10 obserwujących
120 notek
132k odsłony
138 odsłon

Czworo na huśtawce – kapryśni sędziowie

Wykop Skomentuj

USTAWA z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa - -akt ujednolicony

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20111260714/U/D20110714Lj.pdf

Art. 11a.

1. Marszałek Sejmu, nie wcześniej niż na sto dwadzieścia i nie później niż na dziewięćdziesiąt dni przed upływem kadencji członków Rady wybranych spośród sędziów obwieszcza w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” o rozpoczęciu procedury zgłaszania kandydatów na członków Rady.

2. Podmiotami uprawnionymi do zgłoszenia kandydata na członka Rady jest grupa co najmniej:

1) dwóch tysięcy obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, którzy ukończyli osiemnaście lat, mają pełną zdolność do czynności prawnych i korzystają z pełni praw publicznych;

2) dwudziestu pięciu sędziów, z wyłączeniem sędziów w stanie spoczynku.

   Przeczytałem wnikliwie ustawę. Nie przewiduje ona możliwości „rozmyślenia” się zgłaszających kandydatów do KRS. Rozmyślenia się i na przykład na dzień przed zgłoszeniem kandydatury Marszałkowi Sejmu „wycofania poparcia”. Ustawa nie przewiduje  kaprysów zgłaszających. Wiadomo, że w procesach karnych i cywilnych (art. 233 kodeksu postępowania cywilnego i art.7 kodeksu postępowania karnego) sędziowie korzystają z zasady swobodnej oceny dowodów. Czyżby tych czworo sędziów, którzy „cofnęli poparcie” sędziemu Maciejowi Nawackiemu, chciało tę swobodę rozciągnąć na każdą swoją działalność? Na to wygląda. Czy wysyłając faks i śląc list polecony (sic!) do Marszałka Sejmu, w którym informują o „cofnięciu poparia” powołali się na jakikolwiek akt prawny, zgodnie z którym mogą to zrobić? Nie. Czyżby tych czworo sędziów nie znało prawa?  Niedobrze. Znają prawo, ale celowo sieją zamęt? Jeszcze gorzej. 


Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo