Wojciech Sadurski Wojciech Sadurski
143
BLOG

Co Profesor na strychu znalazł

Wojciech Sadurski Wojciech Sadurski Polityka Obserwuj notkę 83

Niektórzy z Państwa wiedzą być może, że z Profesorem Ryszardem Legutko dzielą mnie niejakie różnice, którym zresztą dałem publicznie raz czy dwa razy wyraz, zaś Profesor Legutko też nie udawał, że z moimi poglądami się zgadza. Mówiąc krótko i otwartym tekstem: ostro ze sobą polemizowaliśmy. 

Dlatego pewno niektórzy przypuszczą, że słowa poparcia i pochwały dla profesora Legutko (tym razem występującego bardziej w charakterze ministra niż filozofa) z trudem przejdą mi przez gardło – tym bardziej, że jest ministrem rządu, który nie jest (wyznam to nareszcie z pełną szczerością) obiektem mojej nieograniczonej miłości i zachwytu. Otóż nie: wszystkim szczerze polecam doskonały wywiad z Profesorem Legutko w GW

http://www.gazetawyborcza.pl/1,75515,4457318.html?as=4&ias=4&startsz=x 

w którym to wywiadzie, powiem to bez lęku, wstydu i niepewności co do własnej przyszłej samo-oceny, zgadzam się prawie ze wszystkim, co pytany mówi. 

„Prawie robi wielką różnicę” – jak głosi slogan reklamowy, stanowiący zresztą paskudny anglicyzm, który podporządkowani profesorowi Legutko nauczyciele powinni aktywnie zwalczać. Nie zgadzam się, rzecz jasna, z (wybitą w tytule) niechęcią profesora Legutko do idei „tolerancji”. Ale jednocześnie, Legutko-minister wykazuje dużo mniejszą gorliwość w zwalczaniu pojęcia „tolerancji” niż czynił to Legutko-filozof.

Właściwy fragment wywiadu brzmi: 

„Mówił pan, że szkoła ma uczyć życia we wspólnocie. A powinna uczyć tolerancji? – pyta Adam Leszczyński

- Niech pan przy mnie nie otwiera puszki Pandory... Źle reaguję na to słowo, bo jest kompletnie pobawione znaczenia. Podobnie jak nietolerancja.

Kiedyś na strychu w Krakowie znalazłem regulamin gimnazjum żeńskiego sprzed II wojny światowej. O problemie narodowości - który w Polsce przedwojennej był znacznie ostrzejszy - było jedno zdanie: że dyrekcja zabrania jakichkolwiek wypowiedzi i zachowań, które mogłyby podsycać konflikty narodowościowe.
I tyle. 

Można dyskutować z Legutko-filozofem, czy rzeczywiście aż taka różnica dzieli pojęcie “tolerancji” od zakazu wypowiedzi, które mogłyby podsycać konflikty, zwlaszcza jeśli Legutko-minister nie ograniczy się do “konfliktów narodowościowych”, ale rozciągnie zasadę z owego przedwojennego regulaminu na wszelkie konflikty, związane z tożsamością grupową uczniów, a także grupami żyjącymi w spolełzenstwie, w jakim uczniom przyszło żyć. 

Z Legutko-filozofem podjąłbym przeto dyskusję twierdząc, że zakaz wypowiedzi jątrzących to jest pewna konkluzja praktyczna, ktorej uzasadnieniem teoretycznym może być właśnie dobrze pojmowana zasada tolerancji. „Dobrze pojmowana” – to znaczy nie oznaczająca akceptacji dla treści tolerowanych, ale opierająca się na uznaniu godności i autonomii ludzi, którzy mogą myśleć i zachowywac się inaczej niż my, ale jeśli nie czynią nam ani społeczeństwu krzywdy, nasza niezgoda z ich koncepcjami życia nie powinna uzasadniać ograniczania ich wolności. Nie myślę zatem, że pojęcie tolerancji (jak i nietolerancji) jest „kompletnie pozbawione znaczenia”.

Ale o tym mógłbym porozmawiać z Legutko-filozofem. Natomiast wobec profesora Legutko-ministra uchylam kapelusza (typu Akubra, bo akurat jestem w Australii) i dziękuję Mu za madre słowa. Wystarczy, że weźmie sobie do serca ów regulamin gimnazjum sprzed II wojny światowej i odpowiednio go zreinterpretuje (przenosząc do dzisiejszych warunków), to i tak będzie dobrze – zwłaszcza na tle destrukcji, dokonanej przez swego fatalnego poprzednika. 

Szacunek i poparcie, Panie Ministrze.

(O rany, co ja zrobiłem, poparłem ministra PiS-owskiego! Nawet nie bolało – ale jakoś tak dziwnie... Bicie serca, duszności, ciemne plamy przed oczami...)

Moje najlepsze wpisy: 1. Rękopis znaleziony w Kabanossie: "Obraz Salonu: sercem gryzę" 2. Trochę plotkarska opowieść o pewnej Damie (taka jak z Vivy lub T 3. Pawłowi Paliwodzie do sztambucha 4. Opowieść nowojorska 5. Sen 6. Książę, Machiavelli i pistolecik 7. Szatani, Biesy i Inni Demoni Pana Premiera 8. Prolegomenon do blogologii (Wykład Jubileuszowy) 9. Wyznania Salonowca 10. Salon Poprawnych 11. Szanowny Panie Rekontra (czyli druga spowiedź solenna, szczera, 12. Rok Niechęci Do Ludzi (mowa jubileuszowa) 13. Manifest tolerała 14. Spowiedź szczera, solenna, sobotnia 15. Anty-anty-polityka 16. Czynaście 17. Prawo i lewo naturalne 18. Król Maciuś I o Unii Europejskiej 19. O kulturze dyskusji 20. Moje obsesje

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (83)

Inne tematy w dziale Polityka