Zdjęcie z nieistniejącej strony Geotermii Stargard Szczeciński (z archiwum autorki)
Zdjęcie z nieistniejącej strony Geotermii Stargard Szczeciński (z archiwum autorki)
wzmianka wzmianka
875
BLOG

Spis zakładów geotermalnych w Polsce

wzmianka wzmianka Polityka Obserwuj notkę 10

Zamierzam w najbliższym czasie pisać cykl notek pod wspólnym tytułem "Geotermia od podstaw". Wymyśliłam, że rozpocznę tę pracę od zamieszczenia spisu zakładów już działających, będących w budowie oraz projektowanych. Spis ten będzie uaktualniany w miarę odkrywania w internecie nowych miejsc, w których coś w dziedzinie geotermii się dzieje. Jeśli ktoś z czytających mój blog wie coś o realizowanych projektach geotermalnych proszę o link w komentarzu, który ja przekopiuję do tego spisu i wszystko będzie w jenym miejscu w formie czynnej >>> klik i jesteśmy tam, gdzie chcemy być.

W Polsce działa kilka ciepłowniczych zakładów geotermalnych. Mają one swoje strony internetowe, z których można uzyskać podstawowe dane o zakładzie i jego działalności. Historycznie (na Podhalu także regionalnie) uszeregowane linki ułatwią czytelnikom zapoznanie się z dorobkiem nauki, techniki i zagospodarowania odkrytych wód geotermalnych w Polsce, a być może wirtualna wizyta będzie zachętą do odwiedzenia któregoś z nich.

Spis zakładów geotermalnych ciepłowniczych i rekreacyjnych

http://geotermia.pl/ - Geotermia Podhalańska Zakopane - szczegóły na stronie

http://www.termyszaflary.com/pl/baseny-1 - Termy Szaflary wody powrotne Geotermii Podhalańskiej

http://www.termabukowina.pl/ - Bukowina - rekreacja

http://www.termabania.pl/ - Białka Tatrzańska - ogrzewanie oraz rekreacja


http://www.geotermia.inet.pl/ - Geotermii Pyrzyce - ciepłownictwo

http://geotermia.com.pl/?id=22 - Geotermia Mszczonów - cipłownictwo, rekreacja, woda pitna

http://geotermia-uniejow.pl/ - Geotermii Uniejów rekreacja i ciepłownictwo

http://www.geotermiagrudziadz.pl/ - Geotermii Marusza Grudziądz - rekreacja

http://geotermia.poddebice.pl/ - Poddębice - rekreacja - ciepłownictwo? wody pitne? (cud natury)

http://geotermiakonin.pl/ - Geotermii Konin - rekreacja

http://kolo.naszemiasto.pl/tag/geotermia-w-kole.html -  projekt elektrociepłowni geotermalnej


 O Stargardzie Szczecińskim i Toruniu - kontekstowo 

Te projekty geotermalne nie mają swoich stron. W ubiegłym roku napisałam artykuł wspomnieniowy o nieżyjącym mężu Julianie Sokołowskim, który ukazał się w druku w Periodyku Akademii Górniczo-Hutnicze dla Absolwentów VIVAT AKADEMIA. Jest on także dostępny na stronach internetowych:

http://vivat.agh.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=443:37&catid=49:numer-13&Itemid=75

Piszę w nim tak:

Pod kierunkiem Juliana Sokołowskiego przed 1990 rokiem wytypowano na podstawie danych z wierceń i badań geofizycznych miasta, w których istnieją najlepsze warunki do budowy pierwszych zakładów geotermalnych w Polsce. I tak np. w artykule pt. „Możliwości wykorzystania energii geotermalnej w Stargardzie Szczecińskim” (TPGGiG, nr 6/1990) autorstwa Józefy i Juliana Sokołowskich szczegółowo omówiono i zestawiono dane o własnościach zbiornikowych utworów liasu w otworach Marianowo 1 i Marianowo 2, wykonanych na podstawie projektu badań mezozoiku z problemu węzłowego, którym kierował. Są w artykule podpowiedzi autorów, aby przed decyzją przystąpienia do budowy zakładu szczegółowe analizy danych powierzyć dwóm niezależnym zespołom oraz aby w pierwszym etapie zbudować zakład prosty (z jednym stopniem schłodzenia), w którym powinno się przewidzieć miejsca na wmontowanie w przyszłości pomp cieplnych. Nie wiem, czy Julian wiedział o budowie zakładu w Stargardzie. Pisząca te wspomnienia współautorka artykułu dowiedziała się o nim z internetu w 2008 roku, już po ogłoszeniu bankructwa firmy i sprzedaży jej majątku za niespełna 10 proc. wartości. Ten przypadek nie jest nagłośniony tak, jak to ma miejsce w przypadku geotermii w Toruniu. Miasto Toruń nie było przewidziane w pierwszym etapie wyboru korzystnych lokalizacji wierceń geotermalnych ze względu na znacznie niższy gradient geotermiczny w Polsce północno-wschodniej. Krótko przed śmiercią (2004) Julian Sokołowski opracował projekt dla geotermii w Toruniu, ale wiercenia realizowano kilka lat po jego śmierci. Pomiędzy otworami w Toruniu stwierdzono największy w Polsce przepływ wody pomiędzy otworem pompowanym i chłonnym, wynoszący 350 m3/h (B. Noga, H. Biernat, J. Kapuściński, P. Martyka – Analiza parametrów otworów geotermalnych wykonanych na niżu polskim pod kątem możliwości budowy siłowni binarnych wykorzystujących ciepło wnętrza Ziemi – TPGGiZR; 2/2013).  Te dwa przypadki inwestycji powinny być wszechstronnie przeanalizowane przez kolejne pokolenie ekonomistów oraz inżynierów o różnych specjalnościach bez uprzedzeń, emocji, a zwłaszcza polityki.  

Znalazłam w internecie jeszcze dwa dokumenty, artykuł oraz informację udostępnioną przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wytworzoną 16 maja 2016 r. Być może dyskusja, o której pisałam jednak się odbyła.

https://nfosigw.gov.pl/download/gfx/nfosigw/pl/nfoaktualnosci/15/815/2/6._g-term__energy_sp._z_o.o._geotermia__stargard.pdf

http://www.rynekinstalacyjny.pl/artykul/id1199,geotermalna-niespodzianka.-wykorzystanie-geotermii-w-stargardzie-szczecinskim?p=2 

http://www.kms.polsl.pl/mi/pelne_13/2_13_44.pdf

Realizując swoje zamierzenie będę się odwoływać do przedstwionych materiałów oraz informacji ze stron internetowych. Informacje zawarte w nich będziemy analizować, przeliczać itp.

wzmianka
O mnie wzmianka

Wykształcenie techniczne, praca w zawodzie. Do pisania na S24 namówił mnie wnuk Jędrzej.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka