na zdjęciu: Transparent Ruchu Obrony Granic, zdjęcie ilustracyjne. fot. PAP/Krzysztof Ćwik
na zdjęciu: Transparent Ruchu Obrony Granic, zdjęcie ilustracyjne. fot. PAP/Krzysztof Ćwik

Polacy mają dość ROG. „Państwo nie pozwoli na tworzenie alternatywnej rzeczywistości"

Redakcja Redakcja Newsy do 10 Obserwuj temat Obserwuj notkę 92
W sobotę w Wałbrzychu policja rozwiązała nielegalne zgromadzenie Ruchu Obrony Granicy (ROG), któremu przewodniczył Robert Bąkiewicz. Pikieta odbyła się bez wymaganej zgody władz miasta. W artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji z kraju i świata.

Policja rozwiązała pikietę Bąkiewicza w Wałbrzychu, MSWiA reaguje stanowczo

W sobotę w Wałbrzychu policja rozwiązała nielegalne zgromadzenie Ruchu Obrony Granicy (ROG), któremu przewodniczył Robert Bąkiewicz. Pikieta odbyła się bez wymaganej zgody władz miasta – poinformowała dolnośląska policja. Wszyscy uczestnicy zostali wylegitymowani, a do sądu trafią wnioski o ukaranie. Szef MSWiA Marcin Kierwiński zapewnił, że państwo nie pozwoli na tworzenie „alternatywnej rzeczywistości prawnej”.

Sam Bąkiewicz przekonywał, że demonstracja odbyła się legalnie, zgodnie z konstytucją i ustawą o zgromadzeniach. W sieci napisał, że uczestnicy stali się ofiarą „represji resortu ministra Kierwińskiego”.

Tymczasem z sondażu Ipsos dla TVP wynika, że 42 proc. Polaków negatywnie ocenia działalność ROG, a 34 proc. wyraża opinię pozytywną. Co czwarty respondent nie ma zdania.


Rzecznik MSWiA do Mateckiego: zamiast wylewać kolejny hejt i tworzyć fejki, warto przeprosić

Poseł PiS Dariusz Matecki wstawił w sobotę na platformie X niewyraźne zdjęcie osób siedzących na trawie obok Dworca PKS w Szczecinie z podpisem: „Pod dworcem PKS w Szczecinie powstała wioska inżynierów. Godz. 5:40, 26 lipca 2025”. Wpis został opatrzony hasztagiem „masowa migracja”. Do wpisu od razu odniosła się Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie, informując, że osoby, które znajdowały się we wskazanym miejscu i czasie, zostały wylegitymowane przez policjantów i są obywatelami Polski.

Sprawę skomentował w niedzielę rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński, podkreślając, że Matecki rozsiewa fake newsy. „To perfidne kłamstwo sugerowane przez pana, że jest to jakaś »masowa migracja«, tam odpoczywali rdzenni Polacy z dziada pradziada. Mimo że policja szybko to swoim wpisem wyjaśniła, to pana kumple to matactwo nadal rozpowszechniają” - wskazał Dobrzyński.

„W miniony czwartek, zresztą bardzo życzliwie, podpowiadałem panu, że kto pyta, ten nie błądzi, dlatego zamiast wylewać kolejny hejt i szczuć tym razem na rodaków, warto teraz wpis usunąć, Polaków przeprosić, a w przyszłości takie fake newsy wcześniej weryfikować w polskiej policji” - dodał rzecznik MSWiA.


Przypomniał także inne przykłady hejtu i dezinformacji. „Niedawno do Gorzowa przyjechał zespół z Senegalu. Nakręcono film, gdy artyści zwiedzali miasto. To pana kumple z PiS wzięli ich wówczas za imigrantów i rozpoczęli potężny hejt. W Zamościu zagraniczni artyści wracali na nocleg, gdy w ich stronę padały wulgarne słowa” - zaznaczył Dobrzyński, dodając, że „straż miejska odbierała zgłoszenia od zmanipulowanych ludzi, którzy domagali się interwencji, bo po rynku chodzą imigranci”.

„Mam nieodparte wrażenie, że ci, co zgodnie z rosyjską doktryną tak podle szczują na obcokrajowców, sami później najgłośniej lamentują, dziwiąc się, że zagraniczni turyści nie chcą przyjeżdżać na wypoczynek do Polski, zwiedzać nasz piękny i kiedyś bardzo gościnny kraj” - podkreślił rzecznik MSWiA. 

Rząd ostrzega przed burzami: możliwe podtopienia i ewakuacja obozów

Po posiedzeniu sztabu kryzysowego MSWiA ostrzegło przed poważnym załamaniem pogody. Wiceminister Wiesław Leśniakiewicz zapowiedział możliwość wystąpienia intensywnych opadów deszczu, silnego wiatru oraz lokalnych podtopień, szczególnie na południu kraju. IMGW wydał ostrzeżenia III stopnia m.in. dla województw śląskiego, opolskiego i małopolskiego.

Rząd zaleca ewakuację harcerskich obozów pod namiotami na terenach objętych najwyższym stopniem zagrożenia burzowego. Wiceszef MSWiA zaapelował też do mieszkańców o przygotowanie się na ewentualne przerwy w dostawie prądu. Straż pożarna potwierdziła gotowość operacyjną swoich jednostek.


Gawkowski: państwo nie zapłaci za wymianę sprzętu od ryzykownych dostawców

Wicepremier Krzysztof Gawkowski zapowiedział, że projekt nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (UKSC) trafi niebawem do rządu. Przewiduje on m.in. możliwość uznania producenta sprzętu lub oprogramowania za dostawcę wysokiego ryzyka – co może wymusić wymianę sprzętu w sektorach kluczowych.

Gawkowski sprzeciwił się pomysłowi wypłaty odszkodowań za wymianę takiego sprzętu. Jego zdaniem bezpieczeństwo państwa ma priorytet nad interesami firm: „Nie jestem od tego, żeby pompować bogatym ludziom pieniądze do kieszeni” – podkreślił.

Nowe przepisy mają wdrożyć unijną dyrektywę NIS 2 oraz tzw. Toolbox 5G. Ich przyjęcie może się jednak opóźnić, ponieważ Komisja Europejska oczekuje formalnej notyfikacji projektu.


Gaza: Izrael ogłasza codzienne „przerwy humanitarne” w walkach

Izraelska armia zapowiedziała codzienne dziesięciogodzinne przerwy w działaniach zbrojnych na wybranych obszarach Strefy Gazy. Celem jest umożliwienie dostarczenia pomocy humanitarnej, w tym przez konwoje ONZ i zrzuty z powietrza. Decyzję uzgodniono z organizacjami międzynarodowymi.

Jednocześnie wciąż dochodzi do tragicznych incydentów – według Al-Dżaziry, 11 osób zostało rannych po tym, jak jedna z palet ze zrzutów spadła na namiot w Bajt Lahija. ONZ ostrzega, że ponad tysiąc Palestyńczyków zginęło w czasie prób zdobycia pożywienia, a niemal jedna trzecia mieszkańców enklawy pozostaje bez jedzenia przez całe dni.


Chińska SI poprawia prognozy pogody nawet tam, gdzie brak danych

Zespół z Północno-zachodniego Uniwersytetu Politechnicznego w Xi’an opracował nowatorski model sztucznej inteligencji do prognozowania pogody. Wykorzystując algorytmy znane z analizy obrazów medycznych oraz mechanizm szumu Gaussa, model znacząco zwiększył dokładność prognoz regionalnych.

W testach uzyskano m.in. 9,3 proc. mniejszy błąd przy prognozach temperatury i 12,5 proc. przy prędkości wiatru. Naukowcy liczą, że system pomoże poprawić bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe – zwłaszcza tam, gdzie brakuje danych meteorologicznych.

na zdjęciu: Transparent Ruchu Obrony Granic, zdjęcie ilustracyjne. fot. PAP/Krzysztof Ćwik


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj92 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (92)

Inne tematy w dziale Polityka