Sejmik Mazowiecki, jako siódmy - po Dolnośląskim, Opolskim, Lubuskim, Małopolskim, Lubelskim i Podkarpackim - potępił ludobójstwo na Kresach Wschodnich dokonane przez OUN-UPA. Uchwałę przyjęto jednogłośnie. BRAWO!!!
Treść uchwały Sejmiku Mazowieckiego z 11 lipca 2011 roku
w sprawie upamiętnienia ofiar ludobójstwa dokonanego na Polakach
na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej
Sejmik Województwa Mazowieckiego oddaje cześć Polakom i obywatelom II Rzeczypospolitej Polskiej innych narodowości, zamordowanym na Kresach Wschodnich, w wyniku działań Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii.
Sejmik Województwa Mazowieckiego składa hołd członkom Armii Krajowej, Samoobrony Kresowej i Batalionów Chłopskich, którzy podjęli dramatyczną walkę w obronie polskiej ludności cywilnej i jednocześnie wyraża uznanie i wdzięczność tym Ukraińcom, którzy z narażeniem własnego życia nieśli pomoc swoim polskim sąsiadom.
Sejmik Województwa Mazowieckiego stwierdza, że przywrócenie prawdy historycznej o tragedii Polaków na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej jest niezbędne do pojednania pomiędzy narodami polskim i ukraińskim.
Uzasadnienie
W dniu 28 kwietnia 2011 r. do Kancelarii Sejmiku Województwa Mazowieckiego wpłynęło pismo Stowarzyszenia Kresowian w Dzierżoniowie z prośbą o podjęcie przez Sejmik Województwa Mazowieckiego uchwały, dotyczącej zbliżającej się 68 rocznicy mordów - ludobójstwa (największe natężenie 11 lipca 1943 r.) dokonanego na ludności polskiej przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię na Wołyniu - Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej.
Przewodniczący Sejmiku skierował prośbę Stowarzyszenia, celem rozpatrzenia, do Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Komisja, po rozpatrzeniu sprawy na swoim posiedzeniu, postanowiła wystąpić z inicjatywą opracowania stanowiska Sejmiku dotyczącego ludobójstwa dokonanego na Polakach na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej.
Do chwili obecnej hołd pomordowanym Polakom na Kresach oddał Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oraz sejmiki województw: dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego, podkarpackiego, lubelskiego i małopolskiego.
Podjęcie stanowiska byłoby formą upamiętnienia tragicznych losów obywateli polskich II RP oraz wyrazem szacunku wobec ocalałych i ich rodzin.
Inne tematy w dziale Rozmaitości