Blog
Maciej Wąsik
MaciejWąsik
MaciejWąsik Poseł na Sejm RP, PiS
4 obserwujących 28 notek 30469 odsłon
MaciejWąsik, 26 czerwca 2017 r.

Rząd PiS przywraca strategiczne znaczenie spółek Skarbu Państwa

855 63 0 A A A

Tak jak wskazywałem w swoich poprzednich publikacjach, rząd Prawa i Sprawiedliwości prowadzi ambitną i przemyślaną politykę gospodarczą. W realizowanym planie odbudowy Polski istotną rolę pełnią spółki Skarbu Państwa, którym przywracamy ich strategiczne znaczenie.

            Podkreślmy, że spółki Skarbu Państwa to jedyne duże polskie przedsiębiorstwa, mogące przeznaczać odpowiednie środki na badania i rozwój, wspierając tym samym nowoczesne rozwiązania w całej gospodarce narodowej.

            Wszystko wskazuje na to, że rewelacyjne wyniki spółek Skarbu Państwa za miniony rok to jedynie przedsmak rekordowych zysków, jakie odnotujemy w tym roku. Takie przypuszczenia są w pełni uprawnione w kontekście sprawozdań spółek za pierwszy kwartał 2017 r.

            Dotyczy to przede wszystkim prężnie rozwijającego się płockiego koncernu paliwowego PKN Orlen S.A. Przypomnijmy, że już 2016 r. był dla Orlenu rekordowy pod względem zysków. Odnotowaliśmy wówczas aż 2,5 mld zł więcej wpływów niż w 2015 r. Zanotowano wówczas również rekordową liczbę około 10 mld litrów sprzedanego paliwa. Wolumen całej sprzedaży Grupy Orlen S.A. wzrósł aż o 2 proc.

            Wygląda na to, że 2017 r. okaże się jeszcze większym sukcesem ekipy prezesa Wojciecha Jasińskiego. W pierwszym kwartale odnotowano w Orlenie aż 41 proc. wzrost sprzedaży, zaś zysk netto wzrósł z 0,34 mld zł do 2,09 mld zł. Zwiększono także przerób ropy o 7 proc. (500 tys. ton), a wydobycie o 8 proc. Uwzględniając obciążenia podatkowe (451 mln zł), zysk netto grupy kapitałowej PKN Orlen za pierwszy kwartał 2017 r. wyniósł 2 mld 88 mln zł, będąc o 1 mld 752 zł wyższy w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego.

Podkreślmy, że tym samym PKN Orlen S.A. osiągnął najlepszy wynik w historii spółki za pierwszy kwartał roku w niemal wszystkich segmentach!

Rewelacyjne wyniki PKN Orlen S.A oraz wielu innych spółek Skarbu Państwa, takich jak Lotos S.A. czy Grupy PZU, dowodzą że majątek Skarbu Państwa jest efektywnie zarządzany. Rząd Prawa i Sprawiedliwości deleguje do spółek ludzi, którzy znają i realizują nasz program, dbając o to aby interesy Skarbu Państwa były w ich codziennej pracy zawsze na pierwszym miejscu.

Niestety, media głównego nurtu nie poświęcają rekordowym zyskom spółek Skarbu Państwa większego zainteresowania. Zamiast tego, oskarżają one rząd PiS o upolitycznianie spółek i krytykują każdą kolejną nominację. Tymczasem o jakości polityki kadrowej naszego rządu w spółkach Skarbu Państwa świadczą ich rewelacyjne wyniki, bez porównania wyższe niż w czasach „fachowców” z ekipy PO-PSL.

Na zakończenie warto odnotować słowa prezesa Wojciecha Jasińskiego, który komentując rekordowe wyniki PKN Orlen podkreślił, jak dużą rolę odegrały w tym działania rządu wymierzone w szarą strefę. To gigantyczny sukces wielu instytucji, w tym Centralnego Biura Antykorupcyjnego, dzięki którym poprawiły się warunki działania dla uczciwych przedsiębiorstw branży paliwowej.


Zachęcam do polubienia mojej strony na Facebooku:
http://facebook.com/WasikMaciej

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Poseł na Sejm RP z okręgu płocko-ciechanowskiego. Sekretarz Stanu w Kancelarii Premiera. Zastępca Ministra Koordynatora Służb Specjalnych.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • @JULIAN ARDEN to po co w ten sposób przygotowano wagi ceny i "walorów artystycznych"?
  • @DOCIEKLIWY 2 Proszę się nie żartować, rozmawiam z ludźmi. Praca jest najważniejsza...
  • @ASAS Vat płci konsument, odprowadza przedsiębiorca. Ale to szczegół. Bo problem poruszony...

Tematy w dziale Polityka