5 obserwujących
55 notek
35k odsłon
1873 odsłony

Po aferze z IKEA kilka zdań o tej korporacji

Wykop Skomentuj68

Chciałbym do dyskusji odsadzającej od czci korporacje IKEA wnieść coś nowego, co czego za grosz nie znalazłem na S24 i wkleić kilka zdań znalezionych w komunikacie tej korporacji w związku z przyznaniem jej drugiego miejsce w konkursie na Najlepsze Miejsce Pracy w Polsce w 2012 roku. Data powstania tego zapisu nie ma tu żadnego znaczenia.

IKEA jest firmą opartą na wartościach. Wizja firmy, jaką jest tworzenie lepszego życia na co dzień dla wielu ludzi, odnosi się nie tylko do oferowania klientom ładnych, funkcjonalnych mebli w cenach tak niskich, że wiele osób może sobie pozwolić na ich zakup. Wyraża także jej zobowiązanie, by tworzyć lepszy świat, w którym coraz większą troską otacza się środowisko, zasoby i siebie nawzajem. Dotyczy to przede wszystkim pracowników, których świadomość, poparcie i włączanie się w społeczne czy środowiskowe działania IKEA mają kluczowe znaczenie dla ich powodzenia. Zrównoważony rozwój, jako jeden z najważniejszych elementów biznesowego sukcesu firmy zaczyna się właśnie od nich – gdy projektują produkty zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, oferują klientom rozwiązania pomagające żyć w sposób bardziej odpowiedzialny i oszczędny, lub kierują procesami logistycznymi tak, aby miały jak najmniejszy wpływ na środowisko.

Kultura organizacyjna IKEA bazuje przede wszystkim na korzeniach firmy. IKEA wywodzi się ze Smalandii, ubogiego regionu na południu Szwecji, którego mieszkańcy słyną z pracowitości, skromnego życia i dobrych pomysłów na wykorzystanie surowców dostępnych w ograniczonych ilościach. Pracowników firmy charakteryzuje pasja do tego, co robią, otwartość i chęć współpracy, a także ciągłe dążenie do poszukiwania nowych rozwiązań i zmian na lepsze. IKEA ceni w ludziach również odwagę w podejmowaniu niestandardowych działań

"Bardzo cieszymy się, że IKEA zajęła tak wysoką pozycję w tegorocznym badaniu Great Place To Work®. Świadczy to o tym, że nasi pracownicy bardzo cenią sobie pracę w IKEA oraz nasze wartości i kulturę organizacyjną, a także postrzegają naszą firmę jako przyjazne im miejsce. Ja osobiście jestem związany z IKEA już od 18 lat i uważam, że model, jaki firma oferuje swoim pracownikom świetnie się sprawdza” – powiedział Michał Pióro, dyrektor ds. HR w IKEA Retail Sp. z o.o. „Nowi pracownicy podkreślają, że wyróżnia nas wyjątkowa atmosfera, a wartości o których mówimy spotykają w codziennej pracy. Tacy jesteśmy, tak działamy. Dzieje się tak, ponieważ udaje nam się łączyć doświadczenie obecnych pracowników ze świeżym spojrzeniem tych, którzy do nas dołączają. Szczególną uwagę zwracamy na to, by rekrutować osoby, które rozumieją i reprezentują nasze wartości. Różnorodność obszarów, w których w Polsce działają spółki z korzeniami IKEA, daje naszym pracownikom ogromne możliwości rozwoju i znalezienia swojego miejsca na różnym etapie swojego życia” – dodał Michał Pióro."

IKEA jest również firmą przyjazną dla osób, które wychowują dzieci, lub planują rodzicielstwo. Prawie 1/3 pracowników to rodzice, którzy na co dzień muszą pogodzić pracę zawodową z obowiązkami wychowawczymi. IKEA zapewnia wiele rozwiązań, aby im to umożliwić, w tym gwarancję zatrudnienia na tym samym bądź równorzędnym stanowisku po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, elastyczny czas pracy czy dodatkowy 30-dniowy urlop macierzyński. Firma została kilkukrotnym laureatem konkursu „Mama w pracy” organizowanego przez Fundację Świętego Mikołaja wraz z dziennikiem Rzeczpospolita oraz instytutem badawczym MillwardBrown SMG/KRC. W 2009 roku została również zwycięzcą IV edycji plebiscytu „Firma Przyjazna Mamie”.

IKEA ponadto oferuje wszystkim swoim pracownikom i ich rodzinom prywatną opiekę medyczną, dofinansowanie posiłków i możliwość uprawiania sportu w ramach programu Benefit Systems

Obecnie IKEA zatrudnia 131 000 pracowników w 41 krajach na świecie [...].

https://www.ikea.com/pl/pl/about_ikea/newsitem/najlepsze_miejsce_pracy_2012

IKEA, jak każda inna korporacja, która swój globalny sukces biznesowy zawdzięcza m.in. przyjętej kulturze organizacyjnej nie może, po prostu nie może tolerować w swoich strukturach takiego dziwoląga, jak ten zwolniony pracownik. Skoro jest ona cenionym pracodawcą (ona czy jakakolwiek inna obecnie korporacja-w sumie to obojętne), to jesli komuś nie podobają się wartości budowane w tej firmie, to może od niej odejść -nikt po nim nie będzie płakał, a ci, którzy czekają w kolejce na prace w tej korporacji, to nawet bardzo z tego się ucieszą.

Na koniec: nie jestem jakimś szczególnym entuzjastą korporacji, ale ...nie należy zamykać oczu na zwyczajną rzeczywistość i kupować jedynie bzdury oferowane przez rządową propagandę

Wykop Skomentuj68
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo