Fot. MSZ.gov
Fot. MSZ.gov

Polacy muszą natychmiast opuścić ten kraj. MSZ wydało komunikat

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 37
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało pilny komunikat na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie. Wszyscy Polacy powinni natychmiast opuścić Iran lub zaniechać podróży do tego kraju. Ma to związek z niedawną wymianą ognia między państwem ajatollahów a Izraelem.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega w sieci

MSZ w piątek ponownie zamieściło na platformie X ostrzeżenie dotyczące podróży do Iranu.

"Jeśli przebywasz w tej chwili w Iranie, powinieneś bezwzględnie: zarejestrować się w systemie Odyseusz, na bieżąco śledzić informacje na stronach internetowych MSZ i polskich placówek zagranicznych (również w tych państwach, przez które zamierzasz wyjechać z Iranu) oraz na profilu Polak za granicą w serwisie Twitter/X" - radzi MSZ.


Podkreśla, że sytuacja bezpieczeństwa w Iranie "jest dynamiczna". "Dlatego przed wyruszeniem w drogę pamiętaj, żeby: przygotować i trzymać przy sobie dokumenty swoje i rodziny przygotować gotówkę, zabezpieczyć prowiant (woda, jedzenie) na drogę, biorąc pod uwagę możliwe opóźnienia, naładować telefon i power banki" - podkreśla MSZ w radach dla podróżnych przebywających w Iranie.

MSZ radzi dobrze się przygotować

MSZ radzi też, by zapisać w telefonie oraz dodatkowo na kartce najważniejsze kontakty (w tym telefony alarmowe miejscowe i do placówki), a podróżującym własnym autem – by zatankować je do pełna i uzupełniać zapasy paliwa na trasie w miarę możliwości.

MSZ na swojej stronie internetowej przypomina ponadto, że Iran jest państwem zagrożonym terroryzmem, a celem ataków mogą być przede wszystkim budynki rządowe, obiekty kultu religijnego oraz atrakcje turystyczne.


Tajemnicze wybuchy w irańskim mieście

W piątek słyszano wybuchy w irańskim mieście Isfahan. Według licznych źródeł miał to być atak odwetowy Izraela, który z kolei miał być odpowiedzią na irański atak z nocy 13 na 14 kwietnia. Jak podkreśla Reuters, obie strony konfliktu nie eksponują informacji o wymianie ognia, aby nie eskalować konfliktu.

Atak na Izrael, który miał miejsce w nocy z 13 na 14 kwietnia z użyciem łącznie ponad 300 rakiet i dronów był odwetem Iranu za uderzenie na placówkę dyplomatyczną w Damaszku, w wyniku którego zginęło siedmiu oficerów Strażników Rewolucji.

MB

Fot. Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Źródło: MSZ.GOV


Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka