Stary Wiarus Stary Wiarus
390
BLOG

Immunitet

Stary Wiarus Stary Wiarus Polityka Obserwuj notkę 5
Były sekretarz w warszawskim ratuszu i były minister w rządzie PO-PSL Włodzimierz Karpiński od lutego przebywa w areszcie, zatrzymany w związku z "aferą śmieciową" w Warszawie. Polityk ma zarzut przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie blisko 5 mln zł, jest podejrzany o załatwianie wartych 600 mln zł kontraktów z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania w Warszawie. Okazuje się, że zbiegiem okoliczności Karpiński ma otrzymać mandat europosła. PO/KO utrzymuje, że Karpiński będzie wówczas chroniony przez immunitet poselski PE. Pytanie tylko, czy immunitet PE zwalnia z odpowiedzialności za dowolne czyny popełnione od poczęcia?


https://niezalezna.pl/polityka/opozycja/afera-smieciowa-korupcja-areszt-a-teraz-posadka-w-europarlamencie-karpinskiego-bedzie-chronil-immunitet/502964


Portal tvp.info cytuje specjalizującego się w europejskim prawie konstytucyjnym dr hab. Marcina Górskiego z Uniwersytetu Łódzkiego. Ekspert tłumaczył, że „zgodnie z przepisami i orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości UE Włodzimierzowi Karpińskiemu należy umożliwić skuteczne objęcie mandatu europosła i co do zasady powinien zostać wypuszczony z aresztu”.Zastrzegł przy tym jednak, że polski sąd może nie zgodzić się na zakończenie stosowania środka zapobiegawczego."Jeśli sąd krajowy w poczuciu odpowiedzialności za zapewnianie efektywności prawa UE dojdzie do wniosku, że nie może wypuścić pana Karpińskiego, powinien wystąpić niezwłocznie do Parlamentu Europejskiego z wnioskiem o uchylenie immunitetu. Jeśli PE nie uchyli immunitetu, trzeba będzie mężczyznę wypuścić" – precyzuje Górski.  Jak podkreślił - zgodnie z orzecznictwem TSUE Karpiński będzie objęty immunitetem od momentu stwierdzenia wyboru na posła PE. W praktyce - jest to równoznaczne z objęciem go immunitetem po przesłaniu do Brukseli przez marszałka Sejmu zawiadomienia o wyborze.


Ciekawostka przyrodnicza. 


W prawie unijnym immunitet posła PE jest opisany jako związany z wykonywaniem mandatu, a tym samym z definicji nie odnosi się do czynów popełnionych przed uzyskaniem mandatu - nie działa wstecz. Po wyborze, na terytorium własnego kraju europoseł (MEP) ma immunitet równoważny z immunitetem poselskim parlamentu krajowego, czyli w tym wypadku taki sam, jak immunitet posła na Sejm RP, który również nie działa wstecz. Na terytorium innych niż własne państw członkowskich Unii, MEP ma bezwzględny immunitet.


W przystępnej formie:

https://www.europarl.europa.eu/news/en/faq/5/parliamentary-immunityKiełkuje mi takie dziwne, być może mylne, wrażenie że w oparciu o autorytet  'achtundachtzig Professoren', KO/PO na cito załatwia Karpińskiemu koło ratunkowe, które ma wyjąć go z aresztu, żeby nie zasypał Trzaskowskiego, którego decyzja pozwoliła na 'aferę śmieciową'.

No a Trzaskowski to wszak kandydat sił miłości i postępu na prezydenta RP w wyborach 2025 roku.

Na miejscu Karpińskiego nie byłbym zupełnie pewien swego. Historia rządów PO obejmuje fascynujące epizody, kiedy osoby wiedzące za dużo spotykały na swojej drodze  Seryjnego Samobójcę, a imperatyw kategoryczny wyjęcia Karpińskiego z aresztu sugeruje, że wie dużo... Za dużo?


emigrant (nie mylić z gastarbeiterem)       

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka