46 obserwujących
550 notek
378k odsłon
  189   0

Energetyka w Kalifornii w roku 2021

W oczekiwaniu na zbliżające się oziębienie klimatu z przyczyn wdrożenia europejskich ładów energetycznych, wstąpiłam do obszernej bazy danych z Kalifornii by pokazać co się dzieje w tym kraju, który do produkcji prądu nie używa węgla. Dodatkową zachętą do pracy w tym temacie był przedruk mojej notki w języku angielskim. Skoro ktoś uznał moje opracowanie za dobre, by je oferować czytelnikom w Korei Południowej, to nie trzeba narzekać na brak zrozumienia w kraju. A zatem, do roboty!

Kalifornijskie dane o produkcjienergii elektrycznej dystrubuowanej siecią California ISO, do około 80% mieszkańców tego stanu, zostały przeze mnie opisane szczegółowo w starszych notkach. Dość dobrze podsumowałam produkcję energii z różnych źródeł za rok 2020. Tym razem opiszę rok 2021 w nieco inny sposób, ułatwiający dostrzeżenie trudności w osiąganiu celu głównego - ochrony klimatu na Ziemi, w miarę rosnącego inwestowania w moce dwóch głównych źródeł czystej i darmowej energii - słońca i wiatru.  


Dostępna baza mocy z różnych źródeł, stan na 1.01.2022 r. 

image

Podsumowanie wiedzy pokazanej na obrazie: Kalifornia dysponuje obecnie sumaryczną mocą w różnych źródłach konwencjonalnych rzędu 66,9 GW oraz magazynem energii (baterie) o mocy 2,6 GW. W okresie intensywnej obserwacji łączenia energetyki klasycznej z okresowymi dostawami energii z elektrowni słonecznych i wiatrowych, moc baterii nie przekraczała 1 GW. E ostatnim roku ich moc wzrosła o 160%. Jest to wzrost podobny do wzrostu mocy fotowoltaiki w Polsce w roku 2020. Warto także zauważyć, że moc  sumaryczna OZE rok do roku wzrosła o około 2 GW, przy czym wzrost ten nastąpił u inwestorów w elektrownie słoneczne i wiatrowe. 


Dostawy energii elektrycznej w roku 2021, wg źródeł 

image

Na tym obrazku zawarta jest skondensowana wiedza z bardzo szczegółowej bazy danych o dostawach energii elektrycznej do sieci Caiso. Każdy, kto chce wiedzieć ile energii pochodzi z danego źródła, może sobie dane z interesującego źródła pomnożyć przez liczbę godzin w roku, czyli przez 8760. Wynikiem będzie Ilość energii w megawatogodzinach.  

W roku 2021 udział energii z OZE w całkowitych dostawach prądu do odbiorców końcowych wynosił 30,35%. Największy procentowy udział OZE w dostawach miesięcznych miał miejsce w kwietniu u wynosił 43,23%. A tak rósł i malał skumulowany wskaźnik od stycznia do grudnia 2021 roku:

image


Ograniczanie dostaw dwutlenku węgla do atmosfery

jest głównym celem wszystkich rewolucji i ładów światowych, lokalnych oraz osobistych (dla niektórych). Jest w bazie danych z Kalifornii bardzo ładny obrazek z danymi do pobrania: 

http://www.caiso.com/TodaysOutlook/Pages/emissions.html#section-historical-co2-trend

image

Czytelników rzeczywiście interesujących się oceną możliwości zmniejszania dostaw gazów cieplarnianych do atmosfery zachęcam do badania oryginału tego wykresu (link nad wykresem). Jest tam podana instrukcja obsługi podglądu danych, dzięki czemu można zobaczyć mizerię jaką osiąga się w kategorii plusów ujemnych OZE? w okresie drugiego półrocza. Kwiecień i maj mają optymalną pogodę do prowadzenia rewolucji energetycznej. To w okresie wiosny najwięcej energii błaga o zagospodarowanie na inne sposoby, co jest pokazane na pierwszej rycinie w pozycji drugiej. Zobaczycie także brak danych o emisjach dwutlenku węgla w czwartym kwartale 2021 roku, ale w wielkim zgromadzeniu tego się nie dostrzega. 

 

 Ceny energii na rynku bilansującym można śledzić tu:

http://www.caiso.com/TodaysOutlook/Pages/prices.html 


Lubię to! Skomentuj14 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale