Blog
Biznes. Firmy. Wiadomości
Salon24 - Firmy
0 obserwujących 3 notki 2061 odsłon
Salon24 - Firmy, 4 lipca 2017 r.

Supernowoczesny zakład mleczarski na Warmii

712 6 0 A A A
Nowoczesny zakład mleczarski w Lidzbarku Warmińskim. Fot. polmlek.com
Nowoczesny zakład mleczarski w Lidzbarku Warmińskim. Fot. polmlek.com

W Lidzbarku Warmińskim działa jeden z największych i najnowocześniejszych zakładów mleczarskich w Europie. Właścicielem jest Grupa Polmlek.

Nowy zakład działa od maja tego roku. Inwestycję o wartości 250 mln zł zrealizowano na terenie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, przy dużym udziale polskich inżynierów oraz rodzimych technologii. Poprzez zastosowanie wylewania betonu w technologii ślizgowej ściany budynku nie posiadają żadnych łączeń. Zapewnia to szczelność i sterylność pozwalającą osiągnąć najwyższe standardy farmaceutyczne. W szczytowym momencie na budowie pracowało łącznie do 700 osób dziennie, a w ciągu doby zużywano około 400 metrów sześciennych betonu.

W zakładzie w Lidzbarku zamontowano największe w Europie silosy o pojemności 500 tysięcy litrów każdy, wyprodukowane w Olsztynie.

Proszkownia jest wyposażona w nowoczesne urządzenia i systemy informatyczne, a instalacje w innowacyjne systemy zaworowe, które są wyposażone w najbardziej zaawansowaną technologię zabezpieczania, mycia, płukania, a także dezynfekcji zaworu. Cały proces kontrolowany jest przez system informatyczny typu MES, dzięki czemu w każdym momencie jest możliwa analiza parametrów poszczególnych instalacji i ilości przerobionego surowca.

Grupa Polmlek jest liderem produkcji białka serwatkowego i laktozy w naszej części Europy. Z produktów powstających w Lidzbarku Warmińskim korzystają m.in. czołowi producenci żywności dla sportowców. Nowy zakład Polmleku otwiera nowe perspektywy na zagospodarowanie składników mleka; nowoczesna instalacja technologiczna daje możliwość wydzielenia z mleka i serwatki bardziej wyspecjalizowanych składników odżywczych, takich jak białka, cukry czy sole mineralne. Stworzenie nowego projektu ma ogromny wpływ na stabilizację i poprawę rynku serwatki w całej Polsce. 

Dziennie w zakładzie Polmleku w Lidzbarku Warmińskim przerabia się od 2,5 do 3 milionów litrów serwatki; docelowa zdolność produkcyjna ma wynosić 6 milionów.

Grupa Polmlek, stworzona od podstaw przez Andrzeja Grabowskiego oraz Jerzego Boruckiego, jest jedyną tak dużą w Polsce firmą w 100 procentach z polskim kapitałem. Obecnie znajduje się wśród najpoważniejszych graczy na krajowym rynku przetwórstwa spożywczego, a jej obroty sięgają 3,6 miliarda zł rocznie. Eksport grupy stanowi od 30 do 40 proc. całej produkcji, wysyłanej głównie do krajów arabskich, Azji, a także krajów Unii Europejskiej. Do Grupy należą m.in. zakłady mleczarskie w Lidzbarku Warmińskim, Grudziądzu, Lipsku, Raciążu, Gościnie, Gdańsku - Maćkowy, Makowie Mazowieckim – MSM oraz Fortuna produkująca soki i napoje w Tymienicach. 

Zobacz też: Młodzi menedżerowie przejmują stery w Polmleku

źródło: www.polmlek.com


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Tematy w dziale Gospodarka