46 obserwujących
508 notek
348k odsłon
  1140   0

Syzyfowe prace w Kalifornii

Czekając na ostateczne dane na temat udziału dostaw energii zielonej w dostawach energii brutto w sieci CAISO w roku 2020, obserwuję to co się tam obecnie dzieje. Za jedną z najważniejszych informacji uważam szalony wzrost rampy wieczornej podmiany dostaw energii słonecznej energią konwencjonalną, w głównej mierze pochodzącą ze spalania gazu ziemnego. Do końca roku 2020 wieczorowa rampa 3-godzinna wynosiła ponad 16 GW, co można zobaczyć w tym dokumencie CAISO. W dniu 21 lutego 2021 rampa ta wynosiła już 18,4 GW co przedstawiam na obrazku wykonanym jako zrzut ekranu ze standardowego obrazu CAISO, dostępnego dla każdego po ustawieniu daty w lewym górnym rogu. 

:

image

Zaznaczyłam czerwoną obwódką datę oraz informację o rampie wieczornej. Te dane rzeczywiste przemawiają do mnie silniej od opracowań prognostycznych nie podpartych takimi obrazami. To z tego obrazu możemy dowiedzieć się, że bez udziału energetyki konwencjonalnej rozruch energetyki zielonej jest ideą utopijną. Wypowiedzenie wojny energetyce konwencjonalnej przez zwolenników darmowej energii było przedwczesne i ... głupie. 


image

Pisałam o tym wcześniej, licząc na złagodzenie sporu pomiędzy ekstremistami. Tu przywołuję prosty obrazek ukazujący wzrost ramp w miarę zwiększania mocy elektrowni słonecznych zrobiony na podstawie danych rzeczywistych z jednej stacjonarnej instalacji PV w Polsce o mocy znamionowej 10 kW.  Nie ma na nim jednostek mocy, chociaż pokazałam na tym rysunku moc chwilową dostaw tej konkretnej instalacji po zwiększeniu jej mocy do 40 kW (co 10 kW).  

Zainteresowanych czytelników odsyłam do zapoznania się z treścią innej mojej notki z roku 2019 pt. Problemy partnerstwa w energetyce (264 wejścia, 28 komentarzy). Zakończę tę notkę słowem wstępnym specjalisty energetyka, które otwierało notkę tu przywoływaną.


image

Co robić, panie Michale, gdy pokazywanie takich przykładów nie działa? 

--------

Grafika  Trendu popytu netto  z dnia 21 lutego 2021, pobrana w dniu 29 marca 2021, w celu udokumentowania wielkości maksymalnej trzygodzinnej rampy podmiany dostaw energii słonecznej oraz zwiększenia zapotrzebowania wieczornego w lutym 2021. 

image

Dodano 29 marca 2021  10:30 

Dodano 3 kwietnia 2021  9:45:

Kolejny dodatek dotyczy ćwiczeń sprostania podaży z elektrowni gazowych maksymalnej rampy wynoszącej 26747 MW/3 godziny/ Oczywiście ta rampa jest złożona z dwóch ramp - tej naturalnej, zależnej od popytu i dostaw, wynoszącej około 15 GW oraz  pionowej o wysokości ~11 GW. Zaobserwowany dzisiaj efekt utraty kontroli nad siecią, której stan określono jako normalny, interpretuję jako wynik ćwiczenia sytuacji docelowych - oddania kilku godzin w okresie szczytowych dostaw energii słonecznej do dyspozycji energetyków zielonych. Czarni energetycy idą w tym czasie na plażę. 

image

Lubię to! Skomentuj82 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka