Stary Wiarus Stary Wiarus
276
BLOG

Poetyka rewolucji

Stary Wiarus Stary Wiarus Polityka Obserwuj notkę 6

image


Uporczywie, jak zacięta płyta (kto jeszcze wie, co to zacięta płyta i dlaczego się zacinała?) powtarza mi się w głowie cytat z szekspirowskiego "Juliusza Cezara", który zainspirował Ingmara Bergmana do wyboru tytułu jego filmu "Jajo węża", genialnie przedstawiającego złowrogą atmosferę wykluwania się hitleryzmu na poziomie emocji podstawowych.


Jeśli nam dotąd wszystkie jego sprawy
Otwartej wojny nie dały powodów
Tak rozumujmy:
Gdy jeszcze podrośnie
Ostateczności tej lub tej dosięże
Więc jaje węża widzieć w nim należy
Z którego wąż się wykluje zjadliwy.

William Shakespeare, 'Juliusz Cezar' akt II, scena 1, tłum. Leon Ulrich


Poseł PO Artur Gierada nie owija w bawełnę: nie da się naprawić państwa bez środków nadzwyczajnych:

"Żeby jednak przywrócić państwo na właściwe tory, trzeba odebrać instytucje tym, którzy prawo psuli, przez lata w sposób dyktatorski swoją władzę rozszerzali. Trzeba oddać instytucje Polakom."

https://www.salon24.pl/newsroom/1359879,posel-po-pis-niedlugo-sie-rozpadnie


Brzmi to jak Majakowski:

Rozwijajcie się w marszu!
W gadaniach robimy pauzę.
Ciszej tam, mówcy!
Dzisiaj ma głos towarzysz Mauzer.

Dosyć już żyliśmy w glorii
praw, które dał Adam i Ewa:
Zajeździmy kobyłę historii! −
Lewa! Lewa! Lewa!

Włodzimierz Majakowski - 'Lewą marsz', 1919, tłum. Antoni Słonimski


Zaczynam się bać. Jesteśmy o krok od dnia, w którym ktoś zaproponuje utworzenie (tymczasowych naturalnie) obozów filtracyjnych, w których będzie się odfiltrowywać zatwardziałych pisiorów, którzy podlegać będą ostatecznemu rozwiązaniu kwestii PiS, jakie doprecyzuje we właściwym czasie niejawna konferencja ekspertów w Zoppot am See.


Kiedy KOD biegał w koszulkach OTUA, a nastoletnie panny darły się na ulicach "wy••••dalać!", Konstytucja była dla PO dobrem najwyższym, miała się cieszyć większym poważaniem niż Ewangelia i być stosowana co do przecinka. Dziś ta sama Konstytucja jest niedobra, bo nie dostarcza wystarczających narzędzi do dyscyplinowania PiS, jest niejasna, przestarzała i hamuje rozwój państwa.


Na szczęście jest jeszcze autentyczny, choć coraz słabszy, vox populi, a S24 jest jedną z jego ostatnich trybun. Komentator LOSTORPEDOSVULCANICOS ujął to lepiej niż ja bym potrafił. To proza, ale też poetyka rewolucji.

A może kontrrewolucji – nie jestem pewien, bo na studiach w PRL zawsze przysypiałem na zajęciach z PFM (Podstawy Filozofii Marksistowskiej).

Jak to jest, że te ciemne, niedouczone, faszystowskie, bolszewickie , rasistowskie, odrażające, za nic mające kulturę i etykę pisowce ( nadające sie tylko do j•bania) potrafiły zrobić to, czego nie dał rady zrobić światły, nagradzany przez największe banki Vincent wraz z ekipą prawdziwych demokratów, wykształconych, tolerancyjnych do Bulu (ale je•ać PiS trzeba), tęczowych aż do odbytu i pedofilii , dumnych członków PO ? 


LOSTORPEDOSVULCANICOS, 3 lutego 2024
https://www.salon24.pl/u/wtemaciemaci/1357997,granica-bialoruska-dzis-nowa-era-otwiera-podwoje-swoje-nam#comment-25765290emigrant (nie mylić z gastarbeiterem)       

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka