127 obserwujących
809 notek
856k odsłon
  1254   0

Obsesje dyfamacji, czyli 3 słowa od których nie pozwolą ci się uwolnić

    MOTTO 

1. Trzy słowa wydają się powtarzać bez końca: 

HOLOKAUST, NAZIZM, ANTYSEMITYZM”- mówi autor filmu w pierwszej scenie. Ktoś nie śpi, aby one wciąż i wciąż krążyły nad tobą... Abyś nie mógł się od nich uwolnić i będąc jak w transie począł bezwiednie wykonywać polecenia tych, którzy używają tych słów jako oręża. Holokaust, nazizm, antysemityzm, faszyzm, ksenofobia, rasizm, nienawiść, mowa nienawiści, język nienawiści - jak wieczna katarynka. Jak technologia wprowadzania w hipnotyczny trans i zniewalania przy pomocy indukowania poczucia winy i grania na tym poczuciu winy. Jak mówi prof. Finkelstein - cała ta hucpa z antysemityzmem to czysty bezwstyd obliczony na naiwnych i dobrodusznych.

Głośny i nagradzany wielokrotnie film daje część odpowiedzi na pytanie: Kto i w jakim celu atakuje nas codziennie tymi słowami? Film daje ogromny materiał do refleksji i przemyśleń. Zawiera więcej trafnych diagnoz niż dziesiątki książek na te tematy.  

Poniżej przytaczam cały film podzielony na  części, aby łatwiej można było uchwycić dość gęstą treść. Ważniejsze fragmenty są komentowane i zaopatrzone w cytaty z listy dialogowej.

2. Fragment listy dialogowej filmu zawierający rozmowę reżysera filmu ze swoją matką, panią Shamir, Żydówką zamieszkałą w Izraelu:

[Joaw Shamir] - Mówi się, że zagranicą jest mnóstwo antysemitów.

[pani Shamir] - Gdzie, za granicą? To czemu nasi nie przyjadą tutaj, do Izraela? Jeśli tam są antysemici, dlaczego Żydzi nie przyjeżdżają do Izraela? Cóż, oni kochają pieniądze. Żydzi kochają pieniądze. To oszuści. Żyd to oszust. Oni tam zarabiają pieniądze. Dlaczego mieliby tu przyjeżdżać i pracować, skoro mogą robić tam pieniądze i nie pracować? Po co?

- Sądzisz, że oni tam nie pracują?

- Nie pracują. Mają pieniądze i bez pracy. Jeśli tu przyjadą będą musieli pracować.

- Jak oni zarabiają, skoro nie pracują?

- Jak? Odsetki, pożyczanie pieniędzy na wysoki procent, (...) Żydzi wiedzą wszystko o przekrętach.”

3. „ (...)o wszystkich krajach światach można mówić prawdę i słyszy się prawdę. Ale jedynym państwem na świecie, które ciągle jest usprawiedliwiane, o którym słyszy się tylko same usprawiedliwienia jest Izrael. Holokaust jest używany do tego, by poniżać innych [genialne spostrzeżenie prof. Finkelsteina], albo ich zdegradować, okupować i torturować, tak jak Palestyńczyków. Swoje przeszłe cierpienie używane jest przez Żydów jako maczuga. Amerykańscy Żydzi to podżegacze wojenni, to przekleństwo. Porównywanie dyrektora ADL, Abrahama Foxmana do Hitlera, to obraza dla Hitlera” 

[fragment wypowiedzi prof. N.Finkelsteina z poniższego filmu]

4. „Zjawisko antysemityzmu istnieje tylko w izraelskich mediach i umysłach żydowskich grubych ryb z całego świata, które żyją z walki z antysemityzmem. Dzisiejszy antysemityzm to żydowski wynalazek. Boją się własnego cienia. Wmawiają, że za każdym drzewem czai się jakiś antysemita. Gówno prawda! To są zwykli cwaniacy spacerujący ze szkłem powiększającym, jak Sherlock Holmes i szukający jakiegokolwiek śladu jakiegoś antysemity”.  

]fragment z listy dialogowej filmu, wypowiedź, którą wygłasza Uri Avneri – izraelski działacz społeczny, polityk i publicysta]


image

Yoav Shamir z jedną z otrzymanych na świecie nagród


„Będąc izraelskim Żydem nigdy nie doświadczyłem antysemityzmu,  ale to słowo, zawsze unosiło się w powietrzu”

– tak zaczyna się znakomity, nagradzany na całym świecie (20 nagród, w tym m.in. nagrody dla najlepszego filmu dokumentalnego na festiwalu Asia Pacific Screen Awards oraz na Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym) film dokumentalny izraelskiego reżysera i operatora,  Jo’awa Szamira (ur.1970, Tel Awiw, absolwent historii i filozofii na Uniwersytecie Telawiwskim oraz posiadacz tytułu Master of Fine Arts z wyróżnieniem, w dziedzinie kinematografii). Powyższe zdanie wypowiada sam reżyser sugerując nim wymowę całego filmu ukazującą „antysemityzm” jako widmo, którym cynicznie posługują się określone osoby, środowiska i organizacje, każde dla swojego, sobie właściwego interesu. Film zawiera dziesiątki kapitalnych informacji i obserwacji oraz szokuje odwagą młodego izraelskiego reżysera nie cofającego się przed okrutną wiwisekcją żydowskiej mentalności.

„Trzy słowa wydawały się powtarzać bez końca:

HOLOKAUST, NAZIZM, ANTYSEMITYZM”- mówi autor filmu w pierwszej scenie.

W głąb duszy żydowskiej wdziera się autor już w pierwszych scenach filmu, gdy przeglądając prasę żydowską dostrzega, że zadziwiająco często spotyka się w niej 3 słowa: holokaust, nazizm, antysemityzm. Postanawia przebadać, czy faktycznie są to 3 najważniejsze na świecie fakty, czy może chodzi tu o coś innego a ciągła obecność tych słów w sferze publicznej jest po prostu cyniczną grą  wielu osób i środowisk.

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale