BAZA WIEDZY na temat alternatywnych metod edukacji: linki do stron, platform edukacyjnych, profili osób i organizacji i wiele materiałów własnych.


Ciekawe linki:

Platformy edukacyjne:

https://everest-edu.pl

https://szkolawchmurze.org/

KhanAcademy.org

https://www.facebook.com/EduTank

brilliant.orgTED: Ken Robinson "Do schools kill creativity"


http://prezi.com/o1ag7qg99gor/?utm_campaign=share&utm_medium=copy&rc=ex0share


Szkoła No Bell, Konstancin

www.nobell.edu.pl

http://www.edumission.world/course-page-no-bell-schools/


Nowa Zelandia - jak rodzice kilofami przebudowali szkołę.

https://www.youtube.com/watch?v=8lOKS8Mv-8M&t=15s

https://www.youtube.com/watch?v=PkKGDF4QUGg&t=39s


Polskie portale edukacyjne:

edunews.pl

superbelfrzy.edu.pl

https://www.superbelfrzy.edu.pl/o-blogu/blogi-prowadzone-przez-superbelfrow/

https://stawiamnaedukacje.pl

https://mojaedukacjadomowa.pl

https://domowi.edu.pl

https://edukacja-domowa.org

http://www.edukacjaprzyszlosci.pl/

www.dobraedukacja.edu.pl

eduzmieniacz.com

eduzmieniacze.pl


A poniżej chmura tagów dla osób chcących samodzielnie zapoznać się z tematem edukacji alternatywnej:
edukacja spersonalizowana; edukacja domowa; edukacja alternatywna; Project/Problem Based Learning

Blended learning; Hybrid learning; Flipped Classroom; Personalized Education; modern education furniture

classroom flexible space; modern classroom; future education; revolution in education


Lubię to! Skomentuj29 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale