Blog
Maciej Wąsik
MaciejWąsik
MaciejWąsik Poseł na Sejm RP, PiS
4 obserwujących 28 notek 30457 odsłon
MaciejWąsik, 3 lipca 2017 r.

Podsumowanie sobotniego Kongresu PiS w Przysusze

1093 61 1 A A A

Za nami drugie posiedzenie Kongresu Prawa i Sprawiedliwości, które odbyło się w minioną sobotę w powiatowym mieście Przysucha w pobliżu Radomia. Tematem zjazdu były sprawy programowe, czyli podsumowanie tego, co udało nam się dotąd zrealizować oraz wytyczenie celów na pozostałą część kadencji. W posiedzeniu uczestniczyło około 1000 delegatów, reprezentujących lokalne struktury PiS z całej Polski.

            W tym samym czasie trwało posiedzenie Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej. Nie zamierzam jednak poświęcać temu wydarzeniu zbyt wielkiej uwagi. Wystarczy stwierdzić, że wzięło w nim udział ledwie kilkudziesięciu najważniejszych polityków PO, zaś przekaz jak zwykle pozbawiony był konstruktywnych propozycji programowych. Tradycyjnie, jak chyba zawsze w przypadku Platformy Obywatelskiej, spotkanie odbyło się w Warszawie.

            Podczas swojego wystąpienia, wygłoszonego jak zwykle bez kartki, Prezes Jarosław Kaczyński podsumował to, co udało się osiągnąć rządowi Prawa i Sprawiedliwości od listopada 2015 r. Wskazał także na obszary, które wymagają poprawy bądź przyśpieszenia dokonywanych zmian. Oprócz tego zwięźle zakreślił propozycje programowe na resztę kadencji.

            Wśród obszarów, w których zaszły bardzo pozytywne zmiany, Prezes Jarosław Kaczyński wymienił, m. in. kwestie związane z edukacją narodową i szkolnictwem wyższym, finansami publicznymi, sferą spraw wewnętrznych i pracy służb państwowych, mediami publicznymi,  obroną narodową czy kwestiami społecznymi.

            Prezes przypomniał zebranym o ogromnym sukcesie, jakim okazał się program 500plus, o obniżeniu wieku emerytalnego, darmowych lekach dla seniorów, podwyższeniu płacy minimalnej, a także o wprowadzeniu minimalnej stawki godzinowej.

            Jeśli chodzi kwestie oświatowe i szkolnictwa wyższego, Prezes Jarosław Kaczyński mówił o daniu rodzicom wyboru, czy chcą posyłać dzieci do szkół w wieku 6 czy 7 lat, o reformie wygaszającej gimnazja, czy wprowadzeniu nowego algorytmu podziału środków dla szkół wyższych, który podniesie poziom nauczania studentów.

            Prezes Kaczyński wskazywał także na sukcesy rządu odnoszące się do wzmacniania polskiego bezpieczeństwa i pozycji międzynarodowej, tj. na rezultaty szczytu NATO w Warszawie, na otwarcie gazoportu w Świnoujściu, członkostwu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, odbudowie potencjału Grupy Wyszehradzkiej, i o tym, co się najbardziej przebiło do mediów, czyli zapowiedzi utrzymania przez rząd zdecydowanego sprzeciwu wobec prób wymuszania na Polsce przyjęcia islamskich imigrantów.

            Nie sposób w tym miejscu streścić całości przemówienia Prezesa Jarosława Kaczyńskiego na sobotnim Kongresie. Wśród innych ważnych tematów, Prezes mówił jeszcze m. in. o polskim rolnictwie, w tym o zatrzymaniu procederu wykupu polskiej ziemi, czy też o kwestiach kultury, w tym o zasadach udzielania mecenatu państwowego. Prezes wspomniał także o sprawach, które wymagają przyśpieszenia, m. in. programie MieszkaniePlus.

            Część gospodarczą przedstawiał natomiast wicepremier Mateusz Morawiecki. W jego wystąpieniu znalazło się zarówno podsumowanie tego, co udało nam się już dokonać, jak i nakreślenie planów na kolejne lata rządów Prawa i Sprawiedliwości.

            Wśród sukcesów naszego rządu wicepremier Morawiecki wymienił, m. in. uszczelnienie systemu podatkowego, wzrost nakładów na wydatki społeczne przy jednoczesnym zwiększeniu dyscypliny budżetowej oraz rewelacyjne wskaźniki wzrostu gospodarczego.

            Podczas Kongresu mogliśmy wysłuchać również wystąpień liderów partii będących partnerami Prawa i Sprawiedliwości w koalicji rządowej, czyli Zbigniewa Ziobry (prezesa Solidarnej Polski) oraz Jarosława Gowina (lidera Polski Razem). Wszyscy zgodnie podkreślali, że współpraca w ramach Zjednoczonej Prawicy układa się wzorowo.


Zachęcam do polubienia mojej strony na Facebooku:
http://www.facebook.com/WasikMaciej

 


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Poseł na Sejm RP z okręgu płocko-ciechanowskiego. Sekretarz Stanu w Kancelarii Premiera. Zastępca Ministra Koordynatora Służb Specjalnych.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • @JULIAN ARDEN to po co w ten sposób przygotowano wagi ceny i "walorów artystycznych"?
  • @DOCIEKLIWY 2 Proszę się nie żartować, rozmawiam z ludźmi. Praca jest najważniejsza...
  • @ASAS Vat płci konsument, odprowadza przedsiębiorca. Ale to szczegół. Bo problem poruszony...

Tematy w dziale Polityka