fot. PAP
fot. PAP

Burza po słowach ambasadora Niemiec. Wpadka czy celowa manipulacja?

Redakcja Redakcja Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 202
Ambasador Niemiec Viktor Elbling popisał się wyjątkowym nietaktem w 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Dyplomata napisał na platformie X o "zniszczeniu żydowskiego życia w Polsce podczas II wojny światowej". We wpisie nie padło ani jedno słowo o Niemcach lub nazistach. Na skandaliczną wypowiedź zareagowali polscy politycy od lewa do prawa.

Ambasador Niemiec o "zniszczeniu życia Żydów w Polsce"

W piątek w Warszawie odbyły się obchody 81. rocznicy największego w historii wystąpienia Żydów przeciwko niemieckim oprawcom.

19 kwietnia 1943 roku 2 tys. Niemców wkroczyło do warszawskiego getta, by je ostatecznie zlikwidować. Przeciwstawiło się im kilkuset młodych ludzi z konspiracyjnych Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW). Powstańcy pod dowództwem Mordechaja Anielewicza byli wycieńczeni i słabo uzbrojeni. Wielu wiedziało, że nie mają szans, ale woleli zginąć w walce, by ocalić godność.


Z tej okazji wpis na platformie X udostępnił ambasador Niemiec w Polsce Viktor Elbling. Polityk chciał się pochwalić drobną inwestycją w renowację synagogi. Jego wypowiedź zupełnie rozmyła odpowiedzialność Niemców za popełnione zbrodnie.

- Nikt nie może cofnąć zniszczenia żydowskiego życia w Polsce podczas II wojny światowej. Możemy jednak pomóc pokazać, że życie żydowskie nadal tu kwitnie. Synagoga Nożyków w Warszawie jest tego potężnym symbolem. Uzgodniłem z Gminą Wyznaniową, że Niemcy wesprą renowację jej drzwi - napisał dyplomata.

Politycy reagują na wpis niemieckiego dyplomaty

Wpis ambasadora Niemiec wywołał burzę w mediach społecznościowych. Dyplomatę krytykują politycy z lewej i prawej strony polskiej sceny politycznej.

- Nie było Polski podczas II wojny światowej. Były tereny okupowane przez NIEMCÓW - zbrodniarzy, ludobójców. Z takiego jesteś plemienia - które nigdy nie zapłaciło za swoje zbrodnie - skomentował poseł Suwerennej Polski Dariusz Matecki.

- A kto je (żydowskie życie -red.) zniszczył, Panie Ambasadorze? - zapytała retorycznie Anna Maria Żukowska z Nowej Lewicy.

Wpis oburzył nie tylko polityków. "Zniszczyli Marsjanie?" - pyta ironicznie Marcin Palade, socjolog polityki.Platforma społecznościowa prostuje słowa ambasadora

Co ciekawe, nie tylko komentatorzy i politycy zareagowali oburzeniem na wpis ambasadora. Sam portal dodał tzw. notkę kontekstową do wypowiedzi dyplomaty, z której wynika wprost, że posłużył się on manipulacją w swojej wypowiedzi.

- Ambasador manipuluje pisząc o zniszczeniu żydowskiego życia w Polsce. W czasie gdy niemieccy rodacy ambasadora mordowali Żydów Polska nie istniała, a zbrodnie odbywały się na terenie jednostki administracyjnej III Rzeszy Niemieckiej o nazwie Generalne Gubernatorstwo - czytamy w ostrzeżeniu pod postem Elbilinga.

MB

Fot. Ambasadorzy Niemiec Viktor Elbling (L) oraz Izraela Yacov Livne (P) podczas uroczystości z okazji 81. rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. Źródło: PAP/Paweł Supernak

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka