ZEWSII ZEWSII
215
BLOG

O prądzie trochę inaczej

ZEWSII ZEWSII Rozmaitości Obserwuj notkę 1

Słowo prąd kojarzy  się nam najczęściej z prądem elektrycznym ale ja nie o nim.

O prądach konwekcyjnych wstępującym i zstępującym  będzie.

Szcegóną uwagę poświęce jednemu z nich ZSTĘPUJĄCEMU.

Ale za nim o nim słów kilka co to jest konwekcja? 

Według Wikipedii - konwekcja to proces przekazywania ciepła związany z makroskopowym ruchem materii w gazie cieczy lub plaźmie.

Wyróżnia się: konwekcje swobodną kiedy ruch płynu,gazu jest wywołany różnicami gęstości i  konwkcje WYMUSZONĄ. tj. taką kiedy ruch plynów, gazów wywołany jest przez czynniki zewnętrzne wentylatory, wiatr, itd.

Nie wyklucza się istnienia ruchów konwekcyjnych mieszanych tzn takich kiedy jeden jest sprawcą drugiego i taki jest przedmiotem mojego zainteresowania..    

Zanim jednak o ruchu zstępującym ,o bliższym nam bo dobrze znanym z życia o ruchu wstępującym.  Dobrym przykładem będzie gorący gaz unoszący się do góry nad płomieniem wykorzystywany min przez baloniarzy. Przykłady wykorzystania go przez człowieka można mnożyć.

Ruch zstępujący jest odwrotnością wstępującego.

Tutaj o przykłady wykorzystania go przez człowieka znacznie trudniej. W przyrodzie na niskiej wysokości przy ziemi występuje stosunkowo rzadko( i krótko, kilka kilkanaście minut) a nawet gdy wystąpi mamy problemy z jego identyfikacją. Obserwując zniszczenia które poczynił ,określamy je jako skutek nagłego porywistego wiatru. Istotnie uderzając w ziemie zmienia kierunek na równoległy do powierzchni ziemi i trudno określić przyczynę powstania wiatru. Nie przewidywalność występowania znają dobrze meteorolodzy którzy nawet nie próbują przewidzieć ich wystąpienia. Stosunkowo najłatwiej zdefiniować źródlo tzw Białych Szkwałów które są na pewno prądami zstępującymi, kiedy uderzając pionowo w wodę wybija jej cząsteczki które obserwujemy jako wodną "mglę". Warto podkreślić ich nieprzewidywalność oraz gwałtowność osięgającą szybkość ponad 200km/h.

Po co te wywody?

Po to żeby uzmysłowić że nawet w przyrodzie takie ruchy zstępujące PRZY ZIEMI mają miejsce.  O tym że występuje wysoko ponad ziemią wie każdy pilot i większość pasażerów samolotu którzy mieli to "szczęście" przeżyć turbulencje.  To nagła utrata wysokości kiedy samolot wlatuje w obszar rozrzedzonego powietrza spowodowany prądem wznoszącym lub strumień gwałtownie opadającego ku ziemi, właśnie prąd zstępujący.

Pytanie czy można prąd zstępujący wywołać w sposób sztuczny nad ziemią?

Moja odpowiedz brzmi TAK i to stosunkowo niewielkim nakładem środków technicznych i finansowych.

CDN.

ZEWSII
O mnie ZEWSII

CHOLERYK

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Rozmaitości