witas1972
"Chłopcy silni jak AZOV stal, Oczy patrzą się w dal, Nic nie znaczy nam wojny pożoga, Hej sokoli nasz wzrok, W marszu sprężysty krok, I pogarda dla śmierci i wroga, Gotuj broń, Naprzód marsz ku zwycięstwu!!!
101 obserwujących
860 notek
1619k odsłon
  1658   1

Dlaczego Ukraina nie używa balonów zaporowych przeciw rosyjskim dronom?

  Rosja kontynuuje terrorystyczną taktykę nalotów na ukraińskie miasta prymitywnymi, lecz tanimi, a więc i bardzo licznymi irańskimi dronami "kamikadze" Shahed-136 (i innymi modyfikacjami).
Musi wyczerpywać to zadziwiająco do tej pory sprawną obronę przeciwlotniczą Niezależnej - samoloty i inne statki powietrzne z czerwoną gwiazdą w ogóle nie latają nad jej terytorium, wysokie są straty Powietrzno-Kosmicznych Sił Federacji (odpowiednio 277 +261 helikopterów wg ukr.źródeł =dzielimy na 2; lub 63 +57 "twardo" udokumentowanych w Oryx = mnożymy na 2-3).

  Na zestrzeliwanie drobnych 200-kg celów (ładunek wybuchowy do 50 kg) irańskich bardziej pocisków niż sterowanych statków powietrznych przeznaczane są również/głównie (nie znam proporcji) "poważne" rakiety przeciwlotnicze:
ostatnie rakiety sowieckich systemów S-300 i znanych nam z zestrzelenia holenderskiego MH17 z 298 ludźmi 17.7.2014 wyrzutni BUK-M1 kończą się (i nie ma ich skądkolwiek wziąć - bez zdobycia Rosji i jej posiadłości np. w Białorusi i w Naddniestrzu - kiedy?) 
  NATOmiast pierwsze rakiety nowoczesnych NATOwskich systemów niemieckich IRIS-T i norwesko-amerykańskich NASAMS (Hiszpania również przekazała swoje amerykańskie rakiety z lat 90-tych) -  występują nad Dnieprem na razie dalece niewystarczającej ilości i znając skąpstwo Niemców, za dużo ich nigdy nie będzie,
a na przykład świetnych do likwidowania m.in. Shahedów niemieckich przeciwlotniczych pancerów Gepard jest tylko 30 sztuk na całą ponad tysiąckilometrową linię frontu i kilkadziesiąt najważniejszych miast.

   Dlatego od tygodni chodzi mi po głowie "nápad" (po czesku = pomysł), aby przeciw tym irańskim "motorynkom" (nazywane tak od głośnego charakterystycznego hałasu pracy silnika - kopii niemieckiego Limbach L550E, bytheway: Powstaniu Warszawskim'44 niemieckie rakiety nazywane były od swego odgłosu-wycia per "krowa", lub "szafy")
poustawiać w Ukrainie na podobieństwo Londynu i innych miast brytyjskich, amerykańskich, francuskich, niemieckich i włoskich podczas II wojny światowej takie zapory balonowe:
imageTe punkciki to właśnie balony zaporowe na wysokości (a nie musze odchody na ekranie)
imageimage
źródło wikipedia:
  "Dowiodły średniej skuteczności przeciwko pociskom manewrującym V-1, które zazwyczaj latały na pułapie 600 metrów lub niższym, jednak posiadały na skrzydłach przecinaki drutu. Oficjalne statystyki podają liczbę 231 sztuk V-1 zniszczonych przez balony zaporowe.
W osłonie brytyjskiej stolicy brała udział Polska Eskadra Balonowa)."

   Irańskie drony-pociski (autonomous aircraf) rodziny Shahed obecnie używane przez rosyjskie Powietrzno-Kosmiczne Siły (naprawdę tak się nazywają = Воздушно-космические силы Вооружённых сил Российской Федерации) to dość prymitywne urządzenia, wyposażone w niedokładny cywilny system orientacji GPSa i niekontrolowane przez nikogo po ich wystartowaniu, a właściwie wystrzeleniu. Są zaprogramowane na konkretne trasy i w przybliżonym miejscu włącza się w nich czujnik metalowych powierzchni takich jak czołgi (lub dachy) i po znalezieniu podobnego obiektu zaczynają pikować w ich stronę. Nie za każdym razem trafiając w pożądany lub największy cel. Czasem zupełnie gdzie indziej, jak w przypadku kilku uderzeń w mieszkalne bloki Kijowa, co spowodowało śmierć cywilnych osób, w tym młodej kobiety przy Nadziei.


   Do Kijowa czy Dnipra docierają przeważnie lecąc nad rzeką Dniepr, aby głośne wycie ich silników nie przyciągnęły ukraińskiej obrony. Dopiero blisko miast zmieniają kurs ku wyznaczonym przed odpaleniem celom. Myślę, że można wyśledzić przypuszczalne drogi tych autonomous aircrafs i postawić na ich drodze kilka rzędów balonów zaporowych.
   Koszt stosunkowo niewielki, ryzyko minimalne, a korzyści mogą być co najmniej średnie - większy odsiew Szahedów przez zastosowaniem ostatecznej broni - nowoczesnych NATOwskich NASAMS-ów, IRIS-T, a w przyszłości i PATRIOT-ów. Francja też dziś obiecała Ukrainie swoje systemy przeciwlotnicze.

Юлия Латынина: "Все об иранских дронах. Как они устроены, - спойлер - очень примитивно - и почему так успешны. Это дроны без оптики, без канала радиоуправления, без инфракрасной и без активной головок наведения. Все, что у них есть - это неточный граджанский GPS, который не позволяет точно попасть, и плата, которая позволяет дрону правильно лететь и не падать. Они слепы, глухи, и неточны. Но зато они летают стаями и дешевы"

Mark Solonin o dronach i skrzydlatych rakietach i nie tylko

witas1972/596650,prorosyjscy-separatysci-zestrzelili-boeing-777-z-280-pasazerami
https://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/8408967,gepardy-niemcy-ukraina-rosja.html
https://www.forces.net/news/aviation-history/barrage-balloons-what-were-raf-squadrons-which-defended-wwii-britain 

Lubię to! Skomentuj69 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka